Skocz do zawartości

filtr do 375 L


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na dniach zabieram się w końcu za montaż akwarium 150 x 50 x 50

 

Jutro mam w planach spawanie stelażu, potem na to płyty meblowe i zakup akwarium

 

Proszę o poradę w sprawie zakupu filtra. Optymalne rozwiązanie moim zdaniem to kubełek na biologa (żeby tam za często nie zaglądać) + kaskada na mechanika. Wybór filtrów ogromny, z tego co czytam na forum jest spore przekłamanie co do wydajności, ciężko więc jest się zdecydować. Jedno jest pewne: woda musi być jak kryształ i filtry muszą być wydajne niezależnie od biotopu (na początku będzie tylko akwa towarzyskie ale kto wie co będzie w przyszłości). Omijam tetrę ze względu na wiele opinii na tym forum. Myślę na eheimem i aquelem. Ma to być coś porządnego, bez oszczędzania jak i zbędnego przepłacania.

 

Filtry chcę kupić bez wkładów, proszę o porady jakie wkłady kupić (zeolit odpada bo nawożenie)

 

Tomek

 

Baniak ma mieć sporo roślinek, czy będzie konieczne napowietrzanie nocą? jeśli tak to jakie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wodę dotleni Ci deszczownia i wlewająca się woda z kaskady.

a co nocą? zaznaczam że będzie spora ilość roślin + dozowanie CO2

 

ten filtr jbl jest dość tani. Czym będzie się różnił w stosunku do innych 2 razy droższych? zazwyczaj kto tanio kupuje kupuje 2 razy, stąd moje pytania. Chciałbym ustrzec się od wycieków, wymian filtra, buczenia, mętnej wody itp

 

zastanawia mnie też spory pobór mocy

 

duży plus to 4 lata gwarancji

 

a może ktoś ma inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę dotleni Ci deszczownia i wlewająca się woda z kaskady.

a co nocą? zaznaczam że będzie spora ilość roślin + dozowanie CO2
Nocą też. Jeśli bardzo chcesz to dla pewności możesz dokupić napowietrzacz. Tu jedno zastrzeżenie - chyba wszystkie tanie są głośne, więc jeśli marzysz o akwarium w sypialni to może być to duży problem. Natomiast ceny bezgłośnych modeli o których wiem oscylują na poziomie kaskady FZN3...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczownia + kaskada powinny zapewnić bardzo dobre natlenienie, ale trzeba pamiętać o butli... Na Twoim miejscu zrobiłbym tak: na razie wstrzymałbym się z kupnem napowietrzacza, zalał i urządził akwarium, wpuścił obsadę i rano przed zapaleniem światła obserwowałbym zachowanie rybek. Nadmiar co2/brak tlenu da się zauważyć na pierwszy rzut oka. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Okresliłeś się w poście z Eheime, pytałeś gdzieś o szkło OW. Więc nie szukasz tanio tylko dobrze. Więc kup Eheima.

Kwestia teraz, który. Brałbym na pewno serię III. Model.....hmm... 2075. Ma wbudowany prefiltr. Nie potrzebujesz drugiego filtra.

Mam u siebie 2080, więc powiem na jego przykładzie. Czyszczenie prefiltra? W pokoju, ściągasz głowicę. Myjesz gąbkę. Zakładasz głowicę. Włączasz filtr. Zero zbędnego targania całego filtra do łazienki.

To bardzo podobne filtry, więc mam porównanie co do obsługi. Mój się rózni jedynie wielkością, mocą oraz tym, że ma dwie rury zasysające wodę. Sam układ w filtrze i jego budowa są praktycznie takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL e 1500 + FZN 3/JBL e 900

 

oba JBL-e to kubełki, rozumiem że proponujesz 2 filtry kubełkowe? bo wymieniłeś łącznie 3:)

 

kaskada FZN 3 wg opisu jest do 300 litrów

Deszczownia + kaskada powinny zapewnić bardzo dobre natlenienie, ale trzeba pamiętać o butli... Na Twoim miejscu zrobiłbym tak: na razie wstrzymałbym się z kupnem napowietrzacza, zalał i urządził akwarium, wpuścił obsadę i rano przed zapaleniem światła obserwowałbym zachowanie rybek. Nadmiar co2/brak tlenu da się zauważyć na pierwszy rzut oka

W zbiorniku będzie komputer PH czyli CO2 nie powinno być nigdy za dużo (przynajmniej) myślę że tak to działa. Rozumiem też że instalujemy czasowłącznik i butle na noc wyłączamy?

