Skocz do zawartości

podłoże AQUARIUM SUBSTRATE 2-4mm


Rekomendowane odpowiedzi

http://allegro.pl/aquarium-substrate-2- ... 33599.html

 

Co o nim myślicie?

 

Akwarium będzie miało oświetlenie w granicach 0,57w/l, nawożenie Co2, Ma to być baniaczek z dużą ilością roślin

 

1 - czy nadaje się to podłoże jeśli chcę mieć stadko kirysków?

2 - czy granulacja 2-4 mm odpowiednia dla roślin?

3 - Ile potrzeba dla dna 150x50?

4 - Co myślicie o kolorze cappucino:)

 

A może ktoś może polecić inne sprawdzone podłoże - nie chcę aby roślinki rosły tak ze nie zdążę z przycinkami:) Podobno tak się dzieje przy podłożach ADA

 

PS - czy rzeczywiście jest szansa że wytrzyma od 3-10 lat?:) 3 lata by mnie zadowoliły:)

 

I może ktoś zna coś tańszego i równie ciekawego? Bo wyliczyłem że na taki zbiornik to ponad 900 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Aquarium Substrate posiada powłokę z refleksem światła, doskonale odbija światło, zmniejsza wymaganą ilość światła o kilkadziesiąt procent.

 

Aquarium Substrate dzięki właściwościom pochłaniającym związki niweluje konieczność częstych podmian wody, zmniejsza ilość podawanych nawozów, ogranicza wzrost glonów, oczyszczona woda jest mniej bogata w substancje nawozowe, niż podłoże z którego korzystają tylko rośliny, a glony giną.

To mnie na bank nie przekonuje.

 

Szczerze?

 

Ale tak całkiem szczerze?

Tak serio, serio??

 

Wygląda to jak najnormalniejszy na świecie żwirek bazaltowy 2-4mm

 

W dodatku pokolorowany ;p.

 

 

 

 

Edit:

 

Zastanów się nad normalnym żwirkiem i biogruntem pod nim, np:

- seria JBL Manado i Aquabasis

 

Kompletnym substratem typu :

- AS II

 

Lub standardowe rozwiązanie:

- normalny żwirek rzeczny i cos pod nim: kulki gliniane, substrat, biogrunt, teściowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za oświecenie;)

 

jestem totalnie zielony w tych sprawach więc trudno się zastanawiać, ktoś coś poleci? sprawdzonego ale;)

 

tego substratu as II na allu nie widze....

 

i może on współpracować z kiryskami?

 

a może taki układ:

JBL Aquabasis 2 cm

JBL mando 3 cm

żwirek brązowy, bazalt coś w tym stulu dopasowane do kirysków 4 cm

 

Będzie to odpowiednie podłoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

a może taki układ:

JBL Aquabasis 2 cm

JBL mando 3 cm

 

Z tego co pamiętam to dawało się chyba ciutkę więcej. Zaraz poszukam mojego tematu.

Juz mam, moje akwa na podłożu z JBL-a: viewtopic.php?p=208224#p208224

 

AS II, to skrót. Jakoś za bardzo się człowiek z czasem przyzwyczaja, pełna nazwa to AquaSubstrate II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za oświecenie;)

 

jestem totalnie zielony w tych sprawach więc trudno się zastanawiać, ktoś coś poleci? sprawdzonego ale;)

 

tego substratu as II na allu nie widze....

 

i może on współpracować z kiryskami?

 

Chcesz, żeby Ci rośliny rosły jak oszalałe? To Kup dobry substrat [żwirek, lub coś innego], butlę co2 oświetlenie 0,6w/l lub więcej i zaczynaj z EI. :)

 

Co do podłoża to bardziej niż JBL Manado+Aquabasis i Aqua Substrate II, polecam podłoże Olivera Knotta Nature Soil. IMHO jest o wiele lepsze niż AS II. Na pokrycie akwarium o tych wymiarach będziesz potrzebował 5 worków tego podłoża[oczywiście worki po 10l]. Wyjdzie to lekko ponad 500zł. Jeżeli chcesz kupić ADĘ to polecam amazonie I. Uważam, że lepiej sprawdza się na dłuższą metę bo jest żyźniejsza i starcza na spokojnie na 4-5lat. Jeżeli już zastosujesz amazonie I to nie możesz zapomnieć o tym, żeby na początku robić duże podmiany wody i dodać węgiel do filtra. Jedyny mankament tego podłoża to cena :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Chcesz, żeby Ci rośliny rosły jak oszalałe? To Kup dobry substrat [żwirek, lub coś innego], butlę co2 oświetlenie 0,6w/l lub więcej i zaczynaj z EI. :)

(

Pierwszy post:

 

- nie chcę aby roślinki rosły tak ze nie zdążę z przycinkami:)

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chcesz, żeby Ci rośliny rosły jak oszalałe? To Kup dobry substrat [żwirek, lub coś innego], butlę co2 oświetlenie 0,6w/l lub więcej i zaczynaj z EI. :)

(

Pierwszy post:

 

- nie chcę aby roślinki rosły tak ze nie zdążę z przycinkami:)

 

;)

Nie zauważyłem tego "nie" i wydawało mi się, że właśnie chce osiągnąć tak szybki wzrost :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AS II, to skrót. Jakoś za bardzo się człowiek z czasem przyzwyczaja, pełna nazwa to AquaSubstrate II.

