Skocz do zawartości

Chłodzenie wody w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem przerobiony agregat od klimy samochodowej ale wiem, że największy problem stanowiła nie chłodnica, a dobranie odpowiedniego termostatu, który odpowiadał za ustawienia temperatury bo oryginalny schładzał wodę do 17 stopni...

Nie wiem czy nie taniej byłoby założyć klimatyzację do pomieszczenia, w którym owo akwarium się znajduje. Osobiście tak zamierzam zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 stopni to jeszcze nie jest tak źle, tylko, że najlepiej by to było rozwiązanie wzięte z półki sklepowej.

 

Klima w pomieszczeniu odpada. Akwarium ma stanąć w pomieszczeniu blisko 30m2 i wolę nie liczyć ile schłodzenie by kosztowało, zwłaszcza, że trzeba by to chłodzić cały rok. Nawet teraz, przy wyłączonych kaloryferach są 23 stopnie... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz kilka dróg ale każda jest stosunkowo droga.

Możesz zakupić sobie chłodziarkę akwarystyczna, morszczaki takich używają, wpisz w googlach chłodziarka akwarystyczna dostaniesz listę modelów i producentów oraz sklepów :)

Przykładowo Aquael Mini 200 szacunkowy koszt około 1,3 k PLN, Aqua Medic o przybliżonych możliwościach koszt to 1,9 k PLN.

 

Nie wiem jak duży jest Twój zbiornik oraz jakimi manualnymi zdolnościami dysponujesz ale jeśli czujesz się na siłach zmontować sam sobie chłodziarkę proponuję zapoznać się z Modułem Peltiera. Takie śmieszne elektroniczne cuś które po podaniu zasilana o dość dużej mocy niestety z jednej strony wydziela ciepło a z drugiej zionie mrozem. Różnica temperatur między stronami może sięgać nawet 150*C. Moduł peltiera trzeba dodatkowo z ciepłej strony chłodzić aby podnieść skuteczność jego działania ale do małych baniaków sprawdza się całkiem dobrze.

 

Zrobić coś na kształt nawiewnicy, kilka wentylatorów 9 cm lub większych dmuchających powietrze w jednym kierunku, prosto do węża którego znaczna część jest ładnie zrolowana w chłodziarce/lodówce, a następnie z niej wychodzi i jest podłączona do dekielka pod który wtłacza to schłodzone powietrze. Ta wersja chłodzenia była raczej słabo skuteczna, mimo wykorzystania do chłodzenia małej starej zamrażarki skrzyniowej polar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, w jakim celu chcesz obniżyć wodę do 20C? Chcesz trzymać kardynałki czy coś innego?

 

A co do samego tematu, to ktoś pisał już wcześniej, że wrzucał butelki z zamrożoną wodą do baniaka, ale znowu jest to rozwiązanie chwilowe a nie ciągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy sposób na schłodzenie wody w akwarium jest obniżenie temperatury w akwarium.

Chłodzić możesz używając specjalnych chłodziarek do akwarium, wrzucaniu butelek z zimną wodą do akwarium lub lodu lub zamontować wentylator, taki od komputera.

 

Myślę, że koledze chodzi o chłodzenie wody latem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki damian2000. O coś takiego właśnie mi chodziło. :)

 

Co do pozostałych pytań i uwag, to niestety prace w stylu Adama Słodowego nie wchodzą w grę, gdyż ma to obsługiwać kobieta i ma być bezobsługowe :)

Butelki z wodą dość szybko ogrzewają się do temperatury w akwarium i po kilku godzinach znowu jest ukrop. Ta metoda odpada.

 

Zastanawiam się nad aksolotlami, stąd wymagania do temperatury. Najlepiej by latem nie przekraczała 22 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...