Skocz do zawartości

chory kirysek spiżowy POMOCY!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

litraż zbiornika - 25l

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb - dojrzewał około 2 tyg bez ryb, później wpuściłam ryby i mam je tak już 2-3 tyg

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas - filtr aquarel 30-60l, jest włączony cały dzień (od 7-22)

gatunki i ilość ryb - kirysek spiżowy, 3 młode gupiki i jedna dorosła samica

ilość/rodzaj roślin - moczarka, takie jak trawa, jedna sztuczka i kulka z mchu

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - napowietrzacz i grzałka

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - karmie ich ochotką, suchym pokarmem i takimi specjalnymi płatkami, które spadają na dno i może je jeść sum

temperatura w zbiorniku - 22-25 stopni

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) - podmieniam wodę co tydzień (ok. 20%), wtedy też czyszczę filtr

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane) - kirysek stracił kolory, zrobiły mu się wyłupiaste oczy, spuchnięty (nadęty) brzuszek, jak by połkną balonik, prawie w ogóle nie pływa

zdjęcie chorej rybki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tez nie na pewno, ale zbiornik zdecydowanie za mały dla tej obsady.Otóż nigdy tych zabiegów nie robimy naraz tj.podmiana,czyszczenie filtra,odmólanie gdyż zabijasz większość bakterii nitryfikacyjnych podziej te czynności i rób jedną na tydzień.W filtrze znajduje się ok.40-45% bakteri,w wodzie i oprzżądowaniu ok.10-15%,połowa jest w dnie teraz policz ile % bakterii Ci pozostaje.Bakterie są bardzo ważnym czynnikiem w ekosystemie akwarium. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski z tego co znalazłem w necie ogólnie postrzegane są przez większość akwarystów jako rybki delikatne, a objawy, które Ty opisujesz są bardzo często przytaczane. Jednakże tutaj kolega Grzegrzółka (pozdrawiam) równiez odniósł się do litrażu Twojego zbiornika - i ma rację. O filtrach wiem tyle, że nie można ich wyłączać, a postój filtra powyżej 2 godzin jest równoznaczy z koniecznością jego czyszczenia.

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...