Jump to content

Koszt Iwagumi 200l

MichailAK42
 Share

Recommended Posts

Witam :!:

Jestem w trakcie zakładania akwarium 200l. Miałem zakładać malawi, ale przeglądając różne akwaria użytkowników naszego forum natknąłem się na super iwagumi. I mam takie pytanie czy założenie 200l iwagumi to naprawdę aż tak duży koszt :?:

Pozdrawiam

iwagumi to naprawdę aż tak duży koszt :?:

Iwagumi z prawdziwego zdarzenia? Koszt na pewno większy niż w przypadku zwykłego "standardowego" akwarium [pomijam wypasione holendry ;) ].

Przede wszystkim potrzebne jest dobre oświetlenie do utrzymania takich roślinek jak mały heniek, glosia, czy eloś. CO2 [w tym wypadku butla] i odpowiednie nawożenie też jest konieczne.

Poza tym obsadzenie całego dna, lub przynajmniej takiej części żeby w miarę szybko zarosła całe dno też kosztuje.

Ja liczyłem, że wyjedzie ok. 1550zł

Podłoże- 90 zł JBL MANADO

Kamienie ADA SYRIUSS Base 7kg 84zł

Rośliny ok. 250-300zł

filtr jbl e900- 250zł

nawozy- 80zł

Przeróbka pokrywy- 400zł

zestaw co2- 350zł

czy to wszystko co potrzeba do uruchomienia takiego iwagumi (w koszty nie wziąłem grzałki, ponieważ już ją mam)

W przypadku iwagumi zainwestowałbym w podłoże aktywne bo manado jest jałowe a do tego moim zdaniem brzydkie i nie nadaje się do takiego zbiornika. A druga sprawa zainwestowałbym też w akwarium otwarte Opti White :)

Jeżeli ma być faktyczny efekt w miarę szybki i stabilny to ADA (w końcu z jakiegoś powodu stawiają przeważnie na adze). Iwagumi nie jest lekkim kawałkiem nawet dla akwarysty, a co dopiero dla osoby posiadającej akwarium. Nie mówię tu już o ustawieniu aranżacji ale, niskie rośliny, żyzne podłoże, nawozy, dużo światłą = wysyp glonów. Na prawdę trzeba cały czas kontrolować parametry wody i szybko reagować - a tutaj najwięcej mają wprawy akwaryści ze stażem w roślinniakach.

A tak w ogóle na liście nie masz zestawu testów 100 - 150zł

Zamiast przerabiać pokrywę rozglądnij się za belką i zrobić w ogóle bez pokrywy.

Share

• Create New...