 

Więc nie szukasz tanio tylko dobrze.

Szukam dobrze, to po pierwsze. Ale jak każdy nie lubię przepłacać niepotrzebnie. Dodatkowe pieniążki jeśli niosą za sobą korzyść/udogodnienie/lepsze warunki dla rybek to wtedy tak. Nie - jeśli mam zapłacić x2 a korzyść będzie +5%:)

Brałbym na pewno serię III. Model.....hmm... 2075. Ma wbudowany prefiltr. Nie potrzebujesz drugie filtra.

Czy jeśli nie będę mieć kaskady sama deszczownia z filtra da radę napowietrzyć? Myślę że w eheim 2075 jestem w stanie zainwestować.

 

Pytanie tylko czy kupować go z mediami, czy samemu je skompletować? I jakie media?

 

filtr eheim 2075 ma mniejszą wydajność pompy niż proponowany wyżej JBL do którego miała też być kaskada. Czy 1250 l/h to nie za mało? mówi się że 3-krotność objętości, jednak nie mam zaufania do parametrów podanych przez producenta, które to pewnie śa wydajnością pompy a nie filtra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Da radę.

 

Jeżeli postawisz na kubeł i kaskadę, to nie potrzebujesz nie wiadomo jakiego kubła. Kaskada musi mieć "power". Ale typowy filtr biologiczny juz super mocy nie potrzebuje. Wtedy się liczy powierzchnie jego wkładów, a nie przepływy czy inne bajery. Doskonale na biologi nadaje się seria classic eheima. Brak zaworów, małe zużycie prądu, mało elementów "gotowych się zepsuć". I ogromna trwałość. Czytam trochę rózne fora. Zdarzały się przypadki awarii eheima, jednak o serii classica nie słyszałem specjalnie. Dlaczego? Bo filtr ma budowe cepa. Tylko to co mam być. Bez zbędnych ozdóbek.

 

Jak sam widzisz możesz dać i tak i tak.

Oba wyjścia są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobił się miszmasz:)

 

Rozumiem że opcje są 2,

 

albo eheim 2075 w pojedynkę (i tutaj 100% że wystarczy ten przepływ)

 

albo eheim classic (lecz który) + kaskada (ale jaki przepływ)

 

co do 2 kubełków - raczej się nie zdecyduję, pawiookie też mnie nie ciekawią:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, a nie lepiej iść za słowami aheada i dać słabszy ten kubełek żeby sobie biolog pracował powoli i do tego dać kaskadę?

Skłaniam się ku temu rozwiązaniu, proszę tylko o porady co do odpowiednich modeli przy tym układzie:)

 

Sam eheim classic odpada ze względu na czyszczenie - brak prefiltru. To wolę już samego profesjonala 2075 jeśli ktoś mnie utwierdzi w pewności że on wystarczy:) bo mam wątpliwości patrząc na przepływ, a jestem fanem kryształowej wody

 

 

edit:

 

Po naradach w innym dziele doszedłem do wniosku że akwarium będzie wyższe o 10 cm, czyli 450 litrów. Powierzchnia dna się nie zmieni

 

Tym samym myślę że będzie konieczna lepsza filtracja

 

Myślę że najlepiej słabszy eheim (classic) jako biolog + mocna kaskada do mechanicznej lub mocny kubeł z prefiltrem (wersja profesjonal)

 

Możecie polecić któryś do takiego baniaczka? Czy może dadzą radę te same co proponowaliście do 375 l (ze względu na brak zminy wymiarów dna)

 

Chciałbym uniknąć pralki i wyrywania korzeni:) I nie chcę też kupować ekstra mocnego tylko po to żeby potem musieć go ustawiać na mniejsze obroty (bo to chyba bez sensu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieporównywalnie mniejszy baniaczek i... budżet, więc u siebie musiałem kombinować.

