Skocz do zawartości

[72L] - BRZANKI popełnione przez krzychelca


krzychelec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po 20-stu latach od pierwszej przygody z akwarium nakręciłem się od nowa. :D Technicznie nie wygląda to oszałamiająco, ale... Jak coś nie będzie dawało rady będziemy wymieniać na lepsze.

 

A więc tak:

zbiornik: 60x30x40 Wromak

oświetlenie: 1x15w w pokrywie Wromak ,2x11w Aquael Ecoline 8000K Plant

filtracja: Aquael fzn-2

grzałka: Aquael 100w

parametry wody: nieznane

 

Na dnie żwir 1-3mm, a pod spodem warstwa JBL Florapol.

 

I tutaj zaczynają się schody, gdyż sprawa dotyczy roślin:

 

Echinodorus

Cryptocoryna

Mały Heniek

Ludwigia natans

Lilaeopsis variegata

Acorus pusillus

Acorus Hakkiro Nishiki

Ammania gracilis

Jarnik solankowy

Lobelia cardinalis

Staurogyne sp.

Ludwigia arcuata

Anubias

Eleocharis vivipara

Eleocharis acicularis

Subwassertang

Ceratopteris

 

Taki zestaw wylicytowałem na aukcji, ale nie mam pojęcia jaka roślinka jest jaką i czy jest w ogóle wśród wyżej wymienionych - mogłem przecież dostać coś innego. Po prostu łyknąłem to "na pelikana". No i zobaczymy co się przyjmie a co nie przetrwa. Z obsadzeniem roślinami akwarium też działałem na czuja, nie wiem przecież jak dana roślina wyrasta.

 

Fotka cyknięta w dzień, następna będzie już w nocy:

 

post-8521-13685162473376_thumb.jpg

 

Wszelkie słowa krytyki mile widziane. Szczególnie podpowiedzi odnośnie flory :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw roślin według mnie jest nie trafiony masz kilka roślin, które mają duże liście co zmniejszy optyczne twój zbiornik, problemem jest też oświetlenie, masz chyba najgorszy współczynnik W/L wśród standardowych pokryw, więc rośliny będą mogły mieć problem.

Aha fajne tło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się poprawić oświetlenie to raz a druga sprawa takie bałagan jest w tym akwarium jeśli chodzi o rośliny ;). Warto by chwile było pomyśleć nad jakaś aranżacja i to poprzesadzać. Jeśli nie masz pomysłu to poprzeglądaj zbiorniki innych użytkowników może coś ci wpadnie w oko :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to oświetlenie to pierwsza sprawa do poprawy. Wyczaiłem coś takiego:

http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie-do-pokrywy-60cm-swietlowka-i1453643954.html

 

Wtedy wyszłoby mi ok. 0,55w/l. I powinno wystarczyć.

 

Edit:

 

Anubiasa wydłub ze żwirku i posadź na korzeniu bo w "gruncie" zgnije

Czytałem, że może być posadzony w podłożu, ale też można nim coś obsadzić, zgadza się?

 

Atreyu: Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubiasa wydłub ze żwirku i posadź na korzeniu bo w "gruncie" zgnije

Czytałem, że może być posadzony w podłożu, ale też można nim coś obsadzić, zgadza się?
Te roślinki rosną równie dobrze w podłożu, jak i np. na korzeniu. Nic Ci nie zgnije, tylko nie zakopuj kłącza w całości.

Ja bez problemów rozmnażałem anubiasy nawet gdy rosły w podłożu. ;)

 

Zainwestuj w lepszy filtr. Ten nie dość że jest "średniej" jakości, to jeszcze psuje aranżacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to tak - zmieniła się filtracja na Aquael fzn-2. Grzałka na Aquael 100w. Anubias poszedł na drzewko. Dziura po filtrze po prawej stronie czeka na zamówione już roślinki. Wlewam od dziś Easycarbo i Profito f-my Easy Life.

A propos Profito. Informacje jakie wychwyciłem z tego forum mówią, iż jest to nawóz mikro. Na opakowaniu wyraźnie jest napisane, że nawóz ten ma także żelazo i potas. O co kaman?

Dalsza modyfikacja to dodatkowe dwie lampy Ecoline f-my Aquael, modele 8000K. Czyli te skurkowane 0,5w/l osiągnięte. Rośliny dostały kopa ale i glony też.

I info najważniejsze - 5 brzan sumatrzańskich wpuszczone dziś do zbiornika. Przeżyją czy nie, to się okaże. Ja 3mam za nie kciuki.

Będzie brzanarium hehe.

Po zgaszeniu światła brzanki szaleją wow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawa strona zbiornika już ma jakiś swój urok... Lewa średnio mi się podoba, bo nie lubię łączenia kamieni z korzeniami. Ładniej wyglądała by tam kolejna skałka.

Skoro wpuściłeś rybki do niedojrzałego zbiornika, to chociaż zwiększ ilość podmian, rób to co trzeci dzień przez te najbliższe tygodnie..no i z 30% na raz. Będzie sporo większa szansa na przeżycie zwierzaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka Kolego,

 

słuchaj jeśli nie doczytałam to sorry ale jeśli masz Cryptokoryne to weź ją sobie posadź z dala od zielonych roślinek. Zagłuszy Ci wszystkie roślinki. To tzw chwast, ale.... do ujarzmienia :) pięknie wygląda jak się z niej zrobi kępka. Jeśli sie nie myle to masz odmianę tropica... Pięknie się komponuje w jednej części akwa. Doskonała kryjówka i plac zabaw dla Brzanek :)

Moje roślinki dopiero ruszyły jak ją posadziłam w jednym kącie ;)

 

Pozdry Karola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...