Skocz do zawartości

Masowy pomór gupików


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Od 2 tyg. zmarło mi razem 7 gupików :cry: !

Trupy nie mają ogonów ! Nawet te "świeżo" padnięte !

Może jakaś choroba ?

Akwarium 10l ( wiem że małe ale niedługo będzie 20 l ale miał to być kotnik. )

5 pędów kabomby .

Akwarium 2 tygodnie bez ryb ( dwa tygodnie temu założone )

Filtr aquael (bardziej dokładnej nazwy nie pamiętam) i grzałka AquaSzut

Podmiana wody ok.10% szklanką :lol:

Info z ostatniej chwili : Została jedna samica , Ma ona zdrowy ogon .

Co mam zrobić żeby ona nie zachorowała ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zapobiegania choroby należy zapewnienie rybom nowo zakupionym podobnych warunków fizykochemicznych w jakich się wychowały. Nie wolno dopuszczać do gwałtownych zmian temperatury, pH i twardości wody. Zabiegi lecznicze stosuje się u ryb z niewielkimi zmianami martwiczymi, wtedy płetwa stopniowo odrasta. Jeśli leczymy ryby, które są w zaawansowanej chorobie, to regeneracja tkanki może być niezupełna i dochodzi do deformacji lub braku płetwy. Leczenie polega na kąpielach w roztworach różnych środków leczniczych oraz podawaniu antybiotyków wraz z karmą. Przed kąpielą zaleca się odcięcie martwych tkanek płetwy. Po tym zabiegu miejsce odcięcia należy zdezynfekować 1% roztworem azotanu srebra i opłukać wodą destylowaną, następnie umieścić ryby na 7-10 dni w 1% roztworze dwuchromianu potasu. Pozostałe środki jakie stosuje się do leczenia martwicy płetw: A) akryflawina – w stężeniu 0,3-1 g na 100 l qody podczas kąpieli przez 2-3 dni B) chloramfenikol – w dawce 20-50 mg na 1 l wody stosowany podczas kąpieli przez 6 dni w temp. 23-27ºC C) kanamacyna – roztwór o stężeniu 2-5 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 4-5 dni, po tym czasie wymienia się ½ lub 1/3 wody na świeżą D) neomecyna – w dawce 4-5 g na 100 l wody stosowana podczas kąpieli przez 3 dni, po tym czasie wymienia się 1/3 wody E) oksytetracyklina – w dawce 10-50 mg na 1 kg masy ciała podawana w karmie. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...