Rozwiązanie kaskada + kubeł bardzo sobie chwalę, ale pewnie gdybym miał trochę więcej do wydania i nie miał w domu nieużywanego FZN2 to zastosowałbym tylko jeden dobry filtr kubełkowy. Który konkretnie? Tu musisz sugerować się radami kolegów powyżej, bo nie mam praktycznych doświadczeń w filtrowaniu tak dużych baniaków. ;)

Ja bym pewnie sobie majstrował sump, ale to masa roboty i kombinowania, w dodatku trzeba mieć miejsce na niego...

 

Nie wiem czy czegoś nie przekręcam, ale nie pisałeś gdzieś że akwarium ma być otwarte?

Jeśli tak to duża kaskada zamontowana na zewnętrznej ściance akwarium może troszkę psuć efekt wizualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc mam do wyboru:

 

http://allegro.pl/eheim-2078-profession ... 77547.html

 

lub

 

http://allegro.pl/eheim-2075-profession ... 72671.html

 

w wersji bez kaskady, tylko sam filtr kubełkowy

 

proszę o więcej opinii czy warto inwestować dodatkowe 5 stów przy zbiorniku 375 litrów?

 

różnica w przepływie to 600 l/h

 

chcę mieć jednak pewność że woda będzie kryształowa

 

help:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jak masz brać 2078 to kupuj od razu 2080 :D .zbędne dodatki Ci nie są potrzebne. Tylko, że ta kobyła ma taką siłę, że bez długiej lub drugiej deszczowni jest masakra :D

 

acha, 2080 ma dwie rury zaciągające wodę :P. Pozostałem maja po jednej.

Kup bez wkladów, zasyp keramzytem cały. Nie pamiętam ile mi tam go dokładnie wlazło.

 

 

To napisałem ot tak :P

 

 

Ja dalej obstawiam, że 2075 w zupełności wystarczy do akwa roślinnego.

 

Ps: pytał się ktoś o docelową obsadę? Czy mi gdzieś uciekł ten post?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz brać 2078 to kupuj od razu 2080 .zbędne dodatki Ci nie są potrzebne. Tylko, że ta kobyła ma taką siłę, że bez długiej lub drugiej deszczowni jest masakra

wolę zbędne dodatki niż pralkę w akwa:)

acha, 2080 ma dwie rury zaciągające wodę . Pozostałem maja po jednej

Rozumiem iż można je rozstawić i dzięki temu lepsza filtracja

 

2080 nie kupię z powodów jw. Nie ma sensu kupować większego filtra żeby go potem ograniczać

zasyp keramzytem cały

Wyczytałem sporo o mediach i wydaje mi się że keramzyt ma małą powierzchnię dla bakterii

Skoro już inwestuję w filtr o dużej pojemności to może warto rzucić się na jakąś dobrą ceramikę czy co tam jeszcze można dać?

Ja dalej obstawiam, że 2075 w zupełności wystarczy do akwa roślinnego.

I chyba tak zrobię docelowo. Jeśli nie wystarczy dokupię drugi kubełek lub kaskadę w każdej chwili

Ps: pytał się ktoś o docelową obsadę? Czy mi gdzieś uciekł ten post?

skalar 3 pary

razbora klinowa około 70 (mam już 10)

bojownik 1+3 (już posiadam)

jeszcze 1 harem (nie wiem czego na razie) może molinezje albo inne żyworódki aby dostarczyć skalatką pożywienia:)

 

dno kiryski bądź bocje - nie wiem ile nie wiem jakie. Jeśli za małe na wspaniałe to będą jakieś kiryski

 

otoski 20 szt

kosiarki 10 szt

 

zbrojnik (tu mi zależy na parce jakiś mało spotykanych gatunków) - jestem gotów pół polski po nie jechać;)

 

i może jakieś krewetki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

2075

Zasyp ceramiką , zostaw niebieska gąbkę na prefiltrze i włókninę.

Acha, zamów sobie od razu włókniny nowe. Nie będziesz potem szukał na szybko, do włóknin jest dodawana nowa gąbka na prefilt, przynajmniej ja tak mam w swoim.

O czymś zapomniałem?

Acha, kupując Eheima bierz go bez wkładów. Z wkładami jest droższy o jakieś 200pln. A i tak dasz sama ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...