Skocz do zawartości

Zakładanie mojego upragnionego akwarium :)


Rekomendowane odpowiedzi

No cóż przyszła na mnie kolej, zakladam nowe akwa i chce sie o tym z wami podzielić oraz prosić o kilka rad.

 

Zapewne na początku przyszłego tygodnia jadę zakupić sprzęt i doradzcie mi co wybrac żeby nie żałować.

Akwarium będzie miało 60X30x35 czyli 63 l dokupię wraz z pokrywa.

 

proszę o pomoc w doborze

Filtra chce kupić wewnętrzny bo na kubełek raczej kasy nie bede miał,

Grzałki myślę o około 75w ale proszę o doradę.

 

co ważne dla mnie to podłoże bo nie mam pojęcia jakie kupić i ile, oraz jakie nawozy

roślinki jak na początkującego tez możecie dać jakieś propozycje ale widziałem parę linków w doborze roślin ale co proponujecie??

 

Obsada.

bedę wpuszczał jak dojrzeje zbiornik pewnie za około 2-3 tyg ale mysle nad

 

neonem innesa około 12-15 szt

chciałbym harem gupika

glonojada żeby czyścił lub jakieś tego typu

może krewetki

i dorzucajcie coś więcej jakieś propozycje

 

Dziekuję z góry za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojada nie kupuj. Zbyt mały zbiornik. Na podłoże dokładnie aqua substrate II+ lub z tego samego rodzaju shrimp set.

 

Co do obsady ja bym ci doradzał: 10 neonów innesa, 1+2 bojownik wspaniały 2x ślimak helena i 20 krewetek Red Cherry.

 

Mało tego to fakt, ale zależy co kto lubi. Ja nie lubię jak jest dużo gatunków ryb w akwarium. Ja wole jak zbiornik jest prawie pusty ;) Generalnie to zależy od Twojego gustu. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością ryb. Popytaj jeszcze innych użytkowników, jeśli lubisz większą ilość ryb w akwa to inni podadzą ci może inne pomysły na obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady:

Glonojad nie! Potrzebuje on większego zbiornika.

Co do gupików to z neonkami będziesz miał super wygląd ;)

Jeśli nie chcesz mieć zaraz pełno gupików polecam same samce. Nie będziesz miał zaraz całego akwa gupików i do tego samce mają piękne ogony ;)

Krewetki nie polecam. Według mnie lepiej, gdy hoduje się je same.

 

Co do sprzętu:

Ja mogę polecić z mojego doświadczenia to Fan3.

Co do grzałki to jeśli nie masz kasy kup 50W chociaż proponowałbym 100W dla spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x ślimak helena

co do ślimaków to raczej bym nie chciał ich,

co do głupików to same samce brane pod uwage ale czy nie beda sie gryzły jak by było tak 4, 5 szt?? + do tego neony a bojownik w składzie hmm widzialem w zoologu ze mieli w akwariach je to mysle ze nie szalał by po wpuszczeniu do mojego choc troche bym sie bał o inne ryby:).

 

Co do sprzetu to kubełek odpada -kasa ale kaskada jesli jest lepsza od wewnetrznego to pomysle o niej a co do grzałki to chyba silniejsza niz 50w bo u mnie w pokoju jest tek miedzy 19 st a 21 st C (19 w nocy) bo mam pokój od str północnej,

 

A co do podłoża to zwirek mówicie ale jakies nazwy maja?? czy zwykły i jaki jasny czy ciemny?? pozatym piasek mozna zastosowac widziałem taki biały i fajnie sie prezentuje.

 

a oswietlenie mysle ze bede miał jak narazie standardowe 15 w w pokrywie :/ kurde mysle ze to mało troche :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chińczyk hw-302

Co do tego kubła i FZN2 się wypowiem, bo posiadam oba te filtry.

HW jest ok, to taki "tani kubeł dla mas", o 30zł droższy od kaskady - ale w Twoim wypadku stanowczo odradzam.

