Jump to content

Problem w nowo założonym akwarium - apatia rybek.


Recommended Posts

Witam! Mam problem w nowo założonym akwarium z rybkami. Aktualna obsada akwarium:

 

2x platki (parka)

2x barwniki czerwonobrzuche (parka)

 

Akwarium 65l, woda odstana, żywe roślinki, ph 7, kh 5 w niemieckiej skali.

 

Po wpuszczeniu do akwarium rybki są apatyczne, siedzą przy dnie, barwniaki chowają się po kontach. Tylko jedna platka wykazuje zainteresowanie pokarmem. U platynek występuje nienaturalne naprężenie płetw, zaś u jednego barwniaka wystąpiło utracenie barw.

 

Proszę o jakieś sugestie, porady które pozwolą rozwiązać mój problem. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Poczytaj o startowaniu akwarium i o cyklu azotowym. A kto Ci doradził żeby to do wody lać? Poczytałeś najpierw o działaniu cmf i soli? akwarium powinno stać 3 tygodnie bez ryb i bez dodawania żadnych polepszaczy, uzdatniaczy. Lejąc to co wlałeś zahamowałeś rozwój bakterii w swoim akwarium. Moim zdaniem powinieneś jak najszybciej oddać komuś na przechowanie ryby i wystartować swoje akwarium tak jak się powinno to zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Stawiałbym na stres, wskazuje na to odbarwienie ryb. Proponuję prosty test - wieczorem przy wyłączonym świetle rybki powinny zacząć pływać po całym zbiorniku - spróbuj je podejrzeć. Jak długo masz ryby w tym akwa? Kiedy je tam wpuszczałeś? Bo jeśli sa kilka dni to może jeszcze przydałoby się zrobić testy NO2 i NO3

Link to comment
Share on other sites

sól akwarystyczna...? O_o to morskie akwarium???? myślałam że słodkowodne.

 

Sól stosuje się też do akwarii słodkowodnych przy leczeniu ryb. cmf też. Wszystko co dałeś do wody było niepotrzebne, wręcz szkodliwe w początkowej fazie dojrzewania akwarium. Myślę że tu nie chodzi o to że ryby są wystraszone.

Link to comment
Share on other sites

Rybki w akwarium są od poniedziałku (2 dni). CMF dodałem dziś, testów na NO2 i NO3 jeszcze nie robiłem bo nie zaopatrzyłem się w testery.

Wlanie CMF do dojrzewającego biologicznie baniaka było "strzałem w kolano". To mieszanka trzech chemicznych silnie dezynfekujących środków. Bardzo dobrze sprawdza to się w leczeniu ryb i... dezynfekowaniu zbiorników - co w tej sytuacji jest bardzo nieporządne.

Należy usunąć lek z wody poprzez podmianki, lub zastosowanie węgla aktywnego. W tej sytuacji mógłbyś równie dobrze przeprowadzić kompletny restart akwarium, tylko musiałbyś coś zrobić z obsadą.

Dziś zrobię test z zgaszonym światłem.

Jaki test?

sól akwarystyczna...? O_o to morskie akwarium???? myślałam że słodkowodne.

Sól stosuje się też do akwarii słodkowodnych przy leczeniu ryb.
Ponadto wpływa korzystnie na samopoczucie większości żyworódek i ich podatność na choroby.

Jej działanie blokuje też w pewnym stopniu asymilacje związków azotu poprzez skrzela, co akurat w tej sytuacji może być korzystne. No chyba że to "niebieska" sól np. Tropicala - wzbogacona o błękit metylowy [swoją drogą jeden ze składników MFC/CMF/FMC] wtedy jej działanie też jest szkodliwe.

Link to comment
Share on other sites

Dodałem sól oraz CMF bo tak doradził mi koleś w sklepie akwarystycznym. Światło zgasiłem 10 minut temu i barwniak wypłynął pierwszy raz na środek akwarium od poniedziałku. Może to jednak ten stres, jak go można zmniejszyć?

Link to comment
Share on other sites

Dodałem sól oraz CMF bo tak doradził mi koleś w sklepie akwarystycznym.

Nie słuchaj sprzedawców w sklepach. Źle Ci doradził, zarobił na Tobie i dodatkowo masz teraz problem z rybkami...

Może to jednak ten stres, jak go można zmniejszyć?

