Skocz do zawartości

[375]Oświetlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc oświetlenia do nowo-zakładanego zbiornika 150 cm na 50 na 50

 

Akwarium będzie bez pokrywy, myślę o panelu oświetleniowym. Jedyny problem to optymalny dobór świetlówek do panela

 

Zamierzam mieć sporo roślinek, w tym wymagające.

 

Słyszałem kiedyś o imitowaniu natury, tzn świt dzień wieczór itp...

 

2 kwestia dotyczy oświetlenia nocnego, jeśli ktoś posiada proszę o poradę co ciekawie wygląda, bo ze zdjęć na allegro mało wynika:)

 

I najważniejsze - muszą top być gotowe zestawy bo z elektryką kiepsko abym coś miał samemu skręcać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gotowe elementy to gotowe. W belkach idzie wymienić świetlówki, lub postarać się znaleźć od razu dobrą konfigurację. Zainstaluj 4x54W to będziesz miał dość światełka. Jak chcesz mieć imitację świtu i zmroku potrzebujesz bardzo drogie stateczniki z możliwością obniżania napięcia w skali 1-10V. Do tego programator, który będzie je ściemniał (np. skalar drogi, ale wygodny). Na noc wkleisz sobie między świetlówki ledy. Jak chcesz to od razu rgb z pilotem i będziesz sobie zmieniał kolory :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

belki nakładane zazwyczaj widzę 2x54W, czy można dać 2 belki? Całość da 0,58W/L więc myślę że ok

 

myślałem że nocne się w wodę wkłada:P:P

 

Najbardziej mnie interesuje kwestia doboru świetlówek. 4 różne? jakiej firmy najlepiej? Posiada ktoś taką kombinację?

 

Dla mnie czarna magia te stateczniki i programatory. Można prosić jakiś link gdyż nie wiem jak odszukać odpowiednia na alledrogo - w dziele akwarystyka - oświetlenie nic nie widzę

 

 

I jeszcze 1 pytanie - te oświetlenie nocne nie będzie przeszkadzać rybką?

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię u siebie niby imitację świtu/zmierzchu. Mam 1x18W i 2x18W na oddzielnych statecznikach. Rano włączam jedną osiemnastkę, po godzinie włączam resztę. Godzinę przed wyłączeniem wyłączam 2x18W a na końcu 1x18W. Planuję jeszcze nocne na kilka godzin przed pójściem spać, żeby się paliło.

 

Nocne nie zaszkodzi rybkom o ile nie będzie się paliło całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc skoro będzie 4x54W to mogę mieć: 2x54 świeci 12h i 2x54 świeci 10h - dzięki za świetny pomysł. Niby proste a na to nie wpadłem

 

Pozostaje kwestia wyboru świetlówek, co polecacie?

 

Akwa będzie z dużą ilością roślinek ale nie chcę żeby rosły na potęgę:) Zależy mi też na ładnym kolorze wody - niektóre świetlówki dają świetny obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę podjąć decyzję co do zakupu:

 

450l - 150x50x60h

http://allegro.pl/oprawa-hqi-2x150w-2x5 ... 30191.html - obawiam się że będzie za mocne

lub

http://allegro.pl/belka-lampa-oprawa-os ... 24535.html - obawiam się że nie dojdzie do dna

jest jeszcze to

http://www.sklep.aquamedic.pl/aquastarlight-t5.html - wersja 4x80W - ale ta cena...

 

LUB

375l - 150x50x50

http://allegro.pl/oprawa-oswietleniowa- ... 46601.html

lub

http://allegro.pl/aluminiowa-belka-db-1 ... 57346.html - 2 sztuki, lecz obawiam się że za słabe

lub

http://allegro.pl/hagen-glo-belka-oswie ... 68256.html - dałbym 2 sztuki

 

Pomoże mi ktoś w wyborze? Please:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy zestaw odradzam, jeżeli zaczynasz... HQI to nie przelewki. Drugi zestaw też nie dla amatorów. Daje praktycznie 1W/1L - każdy błąd w nawożeniu = restart. Trzecia i czwarta opcja są jak najbardziej ok. Z naciskiem na czwartą, bo ma 4x10000K pod roślinki jak znalazł. Piąta mi się nie podoba, bo jest na magnetycznych statecznikach. Szósta ok, ale by trzeba ze dwie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałem opcję 2 - nie wychodzi to 1W/L tylko 6x54/450=0,72 W/l. Mimo iż jestem początkujący przy roślinkach mam nadzieję że z pomocą forum dam radę

 

pozostała kwestia wyboru świetlówek - w zestawie mam CH LIGHING F54T5/SUN-LUX 10000K wszystkie 6 sztuk - powinnem coś wymienić czy tak zostawić?