Dlaczego? Ma "w teorii" 1000l/h, w praktyce mniej - może 800l/h, czyli podobnie jak kaskada.

Tutaj jest kruczek - kubeł nie ma regulacji przepływu i zrobi Ci pralkę w akwarium. ;)

Miałem go pewien czas z konieczności w podobnym litrażu i był za mocny.

Natomiast kaskada FZN2 taką regulację posiada i zapewni lepszą filtrację niż filtr wewnętrzny.

To dobry, polski produkt. ;)

co do ślimaków to raczej bym nie chciał ich,

 

Jeśli przypadkiem pojawią Ci się jakieś ślimaki i wywołają plagę, to właśnie helenki sobie z nimi poradzą. Te ozdobne ślimaki są idealnym panaceum na te "szkodliwe" gatunki.

czy nie beda sie gryzły jak by było tak 4, 5 szt

Nie powinny.

bojownik

Może atakować gupiki, nie musi.

to chyba silniejsza niz 50w

W 50-60l zwykle 25W daje radę.

50W sobie poradzi przy temperaturach jakie masz, dla pewności możesz kupić 75W.

W wyższe wartości już nie ma po co iść. ;)

A co do podłoża to zwirek mówicie ale jakies nazwy maja?? czy zwykły i jaki jasny czy ciemny??

Jeśli nie planujesz kirysków lub innych rybek dennych to nada się czarny bazalt. Neony bardzo ładnie się na nim prezentują. Wystrzegaj się żwirków marmurowych, czarno białych mixów i żwirków sztucznie barwionych.

pozatym piasek mozna zastosowac widziałem taki biały i fajnie sie prezentuje.

No ładny, tylko się strasznie szybko brudzi... Żółty lepiej. ;)

a oswietlenie mysle ze bede miał jak na razie standardowe 15 w w pokrywie :/ kurde mysle ze to mało troche :/

 

Spokojnie. Na początku nic nie musisz zmieniać. Magiczne 0.5w/l które każdy musi mieć to mit. Na razie to światło wystarczy Ci w zupełności, można na nim hodować masę roślinek - a przy dodaniu świetlówki należałoby też pomyśleć o dozowaniu co2 i ostrożnym nawożeniu. Inwestycje w lepsze światło możesz odłożyć na później. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie samce gupików nie będą się atakować.

Stanowczo odradzam Bojka, większe są szanse, że będzie je atakował.

To może grzałka 100w będzie dobra.

Ja mam piasek i jest ok, ale często są sinice.

Oświetlenie trochę za małe.Zawsze proponowane jest 0,5w na litr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie trochę za małe.Zawsze proponowane jest 0,5w na litr

Spokojnie. Na początku nic nie musisz zmieniać. Magiczne 0.5w/l które każdy musi mieć to mit. Na razie to światło wystarczy Ci w zupełności, można na nim hodować masę roślinek - a przy dodaniu świetlówki należałoby też pomyśleć o dozowaniu co2 i ostrożnym nawożeniu. Inwestycje w lepsze światło możesz odłożyć na później.

A teraz powiedz mi po co mu na start 30W. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu dziękuje za wyczerpująca wypowiedz innym tez :) ale dużo mi przybliżyłeś tu inforamcji potrzebnych dla mnie :) napewno skorzystam z nich powiedzcie jeszcze jaką przepustowosc filtra zastosowac zeby mnie sprzedawca nie wycyckał :)

 

a co do czarnego bazaltu to tylko te jedne podłoże nic więcej ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam przepływ nie patrz, to nie najważniejszy parametr jak chodzi o filtracje.

