Jump to content

Vallisneria

Recommended Posts

Czy spotkaliście się ze zjawiskiem jak na zdjęciu? Całe liście pokrywają takie ciemne kreseczki. Przy czym nie są to chyba żadne glony, bo znajdują się wewnątrz liścia.

Sprawa dotyczy zarówno roślin dorosłych jak i świeżo puszczonych pędów. I zmiany widoczne są tylko w przypadku vallisnerii inne rośliny rosną bez problemów.

post-7909-1368516248266_thumb.jpgFoto1. Roślina dorosła

post-7909-13685162483155_thumb.jpgFoto2. Roślina młoda

@kamil554

Nie wygląda mi to na zdrowy objaw. Roślina powinna być zielona a nie w czarne kreski. :(

Oprócz tego liście powinny być zielone, ładnie wybarwione a te wpadają w lekki brąz.

Zaobserwowałem również przerwę w pojawianiu się tych kresek. Przez kilka dni miałem okres, kiedy się nie pojawiały i wyrosło 20cm zdrowej roślinki, potem kreski wróciły. Nie zanotowałem w tym czasie zmiany parametrów.

Co ciekawe dotyczy do głównie jednej rośliny i wszystkich odnóżek, które z niej wyszły. Dwie pozostałe wyglądają w miarę ok.

Przy czym znowu ciekawostka, ta "chora" rozłazi się na potęgę. Zdrowe raczej nie myślą puszczać rozłogów :)

Nie stosuję żadnych nawozów, od jakiegoś czasu nawożę CO2.

@kamil554

Nie wygląda mi to na zdrowy objaw. Roślina powinna być zielona a nie w czarne kreski. :(

Oprócz tego liście powinny być zielone, ładnie wybarwione a te wpadają w lekki brąz.

Nie miałem na myśli kondycji rośliny, a konkretnie te czarne kreski ;)

Kreseczki nie są objawem chorobowym według mnie. Mam je na moim nurzańcu, tylko, że zielone. Jako, że roślinka autora zaczęła marnieć i zbrązowiała to i kreski zbrązowiały i wydaja się być czarne.

Jeśli roślinki rosną dobrze, to ok. Być może akurat ta sztuka się nie zaaklimatyzowała. Jednak posiadając brak żyznego podłoża i nawożąc CO2 radziłabym pomyśleć o jakiś nawozach, lub chociaż kulkach gliniano-torfowych.

Share

• Create New...