 

i tak pytanko - co jaki czas zmieniać świetlówki na nowe?

 

Czy świecenie w takiej kolejności będzie ok?

 

10-12 LED (biały panel 54 ledów)

11.30-22.30 Panel 6x54W

22-24 LED

 

czy te 10 godzin ciemności rybą wystarczy? z tym że około 7 rano dochodzi światło słoneczne więc pozostanie 7 godzin całkowitej ciemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałem opcję 2 - nie wychodzi to 1W/L tylko 6x54/450=0,72 W/l.

Myślałem, że dobieramy oświetlenie do 375 a nie do 450...

Mimo iż jestem początkujący przy roślinkach mam nadzieję że z pomocą forum dam radę

Obyś się nie mylił, bo będziesz żałował wyrzuconych (niemałych) pieniędzy.

w zestawie mam CH LIGHING F54T5/SUN-LUX 10000K wszystkie 6 sztuk - powinnem coś wymienić czy tak zostawić?

Zapytaj sprzedawcę czy nie sprzeda w ogóle bez świetlówek. 6x10000K to trochę szalony pomysł. Wolałbym 4x6500K i 2x10000K (jak już :D )

co jaki czas zmieniać świetlówki na nowe?

Powinno się po ok roku świecenia.

Czy świecenie w takiej kolejności będzie ok?

10-12 LED (biały panel 54 ledów)

11.30-22.30 Panel 6x54W

22-24 LED

Prędzej tak bym to widział:

 

10-12 LED (biały panel 54 ledów) ok

11.30-13.30 Panel 3x54W

13.30-20.30 Panel 6x54W

20.30-22.30 Panel 3x54W

22-24 LED

 

czy te 10 godzin ciemności rybą wystarczy? z tym że około 7 rano dochodzi światło słoneczne więc pozostanie 7 godzin całkowitej ciemności

Spokojnie. W tym czasie agresory zdążą nabroić, śpiochy się wyspać, a żarłacze najeść ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj:

Mimo iż jestem początkujący przy roślinkach mam nadzieję że z pomocą forum dam radę

 

Obyś się nie mylił, bo będziesz żałował wyrzuconych (niemałych) pieniędzy.

zbiornik jest 60 cm wysoki, stąd wybrałem większy współczynnik W/L, nie mówiąc o tym że przy tej wysokości powinno być HQI. Czy jest to mocno skomplikowane przy tym świetle utrzymać zbiornik wporządku? zaczynam się bać :(

 

A może lepiej jakbym wyciągnął 1 świetlówkę, wtedy będzie 0,6W/litr

 

Zapytaj sprzedawcę czy nie sprzeda w ogóle bez świetlówek. 6x10000K to trochę szalony pomysł. Wolałbym 4x6500K i 2x10000K (jak już )

więc zostawię 2 po 10 000K (reszta będzie do wymian) i dokupię 4 żarówki po 6500K - kwestia tylko jakie bo wybór jest spory. te 10000 K dać na tył zbiornika?

 

p.s. - nie chcę się tylko kierować dobrem roślinek ale też własnym:) jasne światło w akwarium pięknie się prezentuje

Prędzej tak bym to widział:

 

10-12 LED (biały panel 54 ledów) ok

11.30-13.30 Panel 3x54W

13.30-20.30 Panel 6x54W

20.30-22.30 Panel 3x54W

22-24 LED

Niestety panel nie ma 2 niezależnych włączników. Z dostępnych na rynku Paneli musiałbym dopłacić 500 zł żeby mieć 2 włączniki, więc przystałem na takie rozwiązanie. Z tego tytułu montuję Led aby nie powodować szoku świetlnego rybką

 

Czy 11h świecenia panelem nie będzie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o utrzymanie zbiornika przy dużym oświetleniu. Może być trudno. Może, bo światło nie wybacza błędów nawożenia. Jeżeli roślinom zabraknie któregoś ze składników makro lub mikro i ustanie wzrost chętnie z nadmiaru energii skorzystają glony.

 

Może lepiej przy 60cm zastosować 2x 150 HQI, lub 3x75 HQI? Wyjdzie o wiele taniej niż ten panel.

 

Co do konfiguracji świetlówek dogadaj się ze sprzedawcą, żeby nie wciskał Ci tych 4x10000K, bo to koszt ok 220zł! Albo neich wsadzi 6500K i obniży cenę, albo niech sprzeda w ogóle bez świetlówek.

 

Panel na 6 świetlówek posiada przynajmniej dwa stateczniki. Wystarczy ją otworzyć i rozdwoić - będzie dużo bardziej korzystnie.