Najważniejsza jest ilość mediów filtracyjnych. To dlatego kubeł 400l/h jest nieporównywalnie bardziej wydajny od wewnętrznego np. 800l/h. ;)

Polecam kupować konkretny filtr, bo sprzedawca pewnie będzie chciał Ci wcisnąć jakiś najtańszy wewnętrzny. Zachęcam do kupna FZN2. ;)

 

Co do bazaltu, na standardowym świetle, na początek, przy podstawowych roślinach substraty itd Ci nie potrzebny. Zresztą po jakimś czasie możesz dać kulki gliniano torfowe jako nawóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo

Manado! Jak patrze jak to rude paskudztwo lata po baniaku przy najmniejszym ruchu podłoża to rozumiem dlaczego kolega chce to przykryć grubą warstwą bazaltu.

Ja osobiście odradzam to podłoże, jeśli już się zdecydujesz to koniecznie je przepłucz żeby wypłukać ten rudy pył. Nie wpuszczaj do baniaka żadnych ryjących w gruncie potworów. Chyba że ja trafiłem na same wydmuszki nie grudki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo

Manado! Jak patrze jak to rude paskudztwo lata po baniaku przy najmniejszym ruchu podłoża to rozumiem dlaczego kolega chce to przykryć grubą warstwą bazaltu.

Ja osobiście odradzam to podłoże, jeśli już się zdecydujesz to koniecznie je przepłucz żeby wypłukać ten rudy pył. Nie wpuszczaj do baniaka żadnych ryjących w gruncie potworów. Chyba że ja trafiłem na same wydmuszki nie grudki.

Ja zastosowałem to podłoże i jestem mega zadowolony z niego.To jest jakiś mit o nim, że jest aż tak bardzo lekki.Zresztą już niedługo pokażę małe co nieco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz powiedz mi po co mu na start 30W. ;)

 

Nie wiem jak ty, ale nie lepiej od razu kupić mocne oświetlenie, żeby później nie bawić się z do kupowanie go?

Oczywiście mogę się mylić, tylko mu sugeruję, nie myślę, że mu źle radzę.

Lepiej to na początku dołożyć do lepszego filtra. Oświetlenie można zawsze dołożyć w przyszłości.

Zresztą łatwiej mu będzie wystartować przy 0.3W/l. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem to podłoże i jestem mega zadowolony z niego.To jest jakiś mit o nim, że jest aż tak bardzo lekki.Zresztą już niedługo pokażę małe co nieco.

U mnie przy podmianie wody, kiedy z krawędzi kaskady do lustra wody jest więcej niż 4 cm wszystko zaczyna się przesuwać. Zwiększyłem częstotliwość podmian mniejszymi ilościami wody żeby ograniczyć ten efekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem to podłoże i jestem mega zadowolony z niego.To jest jakiś mit o nim, że jest aż tak bardzo lekki.Zresztą już niedługo pokażę małe co nieco.

U mnie przy podmianie wody, kiedy z krawędzi kaskady do lustra wody jest więcej niż 4 cm wszystko zaczyna się przesuwać. Zwiększyłem częstotliwość podmian mniejszymi ilościami wody żeby ograniczyć ten efekt.
A nie prościej skręcać kaskadę na minimum podczas podmian? ;)

FZN mają płynną regulację praktycznie do "zera", HBL chyba też. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aqua Szut N 500 nie daje możliwości całkowitego ograniczenia przepływu niestety, zawsze coś niego ścieka, cienkim siurkiem ale wystarczającym do przemieszczania podłoża. Nadmienię że przy takim samym filtrze ASII się nie przemieszcza, drobny tłuczony bazalt tez nie chce się z miejsca ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Podepnę się do tematu!

Właśnie jestem przed założeniem mojego pierwszego akwarium ,w zasadzie mam już zamówione wraz z żwirkiem -czarny bazalt .

Dlaczego nie jest odpowiedni dla kirysków (panda),bardzo mnie to zmartwiło bo podoba mi się ten żwirek a kiryski też miałem w planie?

Czy jest dostępny jakiś inny żwirek czarny nie bazalt odpowiedni dla rybek przydennych?

Gość u którego to zamawiałem twierdzi że ten żwirek który ma jest bezpieczny dla ryb -tzn gładki,nie jest to sprzedawca ze sklepu tylko znajomy prowadzący hurtownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...