Skocz do zawartości

wysokość zbiornika


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy warto inwestować w dodatkowe 10 cm wysokości?

 

zbiornik planuję 150 x 50 x 50, z myślą o skalarach. Zastanawiam się obecnie nad dodatkowymi 10 cm wysokości, ale czy gra warta świeczki? Czy nie spowoduje to problemów z doświetleniem dna?

 

Proszę o opinie posiadaczy oraz o poradę czy 50 cm wysokości zbiornika wystarcza skalarom (żwirek + różnica poziomu wody=tylko 40 cm wysokości słupa wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto inwestować w dodatkowe 10 cm wysokości?

 

zbiornik planuję 150 x 50 x 50, z myślą o skalarach. Zastanawiam się obecnie nad dodatkowymi 10 cm wysokości, ale czy gra warta świeczki? Czy nie spowoduje to problemów z doświetleniem dna?

 

Proszę o opinie posiadaczy oraz o poradę czy 50 cm wysokości zbiornika wystarcza skalarom (żwirek + różnica poziomu wody=tylko 40 cm wysokości słupa wody)

Spokojnie 50cm wystarczy sam posiadam (150 x 50h x 40) i w nim skalary i gęstą roślinność :). Więc jeśli planujesz dużo roślin to 50cm wysokości jeśli BW to te 10cm da tyle, że będzie nieco większy litraż.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytamy że skalary potrzebują minimum 50cm słupa wody. Chodzi o to że one na wysokość rosną jakieś 25cm. To jak masz 40cm słupa wody to jak skalary Ci porosną(chyba że nie) do takich rozmiarów do jakich dorosnąć potrafią, to zostanie im po 7.5cm na dole i na górze. Moim skromnym zdaniem trochę za mało. Znajomy przy wysokości akwarium 1m, szerokości 1.3m, głębokości 45cm miał 3X18W. W miarę dobrze było oświetlone. W akwarium miał nurzańce i kryptokoryny.

 

Zaczrepnięte z wikipedii:

Są to duże pielęgnice i wymagają dużego (wysokiego) zbiornika. Optymalne w warunkach domowych jest akwarium 160l i większe, które ma co najmniej 50 cm wysokości od podłoża do powierzchni wody i w którym skalary swobodnie będą mogły się poruszać. Ryby lubią zbiornik o silnym oświetleniu, z powierzchnią wody przykrytą pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Akwarium powinno być obsadzone roślinami dużymi tak aby mogły swobodnie poruszać się między nimi (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica).

 

 

Czyli 50cm nie wysokość akwarium jako szkła tylko 50cm od podłoża do lustra wody. Mówimy oczywiście o minimum.

 

 

(Nie hoduję skalarów swoją wypowiedź opieram na tym co przeczytałem i na doświadczeniach znajomych którzy akurat skalarami się zajmują)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też czytałem to z wilkopedi, jednak często na forum czytam o obsadach i 95% forumowiczów ma skalary przy 50 cm szkła. Zbiornik będzie nastawiony na dużą ilość roślin + ławicę razbor klinowych oprócz skalarów. oczywiście do tego dno. Nie byłoby tematu, jednak różnica w cenie szkła filtrów i całego osprzętu jest spora... Mamy 20% więcej wody a koszta rosną niestety prawie 50%

 

ps - czy skalary w warunkach domowych podrosną do takich wymiarów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że ja osobiście nie widzę skalara wys. 20cm w wysokim akwarium na 50cm. Ale to tylko moje zdanie. Masz rację, 95% posiadaczy skalarów znając wymogi tych ryb trzyma je w niższych zbiornikach, a jednak opierdziela się tych którzy trzymają molinezje w o 5 litrów za małym akwarium. Znajomek miał duże skalary-prawie dwie długości moich obu dłoni. Tylko że u niego miały warunki na to żeby rosnąć. Póki skalary są w miarę małe myślę że można je trzymać i przy 40cm słupa wody. Tylko czy nie będą karłowacieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekstra skomplikowanych odmian nie planuję - raczej coś na początek przygody z skalarami.

 

Jednak z drugiej strony lepiej myśleć o przyszłości...

 

Czy 60 cm wysoki zbiornik nadaje się na bujną roślinność?