Będzie dobre przy kiryskach? A może przysypać bazaltem

 

 

Chcesz, żeby Ci rośliny rosły jak oszalałe? To Kup dobry substrat [żwirek, lub coś innego], butlę co2 oświetlenie 0,6w/l lub więcej i zaczynaj z EI. :)

(

Pierwszy post:

 

- nie chcę aby roślinki rosły tak ze nie zdążę z przycinkami:)

 

W takim razie rozumiem że te podłoża które polecałeś nie wchodzą w rachubę

 

 

;)

Nie zauważyłem tego "nie" i wydawało mi się, że właśnie chce osiągnąć tak szybki wzrost :oops:
W takim razie rozumiem że te podłoża które polecałeś nie wchodzą w rachubę

 

Juz mam, moje akwa na podłożu z JBL-a: viewtopic.php?p=208224#p208224

byłeś zadowolony z tego rozwiązania (10 l JBL AquaBasis Plus + JBL Manado 40 litrów)? Nie dawałeś na wierzch żwirku? A może się po prostu już nie daje:) Pływały tam kiryski?

Odnośnie

- chyba to jednak kiepski pomysł przy kiryskach:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja mam kiryski u siebie. Troche tam grzebały na początku, ale z czasem to podłoże robi się cięższe, wiec już mniej przekopują. Przy Manado nie można mieć zrobjników. Wtedy jest dopiero przekopane. Dlatego u mnie zwartki ledwo żyją :D .

 

Co do AS II, to możesz go przysypać, np: normalnym żwirkiem. Jednak nie bazaltem, bazalt to najgorsze podłoże dla kirysków. Ma bardzo ostre krawędzie, kiryski momentalnie potracą wąsiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po analizie za i przeciw wybieram opcję:

Lub standardowe rozwiązanie:

- normalny żwirek rzeczny i cos pod nim: kulki gliniane, substrat, biogrunt, teściowa

Skłaniam się do AS II 5 cm na to siatka budowlana + żwirek 4 cm

 

Wybór substratów jest ogromny - może ktoś ma z tym jakieś doświadczenia?

 

Co do żwirku - wszelkie brązowe żwirki są farbowane? Jaką przyjąć granulację? Bo teoria: roślinki 3-4 mm, kiryski 1 mm - a ja chcę i to i to:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jakieś wskazówki. Męczę się z wyborem podłoża, mam kilka opcji. dno 150x50

 

podkład w kolejności do których się skłaniam:

 

1 - tetra plant complete substrat

2 - JBL AQUABASIS PLUS 5

3 - AS II

4 - BIOGRUNT PODŁOŻE AKTYWNE FIRMY AQUABOTANIQUE

 

Myślę że miałoby to mieć 2 cm, na to siatka budowlana - i tu znów problem jak przeliczyć litry na kg:)

 

Na wierzch żwirek - oby jak najlepiej dla roślinek i kirysków. Opcja mam 3:

http://allegro.pl/piasek-zwir-akwariowy ... 32648.html

http://allegro.pl/barwny-zwirek-rzeczny ... 23157.html

http://allegro.pl/zwir-rzeczny-egzotycz ... 34468.html

 

Warstwa około 7 cm - i znów problem przelicznika;)

 

Estetycznie zawodzi mnie każda z tych warstw. Podoba mi się AS II ale mam w planach kiryski i zbrojniki więc gotowe podłoże odpada:( Chyba że ktoś z was może polecić coś rewelacyjnego co by i wygląd miało ciekawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Substraty kupujesz na litry, więc 150x50x2cm i dzielisz to przez...yy...eee...chyba przez 100 :D Otrzymujesz ilość potrzebnego podłoża w l.

Osobiście brałbym AS II, ewentualnie JBL.

Wydaje mi się, że warstwa 7cm żwirku to troszkę dużo. Przy przedniej szybie około 4cm i z tyłu zbiornika z 6-7. Czyli wystarczy jak kupisz żwirku na jakieś 5-6cm. Żwirki często podają w kg zamiast w litrach, tutaj często pojawia się problem. Różny materiał ma różny litraż. Wiele osób przelicza 1kg=1l, ale to "trochę" mało precyzyjne.

Sam żwirek, ciężki wybór. Osobiście wolałbym troszkę grubszy, np: http://aukcja.interia.pl/zwir-akwarysty ... 10251.html

 

1-3mm trochę trudno się odmula. A troszkę większa granulacja w tak dużym zbiorniku i tak się optycznie zgubi.

 

Acha, chcesz mieć dużo roślin, pamiętaj o tym, że kolor żwiru widać na początku. Jak się wszystko rozrośnie, tył, trawniki itp. To i tak go nie będzie widać.

Natomiast jeżeli planujesz aranż w stylu: białe ścieżki itp. To wtedy wybierasz dwa kontrastujące ze soba podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wezmę ASII + żwirek 2+4 mm - myślałem nad małą granulacją ze względu na kiryski

 

Niestety ASII jest w wiaderkach p[o 5,4 kg (nie litra)

 

znalazłem: 5,4 kg da 6,07 litra. Musze więc kupić 3 pojemniki a to mi da łącznie 2,5 cm wartstwę - nie będzie to za dużo? A może na tył dać grubiej?

 

Układać substrat od szkła do szkła czy może oddzielić go aby nie był widoczny przy szybie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie jest za dużo.

Od szyb go oddziel, względy estetyczne.

Wystarczy dać jakiś karton w pionie, czy grubszy styropian. Potem sypiesz substrat do akwarium. Wyciągasz ten karto i obsypujesz dookoła normalnym żwirkiem. Na to siatka i reszta żwirku.

 

Z tyłu możesz dać trochę więcej substratu. W akwariach zawsze się robi spadek w stronę przedniej szyby. Stwarza to wrażenie większej głębi w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...