Skocz do zawartości

SAMICA ZBROJNIKA NIEBIESKIEGO PO TARLE WARIUJE


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam od 10 lat akwarium 60L czasem miałem 120L ale teraz niestety tylko 60L. Kiedyś ojciec miał 400L przez 15 lat więc trochę się nauczyłem.

 

Mam taki problem. Od 7 lat mam samice zbrojnika. Była u mnie od czasu jak miała z 1-2 cm. Teraz po 7 latach jest potężna (13cm). paszcza jak smok dosłownie! Wiecznie była sama. Co dokupiłem jakieś 3-4 młode z nadzieją ,że wyrosną na dużych samców to ich dosłownie wykańczała i zdychały. Jest jak smok który od 7 lat siedzi w swojej grocie.

 

Więc nigdy nie miała tarła. Po prostu dziewica. W końcu 2 tyg temu kupiłem dojrzałego samca weloniastego. Z tym ,że jest 2x mniejszy.Ma z 7cm. Ale nadrabia płetwami!

Odrazu się zakochał. Gonił ją, tańczył ale nie mógł wypędzić z groty by z niej zrobić grotke na ikre. W końcu to był jej dom przez 7 lat. Więc 2 dni temu w 2 kącie akwarium włożyłem solidne 2 kamienie i lignit. Momentalnie zrobił z tego swoją grotke podkopując się w żwirze i niespełna pare godzin później doszło do tarła.

 

Problem jest w tym ,że ta samica na chama ciągle pcha się do tej groty i wygania go i nie chce wyjść. Wystaje tylko przyssawka. Nie ma z nią szans :/ Nie wiem o co jej chodzi ale zachowuję się jak by sama chciała pilnować ikry. Samiec nie daje za wygraną i samica jest strasznie poturbowana. Rano nawet zauważyłem ,że trochę ikry pływa koło groty. Masakra. Wydaje mi się ,że może nie do końca ją wycisnął. Jednak wygląda na pustą bo dupę ma rozpieprzoną strasznie. Trochę flaczków z niej wystaje. Zastawiłem wejscie do grotki kolejnym kamieniem. Ze tylko on tam może wejść. Ale ona znowu próbuję się tam wcisnąć. Ciągle jest w pobliżu i się czai by tam wejść.

 

O co może jej chodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę kombinować. Na razie kamień którym zastawiłem wejście do groty spełnia swoją role bo tylko samiec się tam wciska szczeliną ale smok siedzi cały czas na kamieniu obok i obserwuje. Nie wiem o co jej chodzi? czy to jest normalne zachowanie samicy? A samiec jest zbyt mały by ją wypędzić na dobre? nie wiem... Jeśli ma ktoś doświadczenie w tej sferze to proszę o opinie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Chyba rozwiązałem problem.

 

Samica nie do końca złożyła ikrę i chciała wejść za wszelką cene do groty dokończyć.

Niestety 8 jajeczek złożyła przed grotką i nie zostały zapłodnione.

 

Samica już nie wariuje i schowała się w swojej jaskini.

 

Młode się już wykluły i są pod opieką ojca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Samica już nie wariuje i schowała się w swojej jaskini.

 

Więc problem rozwiązany i temat do zamknięcia.

Fotki, szczególnie takie powinno wstawiać się w galerii - nie tutaj. Do tego można było je dać bez problemu w jednym poście, wstawiając je inną metodą bez rozwlekania ich na kilka postów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...