Bardziej obstawiałbym złe parametry wodę, szczególnie że zbiornik dojrzewał za krótko i wlałeś do baniaka szkodliwą chemię...
Link to comment
Share on other sites

Dobra to już wiem że nie miałem lać tej chemii, jednak po zgaszeniu światła już wszystkie rybki wypływają na środek akwarium i szukają pokarmu na dnie. To raczej nie przypadek. I tu jeszcze raz to samo pytanie jak zmieszać stres u rybek.

Link to comment
Share on other sites

Stres to możesz mieć jak jakaś ryba dominuje nad resztą albo jak robisz porządki w akwarium. Oddaj komuś ryby na przechowanie. Masz problem z wodą. Poczekasz 3 tygodnie i wpuścisz swoje rybki które nie będą już "wystraszone". Poczytaj na forum o dojrzewaniu akwarium to może dojdziesz do odpowiednich wniosków. Teraz przytruwasz ryby i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Niger1317 napisał:

 

Stres to możesz mieć jak jakaś ryba dominuje nad resztą albo jak robisz porządki w akwarium. Oddaj komuś ryby na przechowanie. Masz problem z wodą.

 

Jesteś geniuszem.

 

djmoniska napisała:

 

sól akwarystyczna...? O_o to morskie akwarium???? myślałam że słodkowodne.

 

Wylej wodę z akwarium i kup sobie chomika.

 

 

Tomeq pokaż zdjęcie tego baniaka, bo może woda jest OK, ale masz tam łyso i kolorowy żwirek, stąd ryby tak wyglądają.

U mnie tak było z bystrzykami po wymianie podłoża na jasne, po prostu przeniosłem je do inego akwarium.

Aqua Plus z Nutrafina działa antystresowo na ryby.

Link to comment
Share on other sites

Aqua Plus z Nutrafina działa antystresowo na ryby.

Brawo znalazł się koleś od opierniczania innych a sam wymyślił taką rzecz, że ręce opadają.

Powinieneś dostać nobla. A ryby już pewnie nie są zestresowane jak to wlejesz, bo wiedzą, że nie będziesz ich więcej męczył.

 

Wiesz co się dzieje z człowiekiem, który nadużywa środków uspokajających ?

Ryby też się mogę od tego uzależnić.

 

Nie wlewajcie chemii do wody, bo to głupota!!!

Gdy już trzeba to nie ma ratunku a ty już na samym początku załatwiłeś całe akwa.

 

Przechowaj u kogoś rybki i zrób restart z poradnikiem.

 

Mod.Janusz-Regulamin 4.1. Wszelkie konflikty zaistniałe pomiędzy użytkownikami forum należy rozwiązywać wyłącznie przez kontakt PW. Forum, nie jest miejscem do awantur.

Ostrzegam ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem po co ty to wlałeś. Na początku ryba daje się spokój żeby się przyzwyczajały do akwarium. A poza tym ryby na początku są wystraszone i dopiero następnego dnia decydują się zjeść małą porcje pokarmu. Poczekaj a może im się poprawi.

 

ALE NARAZIE DAJ IN SPOKÓJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pozdrawiam

 

 

Mod.Janusz-Regulamin,czy ty nauczysz się poprawnie pisać?

Link to comment
Share on other sites

Zrób testy na związki azotu i o ile nie są w nadmiarze to popracuj nad otoczeniem rybek - tym wewnętrznym i zewnętrznym. Ryby przeniesione ze sklepu są często zestresowane przez jakiś czas - to zazwyczaj ogromna zmiana. Często chemia wody jest nieco inna (rzadko w sklepach dbają o dobre warunki), prawie zawsze inaczej prezentuje się zagęszczenie obsady i wystrój, jak i siła oświetlenia. Po dodaniu gonitwy siatką, podróży w woreczku i wylania do nowego zbiornika mamy stres murowany. Przejdzie samo...

Niestety problem źle wystartowanego akwarium będzie cię prześladował bardzo długo. Jeśli da radę to dostosuj się do wcześniejszej rady i zrób restart, a właściwie to wymień wodę (dużą większość) i nie wpuszczaj ryb aż parametry się ustabilizują. Jeśli nie... będzie ciężko, problemy będą długo, ryby mogą tego nie przetrzymać.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...