 

11h świecenia na początku to też szalony pomysł. Zacznij od 6h i po tygodniu zwiększaj o 1h. Stopniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o utrzymanie zbiornika przy dużym oświetleniu. Może być trudno. Może, bo światło nie wybacza błędów nawożenia. Jeżeli roślinom zabraknie któregoś ze składników makro lub mikro i ustanie wzrost chętnie z nadmiaru energii skorzystają glony

dlatego właśnie założyłem temat viewtopic.php?f=5&t=29535 i liczę na pomoc forumowiczów dotyczącą nawożenia

Może lepiej przy 60cm zastosować 2x 150 HQI, lub 3x75 HQI? Wyjdzie o wiele taniej niż ten panel.

Pierwszy zestaw odradzam, jeżeli zaczynasz... HQI to nie przelewki.

Panel już kupiłem, świetlówki się nie zgubią przecież skoro pozostawię 2x10000 to pozostałe 4 będę mógł co roku użyć do wymiany. Pozostaje kwestia zakupu. Sprzedawca tak kupował tak też sprzedawał, nie miał w ofercie samych świetlówek. Liczę na pomoc jak dobrać te 4 pozostałe i jak wszystko rozmieścić:) Bo chyba lepiej bazować na czyimś doświadczeniu niż samemu eksperymentować:)

Panel na 6 świetlówek posiada przynajmniej dwa stateczniki. Wystarczy ją otworzyć i rozdwoić - będzie dużo bardziej korzystnie.

stracę gwarancję:/ ale chyba tak zrobię przynajmniej zobaczę jak to wygląda w środku. W takim ukłądzie które świecić non stop a które tylko te kilka godzin?

11h świecenia na początku to też szalony pomysł. Zacznij od 6h i po tygodniu zwiększaj o 1h. Stopniowo.

To wiem. Pytanie dotyczyło docelowego czasu świecenia

 

dzięki za poświęcony czas:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest panel to inna bajka. Teraz trzeba skupić się tylko na nim. Proponuję dać 4x6500K od przedniej szyby, a na końcu 2x10000K. W razie czego można roszadować, bo świetlówki i tak już są :D

I właśnie taka kombinacja będzie dla twojego akwarium najlepsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to już ustaliliśmy:) kupię 4x 6500K, pytanie tylko jakie:) sunglo, floraglo, daylight? masa tego jest a to ponoć istotne;)

 

i kwestia ostatnia - jeśli uda mi się rozdzielić włączniki na pół to mam zrobić tak:

oba stateczniki 1x10000 i 2 x6500

czy

pierwszy statecznik 2x10000 i 1x6500 a drugi 3x6500

 

sorki że taki upierdliwy jestem ale chcę zamknąć wszystko na ostatni guzik:)

 

i kwestia tych glonów - mam wypiąć 1 żarówkę, a może nawet 2 - wtedy będzie 0,5W/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się uda rozdzielić to daj dwa razy tak samo. 2x6500K i 1x10000K. Co do świetlówek 6500K poszukaj tych co emitują najwięcej lumenów przy tym samym "watażu". Ja jak kupowałem najlepsze były OSRAMy. Z wypinaniem świetlówek poczekaj do momentu aż pojawi się problem glonów (w zasadzie to nie wiem czy statecznik ruszy bez kompletnego oświetlenia).

 

Pytaj o wszystko o co masz wątpliwości. Chętnie służymy pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc to nie ma znaczenia jaki rodzaj światła? bo wiem że są świetlówki które różnią się kolorem światła itp, np sunglo i floraglo

 

a moje wątpliwości co do czasu świecenia biorą się stąd: viewtopic.php?f=5&t=29203

cytat: Akwarium może być naświetlane tylko przez 10 godzin w ciągu doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda różnią się kolorami i stricte naukowo i ich widmo jest bardziej asymilowane przez rośliny, ale od doświadczonych akwarystów wiem, że nie warto przepłacać. No chyba, ze lubisz różowy kolor wody, lub ciemne akwarium. Ogólnie świetlówki hagena są do ;) Najlepsze są świetlówki emitujące bardzo dużo światła. Dla porównania: OSRAM 54/865 - 4100lm :arrow: Philips Aquarelle (specjalistyczna) 10000K - 2800 Lm. I co z tego, że ma łatwiej przyswajalne widmo skoro jest go mniej? Z doświadczenia wiem, że najlepiej wyglądają zwykłe daylighty.

 

Pokażę jeszcze jeden przykład... 54W (115cm) HAGEN POWER-GLO - 750lm... daje do myślenia co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje - sam przed chwilą do tego doszedłem porównując specyfikacje techniczne tych świetlówek. Najlepiej w porównaniu wypada osram więc jeśli go dostanę to kupię:)

 

Moje pytania raczej tyczyły tego czy w moim przypadku (0,7W/l) i braku doświadczenia w roślinnym nie warto kupić słabszych świetlówek właśnie celowo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...