Jump to content

Zwartka czy każda obumiera?

Recommended Posts

Tak jak w temacie interesuje mnie czy jest regułą ,że Zwartka Wendta (cryptocoryne wendtii) czasem choruje na tzw. "chorobę zwartek". Choroba polega na tym, że w bardzo krótkim czasie większość liści "zeszkliwia" się, wypadają dziury w liściach i odpadają wraz z ogonkami. Czasem roślina traci nawet wszystkie liście. Nowo wyrośnięte liście przyzwyczajone są do aktualnej wody i rosną już bez problemu. Jeżeli roślina zgubi wszystkie liście należy zostawić w spokoju kłącze zakopane w żwirku - najczęściej wyrastają z niego nowe liście. Czy spotkał się z tym ktoś i czy parametry wody muszą się skrajnie różnić żeby do tego doszło?

Ja kupowałem krypcie z allegro, i po posadzeniu w ziemi ogrodowej, wszystkie liście zdechły ale miedzy nimi pojawiały się młode przez co się nie martwiłem, po prostu zwartki nie lubią przesadzania, czasem bardziej czasem mniej chorują. Po prostu, taka roślina.

Moim zdaniem nie ma co panikować - u mnie też po przesadzeniu z innego zbiornika wszystkie liście opadły w ciągu 2 tygodni - w międzyczasie pojawiały się nowe zdrowe liście. Gdy rośliny wymieniły wszystki liście było już OK.

To chyba taka reakcja na nowe środowisko.

Share

• Create New...