Skocz do zawartości

[160] Zimny świat Axolotla


yynel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ja tam się cieszę że są welony. Tak mało z nich trafia do odpowiednich zbiorników.

 

A tak w ogóle to takie błędne koło. A akwariach poniżej 100l jest "Szybko kup większe akwarium dla welona" a jak już ma spore typu 400-600l to jest "tyle ciekawych gatunków jest na świecie a ty tu welony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam chłodziarki. Koszt takowej to 3tyś. Zastępuje ją mrożonymi butelkami i podmianą wody w krytycznych chwilach ;)

Tanią i całkiem sprawną chłodziarkę możesz zrobić za około 150zł. Kupujesz chłodziarkę samochodową na układzie Peltiera, kosztuje około 70-100zł. Do tego jakiś tani filtr wewnętrzny za około 20-30zł i około 2-3m miękkiego węża 4/6 koszt około 3zł.

 

Podłączenie:

Robisz w chłodziarce wężownicę z wężyka 4/6. Musisz na coś ładnie nawinąć aby nie powstały zagięcia np. na rolkę po papierze toaletowym. Nawijasz około jednego metra. Potem wkładasz to do chłodziarki. W dogodnym miejscu chłodziarki musisz zrobić dwa otwory, aby wyprowadzić końcówki. Teraz wkładasz filtr wew. do akwarium i podłączasz do wylotu jedną z końcówek. Drugą wpuszczasz swobodnie do zbiornika. Po włączeniu pompy, przez wężyk będzie płynąć woda. A w chłodziarce będzie ona na tyle długo aby się schłodzić. Im dłuższa wężownica tym chłodniejsza woda. Takie chłodziarki potrafią obniżyć temperaturę o 10-20°C poniżej temp. otoczenia. Można nawet podłączyć termoregulator aby za bardzo nie schłodzić wnętrza chłodziarki co uchroni przed zbytnim ochłodzeniem wody.

 

np:

taka chłodziarka

taki wężyk

i taki filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanią i całkiem sprawną chłodziarkę możesz zrobić za około 150zł.

Prawde mówiąc pierwszy raz słyszę o takim wynalazku. Brzmi to jednak całkiem sensownie.

 

Jednak nasuwa się kilka pytań:

1)Jaka musi być wydajność filtra żeby ochłodzić 160l?

2)Jaka musi być wydajność filtra żeby przepchnać wodę pomiędzy zbiornik-zbiornik zakładając że chłodziarka stoi na ziemi?

3)Jeżeli chłodziarka działa 12h, to czy temp wody przez noc wzrośnie do temp otoczenia?? Czy podniesie się o 2 stopnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nasuwa się kilka pytań:

1)Jaka musi być wydajność filtra żeby ochłodzić 160l?

2)Jaka musi być wydajność filtra żeby przepchnać wodę pomiędzy zbiornik-zbiornik zakładając że chłodziarka stoi na ziemi?

3)Jeżeli chłodziarka działa 12h, to czy temp wody przez noc wzrośnie do temp otoczenia?? Czy podniesie się o 2 stopnie??

ad. 1) Wydajność głównie chłodziarki się liczy a nie pompki. Analogicznie jak byś zamontował grzałkę w szczelnym kuble i pompował wodę. Nie moc pompki ale grzałki będzie miała znaczenie. W moim akwarium 102l grzałka 50W spokojnie grzejąc około 50% czasu (z obserwacji kontrolki grzania) utrzymuje 25*C w akwarium przy otoczeniu 20*C. Zatem jeśli moc chłodzenia takiego czegoś wynosi 40W to uważam, że spokojnie w tych 160l obniży temperaturę o co najmniej 5 stopni.

 

ad. 2) Kłania się fizyka. Chcesz podnosić wodę z podłogi na poziom akwaria czy chcesz pompować w kółko wodę akwariową? Jeśli to drugie to po obu stronach wężownicy w chłodziarce masz taki sam słup wody czyli takie same ciśnienia - więc pompka nie musi pokonywać ciśnienia a jedynie opory hydrokinetyczne węży.

 

Kto nie wierzy niech zrobi eksperyment. Wziąć kilka cm rurki i zassać wodę akwarium? Pójdzie łatwo? Łatwo bo to tylko kilka cm. Teraz drugi eksperyment. Wziąć kilka metrów węża. Położyć na podłodze. Jeden koniec wsadzić do akwarium a drugi trzymać na poziomie tafli wody. Napełnić wąż wodą aby nie było w nim powietrza. Spróbować zassać wodę. I jak tym razem? Zapewniam, że nadal łatwo ;) Trudno by było z wiadra na podłodze wyssać wodę na poziom akwarium.

 

ad. 3) Tego akurat nie wiem. Można to mniej więcej sprawdzić w innym akwa wyłączając ogrzewanie i obserwując jak szybko woda stygnie. Z grzaniem się będzie podobnie. Kierunek transportu energii niema znaczenia. Jedynie ważna jest rezystancja termiczna (zależna od powierzchni ścian, pokrywy, grubości szkła) oraz różnica temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia akwarium to zapraszam do tego tematu : http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=40&t=5069

4 strona godna uwagi.

