Skocz do zawartości

filtr kubelkowy / wkłady do filtra - kilka pytań


csbeny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzis kupilem sobie filtr kubelkowy 1400l/h 3 komorowy do akwa 200l.

Filtr ma pelnic funkcje zarowno mechanicznego jak i biologiczno-chemicznego filtra, gdyz bedzie to jedyny filtr w akwa.

W komplecie mialem 3 wkłady gąbkowe oraz 3 rodzaje innych wkladow: bio ceramic rings (czyli pewnie bio ceramika), ceramic rings (? nie wiem, czym sie roznia od bio-ceramiki, z wygladu sa nieco mniejsze) oraz maifan stone(?? wyglada jak zeolit).

 

Mam kilka pytan:

1 - czy dobrze rozrozniam wklady? Czym sie rozni ceramika od bio-ceramiki?

2 - w jakiej kolejnosci powinienem je wlozyc do komor filtra?

3 - czy powinienem wszystkie 3 wklady gabkowe/włókninowei dac do 1 komory jako pierwsza warstwe mechaniczna? Czy do kazdego koszyka dac konkretny wkład i nastepnie przykryc go gabka/włóknina?

4 - Jakie najlepiej stosowac wklady?

5 - czy warto dac troche wegla aktywnego, czy tylko gdy zajdzie takowa potrzeba?

6 - jaka ilosc wkladow powinno sie dawac? W komplecie dostalem po 1kg. Ale widze, ze do koszyka spokojnie wejdzie przynajmniej raz tyle. czy powinioenem dokupic wkladow na tyle by koszyki byly wypelnione po brzegi?

7 - czy wklady powinny byc w filtrze w tych siateczkach, czy powinienem je wysypac z siateczek?

8 - nowy filtr dosc obficie wysmarowany jest wewnatrz wazelina. Czy powinienem to wyczyscic (pozostawiajac jedynie na o-ringach)?

9 - czy wklady powinno sie co jakis czas wymieniac? Czy sa niemal wieczne? Czy np trzeba co pol roku podmienic polowe na nowe? A jesli tak, to ktore? (bio ceramika? zeolit?)

10 - w filtrze mam UV. Co jaki czas powinienem ja wlaczac i na jak dlugo? Jaka jest zywotnosc lampy UV? (ja mam 9W)

 

Bede wdzieczny za odpowiedzi, ktore jak mniemam pomoga mi cieszyc sie czystym i zdrowym akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: jaki to dokładnie filtr?

 

a co do reszty:

@1. Ceramika a bio-ceramika to jest w sumie prawie żadna różnica. Dzisiaj firmy akwarystyczny po prostu używają sformuowania bio-ceramika, aby zaznaczyć że jest to wkład do filtracji biologicznej. Fakt faktem ta "bio" jest zapewne lepiej wykonana pod względem użyteczności- ma więcej i większe pory no i zróżnicowany kształt aby umożliwić bakteriom większą powierzchnię do osiedlenia się.

@2. Szczerze to są dwie szkoły albo na dno dajesz bio- a później mechaniczne, albo odwrotnie- to już głównie zależy od Twojego podejścia wielkości akwarioum no i tego co chcesz głównie osiągnąć poprzez tę filtrację.

@3. Nie wiem dokładnie jaki masz filtr stąd ciężko mi odpowiedzieć... ale raczej każde do osobnego

@4. Zależy od tego czy masz akwarium przerybione, czy masz dużo roślin itd. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb akwarium- czy musisz bardziej postawić na filtrację mechaniczną czy biologiczną

@5. Węgiel aktywny daje się głównie w przypadku leczenia ryb w zbiorniku głównym, aby po leczeniu pozbyć się resztek lekarswt z wody. Ale co akwrysta to zdanie, znam ludzi którzy na co dzień dają węgiel aktywny co jakiś czas go wymieniając...

@6. Z założenia tak.

@7. Zależy od tego jaki jest ten filtr, głównie pozostawia się je w "siateczkach" lub postępuje zgodnie z zaleceniami producenta :D

@8. Ja bym zostawiła tak jak jest

@9. Ja do swojego zewnętrznego filtra zaglądam co poł roku aby zobaczyć stan gąbek czasami je po prostu płucze, czasami wymieniam całkowicie, no i co 2-3 miesiące wymieniam całkowicie watę

@10. UV to zwykle przereklamowana zabaweczka która nic nie daje, osobiście bym nie używała jej w ogóle a poza tym w akwarium ogólnym nie jest zalecane ze względu na wyjałowienie wody z potrzebnych mikroorganizmów, między innymi bakterii nitryfikacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałąm styczności osobiście z tym filtrem, tyle ile napisałam tyle mogę Ci pomóc co jedyne mogę dopowiedzieć że w przypadku tego filtra ceramike, czy bio-ceramikę wyjęłabym z tych woreczków zoolit w nim bym zostawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@2. Szczerze to są dwie szkoły albo na dno dajesz bio- a później mechaniczne, albo odwrotnie- to już głównie zależy od Twojego podejścia wielkości akwarioum no i tego co chcesz głównie osiągnąć poprzez tę filtrację.

 

W zasadzie najpierw daje się mechanikę, aby do bio nie dostawały się zanieczyszczenia. Filtracja bio traci swoje właściwości jeśli jest ograniczony przepływ i na ceramice zaczyna osadzać się syf zatykający mikro pory w których mają żyć kolonie bakterii. Dlatego proponuję najpierw mechanikę [gąbki i wata], a później bio [ceramika].

 

@5. Węgiel aktywny daje się głównie w przypadku leczenia ryb w zbiorniku głównym, aby po leczeniu pozbyć się resztek lekarswt z wody. Ale co akwrysta to zdanie, znam ludzi którzy na co dzień dają węgiel aktywny co jakiś czas go wymieniając...

 

Węgiel to temat rzeka, ja mam cały czas około 0,5L i wymieniam na nowy co 3 miesiące. Węgiel jak ceramika pozwala na osadzanie się bakterii, jest bardzo dobrym absorberem chemii. Poprawia kolor wody i usuwa zapach.

 

@10. UV to zwykle przereklamowana zabaweczka która nic nie daje, osobiście bym nie używała jej w ogóle a poza tym w akwarium ogólnym nie jest zalecane ze względu na wyjałowienie wody z potrzebnych mikroorganizmów, między innymi bakterii nitryfikacyjnych.

 

No nie tu się nie zgodzę że jest to przereklamowana zabaweczka, VU zabija zarodniki glonów, pleśni i chorób. Zabija wszystko co złe i dobre. W dobrze prowadzonym zbiorniku zbędne, ale podczas chorób może uratować całą obsadę przed śmiercią. Co do bakterii nitryfikacyjnych i owszem zabije te w toni wodnej ale jest to znikoma ilość całości, bo większość z nich jest w podłożu i w filtrze. UV wbudowana w filtry też nie zabije bakterii w koszach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...