Skocz do zawartości

leki nie zawierające zieleni i błękitu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam mały problem. W akwarium 112l trzymam 3 sumiki szkliste, kiedy je trochę 'odrybię' będę miała małe stadko. Przeczytałam, że są one bardzo wrażliwe na zieleń malachitową i błękit metylenowy. Ryby zachorowały mi tylko raz, na samym początku na ichtiofitriozę i leczyłam je zielenią, teraz mam w odwodzie MFC, ale jeżeli (odpukać) ryby mi zachorują, to nie mogę używać żadnego z tych środków, żeby nie zabić sumików. Jakie macie inne preparaty nie zawierające zieleni malachitowej ani błękitu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starej książce akwarystycznej przeczytałam że dobrze jest zakopać w podłożu korzeń chrzanu, ma to niby własciwości dezynfekujące, zrobiłam tak i nie wiem, czy to za sprawą tego korzenia, czy też nie, ale od ponad roku nie pojawiła mi się ospa w akwarim (nie używam żadnych srodków chemicznych). Zawsze należy też podgrzać wodę którą dolawa się przy podmianie, do temp. jaką masz w akwarium. Ten korzeń po pewnym czasie ulegnie rozkładowi, rybom to nie szkodzi, bo nie zauważyłam żadnych nie prawidłowości w ich zachowaniu. Może ktoś będzie wiedział coś więcej na temat tego chrzanu w akwarium, chetnie dowiem się czegoś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zachorują to podnieś tem. o dwa trzy stopnie, nie wiem czy to wyleczy już chore ryby ale na pewno kulorzesek nie rozprzestrzeni się na inne. Szczerze mówiąc, nie wiem jak można inaczej wyleczyc rybki z ospy, tak jak pisałam nie mam od dawna z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spotkalem sie z lekami na bazie naturalnych produktow ale w angli nie wiem czy sa one dostepne w polsce nazywa sie to melafix i jest produkowane z z jakiegos drzewa i gatunku cherbaty pachnie jak nasz vigvac do smarowania dzieci. Uzylem do do leczenia otoska z infekcji bakteryjnej juz byl na wykonczeniu a ja po przejzeniu mnostwa forow wyczytalem ze najbardziej moze pomoc bactopor direct ale za skarby swiata nie moglem go tu nigdzie znalezc a angielscy sprzedawcy polecali mi wlasnie zielen wedlug nich jest dobra na wszyskie choroby :evil: i w akcie desperacji kupilem wlasnie ten produkt ktory przypadkiem znalazlem na polce zastosowalem 2 kapiele dzien po dniu w "konskiej"dawce (do jednego litra dalem dawke zalecana do leczenia dlugotrwalego w 50l) i otosek smiga dzis az milo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałam o tym, żeby ewentualnie odłowić sumiki w razie choroby do innego akwarium, jeżeli nie znajdę żadnego leku, i zrobić kąpiel bez sumików. Słyszałam jeszcze o leczeniu nadmanganianem potasu, choć mnie to zaskakuje. ??

 

P.S. i nie piszcie mi już więcej o ospie, wiem jak ją leczyć i już raz mi się to udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...