 

Co do pomysłu z lodówka samochodową, to od razu zaznaczam że nie nadaje się do ciągłej pracy, u mnie po 2 tyg padły dwa agregaty.

Polecam jakaś mała lodówkę podblatową/cateringową albo chłodziarkę do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanią i całkiem sprawną chłodziarkę możesz zrobić za około 150zł.

Prawde mówiąc pierwszy raz słyszę o takim wynalazku. Brzmi to jednak całkiem sensownie.

 

Jednak nasuwa się kilka pytań:

1)Jaka musi być wydajność filtra żeby ochłodzić 160l?

2)Jaka musi być wydajność filtra żeby przepchnać wodę pomiędzy zbiornik-zbiornik zakładając że chłodziarka stoi na ziemi?

3)Jeżeli chłodziarka działa 12h, to czy temp wody przez noc wzrośnie do temp otoczenia?? Czy podniesie się o 2 stopnie??

Na te pytania ci nie odpowiem. Koleś który zrobił ten wynalazek, nie miał akwarium, ale terrarium. Dla terrariów są kable grzejne ale nie ma chłodzących. Wiec postawił baniak 5L i taką chłodziarkę. Po dnie terrarium poprowadził wężyk jak przy klasycznym ogrzewaniu podłogowym. Dodatkowo ponieważ pojemnik chłodziarki był jednolity, a wąż wyprowadził górą to nalał tam glikolu aby szybciej dochodziło do wymiany cieplnej. Do akwarium wstawił dodatkowo 100W grzałkę i wszystko podłączył do termoregulatora Aquael thermostab dual czy coś takiego. Ustawił zakres temperatur i miał z czaszki. Jak było za chłodno to wyłączała się chłodziarka a załączała grzałka, jak było za gorąco odłączało grzałkę a włączało chłodziarkę.

 

Co do pomysłu z lodówka samochodową, to od razu zaznaczam że nie nadaje się do ciągłej pracy, u mnie po 2 tyg padły dwa agregaty.

Polecam jakaś mała lodówkę podblatową/cateringową albo chłodziarkę do piwa.

Ale chłodziarki samochodowe mają Peltiera, a jemu z tego co pamiętam nie przeszkadza praca ciągła, mam taką chłodziarkę przy ekspresie do kawy, stoi w niej mleko i pracuje non-stop 5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Szczerze ? To mi się podobało jak było tamte tło, bo teraz tak ciemno...ale co kto lubi ;).

Mnie się podoba tak jak jest teraz. Moim zdaniem wczesniej czegoś brakowało. Teraz jest dopełnienie całego wcześniejszego pomysłu. :) Wiadomo jednak że gusta są różne ;)

 

Te kamienie po lewej fajne ułożyłeś ;) Akwarium cieszy oko :D

Dziękuje :)

 

P.s Może dodam że pojawiły się dwa nowe osobniki :)

Teraz mamy:

2x Aksolotl - ciemny

2x Aksolotl - jasny

3x Welon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak żyją gadziny :)

Faktycznie, dawno już nic nie pisałem :)

 

Jeden ze smoków niestety padł. Miał dośc często spotykaną u tych gadów niewydolność nerek. Reszta obsady ma się bardzo dobrze :)

 

Ostatnio chodzi mi po głowie zmiana obsady na pyszczaki malawi. Dlatego też w najblizszym czasie pojawi sie ogłoszenie na giełdzie. Szkoda mi rezygnować z tej obsady bo jest żadko spotykana i cieszy oko, ale nie mam miejsca na kolejny zbiornik w pokoju a ciągnie mnie do zmian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwszy raz zobaczyłam twoje akwa, dech mi zaparło... coś pięknego i innego przedewszystkim! a Ty chcesz je teraz zmieniac?! Poza tym przypuszczam że dużo wygodniejsze w utrzymaniu, pewnie Cię glony nie atakują, nie musisz robić podmianek i zaoszczędzasz na prądzie. Zastanów się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka szkoda! Który smok padł? Różowy czy brązowy?

 

Niestety różowy :(

 

Nie żal by Ci było axolotla oddawać?

Oczywiście że żal. Do hodowli smoków zawsze można wrócić. Do zmiany ciągnie mnie bardzo....

 

Jak pierwszy raz zobaczyłam twoje akwa, dech mi zaparło... coś pięknego i innego przedewszystkim!

Miło to słyszeć. Dzięki :)

 

Poza tym przypuszczam że dużo wygodniejsze w utrzymaniu, pewnie Cię glony nie atakują, nie musisz robić podmianek i zaoszczędzasz na prądzie. Zastanów się.

Hodowla aksów nie jest taka prosta jak się wydaje. Zamierzam przejść na Malawi. Tam z glonami nie będzie problemu, podmiany takie same jak u smoków, a oszczędności prądu ?? (nic się nie zmieni)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

to nie był dobry weekend dla mnie, a raczej dla moich Aksolotli. Podmieniłem wodę w zbiorniku a na następny dzień smoki padły :( więc już nie szukam dla nich nowego domu.. Szkoda że tak się zakończyła 1,5 roczna hodowla tych płazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...