Skocz do zawartości

Rozmiar zbiornika, a litraż


michal1994
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się zawsze w jaki sposób jest podane zawsze np. ile ml nawozu wlewać dziennie na 100L akwarium.

 

Chodzi dokładnie o to czy to 100L:

A) To wielkość zbiornika?

B) Ilość wody w akwarium? - chodzi o to, że gdy przykładowo mamy do dyspozycji akwarium 100L i nasypiemy żwirku, poukładamy kamienie czy damy też korzeń to w 100L baniaku będziemy mieli około 80L na oko.

 

Zastanawia mnie to o czym producent myśli podając instrukcję dawkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się zawsze w jaki sposób jest podane zawsze np. ile ml nawozu wlewać dziennie na 100L akwarium.

 

Chodzi dokładnie o to czy to 100L:

A) To wielkość zbiornika?

B) Ilość wody w akwarium? - chodzi o to, że gdy przykładowo mamy do dyspozycji akwarium 100L i nasypiemy żwirku, poukładamy kamienie czy damy też korzeń to w 100L baniaku będziemy mieli około 80L na oko.

 

Zastanawia mnie to o czym producent myśli podając instrukcję dawkowania.

Chodzi o wielkość zbiornika, gdzieś czytałam o tym na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tylko i wyłącznie o ilość wody w akwarium jeśli producent podaje na 100 wody 30 mililitrów to należy się do tego stosować.Na forum gdzieś jest taki przelicznik jak odliczyć piasek od całkowitego litrażu,przecież piasku i innych ozdób nie nawozi się bo po co?A tak pomyśl niektórzy maja tego tak nawalone że piach jakieś zamki itp.zajmują nawet 30 % litrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AsFeron, nie mam na myśli żadnych uzdatniaczów, sam nie jestem zwolennikiem chemii w akwarium, jednak co do nawożenia to coś trzeba wskórać.

Z nawozami też uważaj, pisałem kiedyś z osobami, które mają roślinne akwaria i co do nawozów też nie ma co z tym przesadzać.

 

Chodzi tylko i wyłącznie o ilość wody w akwarium jeśli producent podaje na 100 wody 30 mililitrów to należy się do tego stosować.Na forum gdzieś jest taki przelicznik jak odliczyć piasek od całkowitego litrażu,przecież piasku i innych ozdób nie nawozi się bo po co?A tak pomyśl niektórzy maja tego tak nawalone że piach jakieś zamki itp.zajmują nawet 30 % litrażu.

Co do piasku to co to za problem go odliczyć?

Wysokość piasku x długość akwa x szerokość akwa.

 

Co do innych rzeczy to już jest ciężej.

Ale pytanie, po co komu zamki w akwa to nie wiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat ale z innym pytaniem.

Posiadam zestaw Juwel Rio 125. Wymiary zbiornika to: 81/36/50.

Matematycznie licząc to mam zbiornik o pojemności 145,8 L (81x36x50/1000).

Natomiast producent (Juwel) podaje informację, że akwarium ma ok. 125 litrów.

To w końcu jaki mam litraż zbiornika? Bo 20 litrów, to moim zdaniem jest dość duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematycznie licząc to mam zbiornik o pojemności 145,8 L (81x36x50/1000).

 

Akwarium ma 145,8l. Matematyki się nie przeskoczy. ;)

A jak to jest z tym słynnym 0,5W/L ? :D

Chodzi o litraż akwarium czy wody?

Raczej litrażu, zresztą to obojętne. Ty tylko przybliżony wskaźnik, zależny od wysokości akwarium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że producent podaje faktyczny litraż wlewanej wody i od 145,8 litrów odejmuje: pojemność filtra wewnętrznego oraz granicę dokąd powinno się wlewać wodę (wody przecież nie wlewamy do samej krawędzi baniaka).

Mogę się mylić, ale przecież Juwel to porządna i renomowana firma z dziedziny akwarystyki...

Nie mniej jednak będę podawał litraż jak wszyscy tj. wg wyliczeń matematycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary zbiorników są mierzone "od zewnątrz" czyli należałoby jeszcze odjąć grubość szkła. Np. przy akwarium 720 l (200x60x60) przy szkle 12 mm i 4 cm podłoża + 4 cm "luzu" na górze do zbiornika powinno wejść ok. 157 l mniej niż zakłada litraż (a to już pojemność średniej wielkości baniaka ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...