Skocz do zawartości

Wkłady filtracyjne - keramzyt?


lolololo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Dawno, dawno temu kiedyś przeczytałam że można zastąpić ceramikę keramzytem. Jestem w posiadaniu filtra kaskadowego FZN-2 i zamierzam zastosować keramzyt (zakupiłam w hurtowni Tomaszewskiego dawno temu) do obu koszyczków, na nim watę a na wlot nałożę gąbkę. Przeczytałam kilka tematów z nim związanych i sama nie wiem co o tym sądzić.

Z tego co się zorientowałam to są różne rodzaje keramzytów. Jedne nie podnoszą pH wody, inne zaś tak. Podobno jest metoda sprawdzenia czy taki keramzyt będzie wpływał na wodę poprzez polanie go kwasem (np. octem) - jeśli zacznie pienić to będzie oznaka ze będzie podnosił pH. Jutro to sprawdzę.

 

Na stronie http://cww.flash.shl.pl/filtr/ jest taki cytat

 

najlepszy jest o kolorze brązowym i ciemny, prawie czarny, porowaty w przekroju, bardzo ważne jest aby keramzyt po jakimś czasie moczenia bądź gotowania zatonął, jeżeli keramzyt nie tonie znaczy to że ma zamknięte pory i taki do naszych celów się nie nadaje, można spróbować ewentualnie potłuc go na mniejsze kawałki i wtedy wykorzystać,

Keramzyt który posiadam wydaje mi się że pasuję to tego opisu. W rzeczywistości one są dużo ciemniejsze niż na zdjęciu.

Dołączona grafika

 

A to zdjęcie przyciętego keramzytu

Dołączona grafika

 

Czy na starcie można powiedzieć, że się nadaję do filtra? :bleh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to baniak 54 litrowy z 4 bojownikami (1+3) i otoskami.

Szczerze? ;)

Przy tej obsadzie i tym litrażu filtr da sobie spokojnie radę na samych gąbkach. Myślę że nie ma tu co za bardzo kombinować, szczególnie że różnicy w jakości wody jak i parametrach możesz nie zauważyć. ;)

 

No ale skoro już masz ten keramzyt to możesz zrobić tak: uciąć gąbki, tak do 1/3 i powstałe w ten sposób miejsce zasypać keramzytem. Prefiltra nie trzeba, zresztą szkoda zabierać tak cenne miejsce dla rybek w akwarium. ;)

 

Odradzam natomiast zrobienie tego co zaleca producent - czyli zasypanie mniejszego koszyczka wkładami biologicznymi, a w większym zostawienie gąbki. Takie rozwiązanie się nie sprawdza. Ceramika/keramzyt powodują mniejszy opór wody niż zabrudzona drobna gąbka, większość wody przepływa przez mniejszy koszyczek, wkłady biologiczne się brudzą itd... ;)

Czy taki keramzyt można wykorzystać przecinając go jak to zrobiłam w drugim zdjęciu?

Ja swojego nie przecinałem, choć można tak robić - albo nawet nie tyle przycinać co po prostu rozbijać młotkiem na drobniejsze kawałki. Natomiast podczas płukania odrzuciłem te największe i najgrubsze kawałki [im mamy drobniejsze tym lepiej] i te które nie tonęły. Co ważne - keramzyt należy wypłukać przed zastosowaniem go w filtrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku właśnie będą miały więcej miejsca do pływania. :lol::lol:

W tej chwili mam spory filtr AquaSzut Turbo (nie pamiętam jaki to konkretny) z ogromną gąbką która ma ok 20cm wysokości.

 

Z postów ludzi które zdołałam doczytać doszłam do wniosku, że jednak dobrze byłoby zastosować gąbkę, a w środku keramzyt (choć głównie się wypisuje o ceramice).

Wtedy rzadziej będzie można zaglądać "pod maskę", a gąbkę która będzie zatrzymywała większe syfki będę mogła z czystym sumieniem i sprawnie oczyścić pod bieżącą wodą.

 

Pytam się o to, bo mój keramzyt jest troszkę jakby mieszany. Jedne są mniejsze, drugie są większe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się o to, bo mój keramzyt jest troszkę jakby mieszany. Jedne są mniejsze, drugie są większe. ;)

Bierz te mniejsze. ;)

Wtedy rzadziej będzie można zaglądać "pod maskę", a gąbkę która będzie zatrzymywała większe syfki będę mogła z czystym sumieniem i sprawnie oczyścić pod bieżącą wodą

Ja przy samych gąbkach [keramzyt mam w kuble] czyszczę kaskadę raz na miesiąc/dwa jak już tak się porządnie zapcha... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest rozdrobnić kermazyt tak jak już rzuciliście tą myśl. Im złoże jest drobniejsze i stawia lekki opór w wodzie tym bakterie zabierają więcej tlenu wiążąc sub szkodliwe w mniej szkodliwe. To jest bardzo opłacalne przetwarza się wtedy więcej azotu i ogólnie więcej substancji organicznych. Porcelana jest luźna i bardziej opłaca się ją stosować w akwariach z samymi rybami gdzie strata tlenu na rzecz bakterii jest nieopłacalna ze względu na ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...