 

Które z popularnych odmian mogę trzymać przy 50 cm wysokości szkła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekstra skomplikowanych odmian nie planuję - raczej coś na początek przygody z skalarami.

 

Jednak z drugiej strony lepiej myśleć o przyszłości...

 

Czy 60 cm wysoki zbiornik nadaje się na bujną roślinność?

Jeśli planujesz oświetlenie ok 300watt przy 60cm wysokości to tak nadaję się do bujnej roślinności
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz oświetlenie ok 300watt przy 60cm wysokości to tak nadaję się do bujnej roślinności

no to też dźwiga koszta a prędzej nie pomyślałem o tym

 

planowałem 375 litrów i trochę ponad 200W

 

Nie sądziłem że wybory mogą być takie trudne:)

 

filtr...podłoże... wysokość... itd;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko, jeśli rozmawiamy o minimum. Pisząc opierałem się na konkretnych przykładach. Tu na forum w jakiejś rozmowie przeczytałem że akwa. długości min.120cm i wys. 50. Wiele rozbieżnych informacji. Oczywiście są różne odmiany skalarów którym będzie wystarczało 40cm słupa wody. Miejmy tylko nadzieje że uda się trafić na właśnie te. Żeby po 5 latach się nie okazało że w baniaku bokiem musza pływać ;) .

Może będzie lepiej jak kolega Kamiloos84 poda jaką odmianę skalarów ma(chodzi mi o to żeby na wielkość nie porosły za duże do tego baniaka), chyba trochę więcej miał z nimi do czynienia.

Ja zbieram się do pracy...

Aha(bo doczytałem właśnie)- przy 100cm kolega miał 3x18W i wklejone pod różnymi kontami lustra w pokrywie. Było całkiem jasno. Jeszcze zależy jakie rośliny chcesz.

No to do pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, miałem na myśli to że przy takim oświetleniu rośliny ładnie rosły, że nie było problemów z nimi. Sorki-wina pisania w pośpiechu. Widocznie do czynienia mieliśmy z różnymi odmianami tych ryb. Chyba niepotrzebnie wprowadziłem zamęt do rozmowy. Ale doświadczenia chyba warto wymieniać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemach z roślinnością? można szerzej?

 

Jestem w stanie zainwestować w takie oświetlenie jakie będzie konieczne. Mam już mętlik z tym wszystkim:) przed chwilą miałem 100% że wyższe ale po 1 - mam zamiar mieć sporo roślinek, wszystkie 3 plany + roślinki które kwitną powyżej zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew powszechnym opiniom, ilość potrzebnego oświetlenia [dla mniej lub bardziej wymagających roślinek] nie jest zależna przede wszystkim od litrażu - a od wysokości baniaka.

Inna moc oświetlenia jest konieczna w [analogicznym litrażowo] zbiorniku który ma 30cm wysokości, a inna w takim który ma 40cm, czy 50cm. Jak łatwo się domyślić im wyższy zbiornik, tym trudniej go doświetlić, a ilość światła docierającego do dna znacząco spada.

Granica opłacalności zwykłych świetlówek kończy się gdzieś na tych 50-60cm. Żeby dobrze oświetlić takie akwarium, nawet dla nie wymagających roślinek potrzebujemy świetlówki sporej mocy. Tu zaczyna się zastosowanie lamp HQI, dzięki nim możemy oświetlić nawet bardzo głęboki zbiornik.

 

Chyba że specjalnie dla skalarów zrobisz BW - wtedy problemy z oświetleniem znikają. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BW na razie nie planuję, może kiedyś:)

 

Więc jeśli zastosuję lampy HQI wszystko będzie ok przy 60 cm...

 

eh muszę jeszcze przemyśleć czy jest sens dźwigać te 10 cm

 

 

edit:

no i wygląda na to że rezygnuję z tego 60 cm - sam koszt lamp 1000 zł więcej niż przy 50 cm jest nie do przejścia, do tego lepszy filtr grzałki i droższe szkło = 2500 więcej za dodatkowe 10 cm wysokości:/

 

W takim układzie lepiej zainwestować w porządniejsze 375:)

 

dzięki wszystkim za rady, postaram się o mniejsze skalarki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...