Skocz do zawartości

pH 8.5 Prosze o pomoc w doborze rybek


sebastianos19900
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post na tym forum ale czytam go od miesiąca. Założyłem akwarium miesiąc temu.

Akwarium 70 litrów 60x50x30

filtr aquael Fan-1

grzałka 25w osobno termostat do niej,

oświetlenie w pokrywie 15w t8 sylvania grolux + dorobione 13w t5 niestety świetlówka tylko 4500k (była w zestawie brak funduszu na lepsza ale fajnie jasno świeci).

Na dnie ziemia przysypana żwirkiem, roślinki z tej aukcji + do kupiona Cabomba http://allegro.pl/piekny-zestaw-od-akwa ... 39054.html Rotala fajnie rośnie i mchy również, reszta odpadła albo jedynie egzystuje. W akwarium znajduje się również korzeń z zarośniętym kamieniem znaleziony około 7 lat temu nad Dunajcem (rzeka małopolska), zostawiony jako pamiątka chyba z drzewa iglastego, ale brak w nim żywicy (oczywiście odpowiednio spreparowany) oraz 2 kamienie moim zdaniem fajne, sprawdzone octem - nie pienią się (również z Dunajca). Wiem, moim błędem było dawanie ziemi na spód jako początkujący akwarysta, ale trudno już stało się.

Akwarium ma miesiąc. Był już atak glonów (nitkowate), ale wygrałem tą bitwę. Nie świeciłem światła przez 8 dni i podmieniłem 30 litrów wody. Niestety teraz powracają z powrotem, ale to później w zadanych przeze mnie pytaniach. Aha temperatura 24C, oświetlam około 12h.

 

Moje pytania brzmi (dziękuje za podane sugestie z góry):

1. Jak pozbyć się tych glonów do końca?

2. Dostałem 3 gupiki - 2 samice i 1 samca (samica od razu po włożeniu do akwarium urodziła 8 młodych, pływają właśnie 4 dzień z nimi i sobie żyją nadal) sam nie miałem zamiaru na razie nic kupować tylko wcześniej się zorientować jakie rybki mogę tam wpuścić, ale trudno stało się i moje pytanie brzmi czy przy takim pH te rybki będą się tam dobrze czuły, nie chodzi o to czy przeżyją tylko czy będą się tam dobrze czuły? A jak tak to czy jeszcze mogę dokupić jakiś inny gatunek do tych rybek przy takim pH?

3. Czy ta świetlówka 13w t5 nie psuje efektu groluxa jak świecą razem?

4. Miałem w akwarium plagę ślimaków 2 gatunków. Jednej się pozbyłem (takich brązowych). Największy wielkości paznokcia, może trochę większy. Drugi gatunek to takie czerwone muszle jakby z boku trzymają, pływają po akwarium przy powierzchni, machając nimi i są malutkie. Moje pytanie brzmi jak się ich pozbyć?

 

Przepraszam za brak zdjęcia. Może jutro dodam jak zdobędę jakiś aparat i również przepraszam, jeśli założyłem temat w złym dziale. Aha zapomniałem dodać że atak glonów miałem przez to że z allegro jedna roślinka przyszła z glonami i ją wsadziłem. Żal mi jej było wywalić. Wiem głupi jestem.

 

mandy29: Pisownia i interpunkcja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ph ryby nie będą się dobrze czuć...może nie padną ale ph jest za wysokie. Zrób testy na twardość bo wydaje mi się, że też może nie być za ciekawie. Przetestuj też wodę z kranu (jeśli taką lejesz) żeby sprawdzić gdzie leży problem.

 

Masz trochę słabą grzałkę do takiego litrażu...Z filtrem też nie mam dobrych doświadczeń ale może dlatego, że miałem stary, przejęty od znajomego, rozklekotany itd...Jeśłi u Ciebie daje radę to ok.

 

Gupików może nie dokupuj skoro masz już młodzież to poczekaj aż podrosną. Jeśli koniecznie chcesz dokupić to 1 samca i 1-2 samice.

 

Co do świetlówek to nie wiem o jaki efekt Ci chodzxi :D . Jeśli o wizualny to sam musisz to stwierdzić a dla roślinek im więcej światła tym lepiej.

 

Ślimaki pływające przy powierzchni machające muszlami :shock: jesteś pewny, że to ślimaki?

 

Co do glonów to powinieneś je usunąć mechanicznie. ie pakuj się raczej w chemię jeśli nie będzie to absolutnie konieczne. Szczotka i jedziesz :D . Jeśli masz je na roślinach to pozbądź się porośniętych liści. Jak już Ci się uda to regularne podmiany i zminimalizuj dostęp światła słonecznego.

 

Wstaw fotkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z mojego kranu suw2 http://www.tw.tarnow.pl/woda/tabela.php ph 7.2 z kranu zgadza się z tym co jest tam napisane. Grzałka daje rade praktycznie się nie włącza , świetlówki nagrzewają wodę i temperatura utrzymuje się na 24c. Filtr również jest wystarczający nawet go nie daje na full bo wir wody masakryczny. Gupikow masz racje nie będę już chyba dokupywać tylko poczekam żeby te małe urosły , a czy coś na dno można by było tu wpuścić ?

Z Glonami zrobiłem tak jak napisałeś wywaliłem ile się dało mechanicznie to samo ze ślimakami.

Z tym oświetleniem chodziło mi o to czy barwa tej zwykłej świetlówki może jakoś negatywnie wpłynąć na zastosowanie groluxa nie chodzi mi o efekt wizualny (możliwe że to bzdura co tu napisałem).

Te muszlowce są całkiem ciekawe czy to są ryby denne i czy mogą się obejść bez muszli w akwarium rozumiem że wtedy nie będzie młodych od nich.

Aha jeszcze jedno czy jest szansa żeby rotala przy takim oświetleniu z czasem wybarwiła się na czerwono od góry robi się taka lekko różowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm czyli najlepiej wywalić te kamienie , ale czy mech z tych kamieni mogę posadzić w żwirku jakimś sposobem żeby nie zgnił?

Chyba że na korzeń spróbuje je jeszcze jakoś wcisnąć. Muszli zero.

Dobrze by było jak byś dał zdjęcia zbiornika.

Co do kamieni to czy dobrze je sprawdzałeś octem? Nie ma na nich takich białych smug?

Mech dobrze rośnie na korzeniu możesz go przymocować tam za pomocą żyłki wędkarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciem problem bo moim kalkulatorem jak zrobię to nic nie widać. Tak na tych kamieniach są białe smugi nawet dość sporo tak się właśnie zastanawiałem czy to nie wapień ale wtedy przeczytałem o tym sposobie z octem i się nie pieniły.Chyba że ocet jakiś szajski z tesco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...