Jump to content

POSOCZNICA informacje o objawach, przyczynach, leczeniu-


Recommended Posts

cześć

posocznica zaatakowała moje rybki, wiele stron przeszukałam w celu zdobycia info o bakcylu które dokładam jako wskazówki. Poniższe informacje są zbieraniną z różnych stron, być może niektóre z nich są błędne, więc jeśli znajdzie się jakiś ichtiolog który zna się na rzeczy to warto głośno o nich powiedzieć

 

 

POSOCZNICA:

posocznica w początkowym stadium jest praktycznie niezauważalna. Choroba zaczyna się od infekcji bakteryjnej jelit, dlatego należy obserwować odchody ryb. Nie atakuje zazwyczaj wszystkich ryb.

 

PRZYCZYNA: Bakterie, zła jakość wody (w tym głównie zły poziom azotanów), inne choroby

- Powodem choroby jest wzrost stężenia azotanów w wodzie zbiornika nieodpowiednia filtracja (skutek przerybienia) oraz bakterie (Pseudomonas punc tata - bakterie te znajdują się we wszystkich rodzajach wód). Bakterie atakują narządy ryb, szczególnie układ krążenia.

- przekarmiane, zwłaszcza pokarmem tłustym. Szczególnie podatne są labiryntowce.

 

- Mniej bezpośrednią przyczyną posocznicy u ryb jest wpuszczenie nowych ryb bez kwarantanny (również rośliny lub dekoracje bez odpowiedniego odkażenia).

- Co ciekawe objawy zewnętrzne posocznicy nie muszą występować razem (najczęściej nie występują, stąd dodatkowa trudność diagnozy).

- może zostać wywołany praktycznie przez wszystko (wirusy, bakterię czy grzyby)

 

PRZEBIEG: Infekcja bakteryjna przechodzi z czasem w długotrwałe zakażenie. Odporność rybki zostaje osłabiona. Pojawiają się rozsiane stany zapalne, które powodują przeciekanie tkanek oraz naczyń krwionośnych. Płyny ustrojowe wyciekają i gromadzą się w jamie ciała.

OBJAWY:

-nastroszenie łusek

-spuchnięcie ciała

-otwarte pokrywy skrzeli

-śluzowate odchody charakterystycznej galaretowatej konsystencji

 

-brak apetytu(organy wew.ulegają częściowemu zanikowi)

-mogą wystąpić też punktowe przekrwienia ,nierzadko wrzody (krwawe,

 

-wytrzeszcz oczu

- apatia

przebywa pod powierzchnią wody lub kryje się w roślinkach i zakamarkach

Mogą występować płaskie bąble podskórne, skóra rozjaśnia się

U narybku następuje rozdęcie pęcherzyka żółtkowego.

wyłupiastością oczu

deformacja i skrzywienie linii ciała (czasami trudność z pływaniem)

Ryby miewają też problemy z oddychaniem.

 

LECZENIE:

Zazwyczaj po zdiagnozowaniu rybki jest już za późno na ratunek, ale można spróbować leczyć w osobnym zbiorniku metronidazolem 0,05g.na 50 l wody.

UWAGA!Metronidazol nie szkodzi roślinom i nie zabija bakterii nitryfikacyjnych.

-LECZENIE: Rybki w bardzo zaawansowanych stadiach należy natychmiast uśmiercić, roślinki spalić, akwarium dokładnie zdezynfekować, żwir wyrzucić. Można spróbować leczenia rybek w osobnym zbiorniku, jednak leczenie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Kąpiele długotrwałe w r-rach antybiotyków:

 

- chloromycetyny: 5g /100L

- auromycyny (chlorocykliny): 1,3 g /100L

- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L

- streptomycyny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L

auromycyna (chlorocyklina) – 1,3 g/100 dm3 wody lub

chloromycetyna (detromycyna) – 5 g/100 dm3 (roztwór preparatu do odkażania MFC).

Metronidazolu (0,5 g na 50 l wody).

 

 

UWAGI: Choroba zaraźliwa, trudna do wyleczenia. Czasem rybka może wyzdrowieć samoczynnie, lub też paść pomimo podjęcia leczenia.

Uwaga: produkty rozkładu niektórych z tych leków mogą dawać silny i nieprzyjemny zapach.

Całe akwarium, w którym przebywały zakażone ryby, dezynfekujemy w( i to co można należy wygotować)

Dezynfekować:

roztworze rivanolu (1 g/500 dm3 wody) lub

1-1,5 g soli kuchennej/ 100 dm3 wody lub

zieleni malachitowej 0,005 g /100 dm3 wody lub też

wody utlenionej l—3 cm3 /10 dm3 wody.

Aqualkal 10ml na 100l

chloramina (1 g/100 dm3 wody) (jeśli w akwarium nie ma ryb!)

Leczenie/zapobieganie:

- Można też zastosować: euromycynę

-Najczęściej więc czeka nas ponowne zakładanie akwarium. Żwir i rośliny najlepiej wyrzucić.

- należy umieścić rybę w osobnym zbiorniku i poddać leczeniu Sera baktopur direct w podwójnej dawce. Jeśli nie ma dodatkowego akwarium musisz kurację przeprowadzić w ogólnym.

Po przeprowadzeniu leczenia koniecznie zastosuj biostarter.

- Bactopur działa niestety na wszystkie bakterie, w tym na te pożyteczne -nitryfikacyjne. Jeśli przesadzisz z ilością pokarmu może zepsuć się woda.

-„ Bactopur Direct do zbiornika i leczenie, po zakończeniu leczenia podmiany wody, węgiel aktywowany do filtra, następnie odkażenie zbiornika jeżeli nie będzie kolejnych zachorowań.

jeśli zwalczasz bakterie a nie walczyłeś z nimi od początku od razu zakładaj 2 kolejne dawki preparatu - jedna kuracja nie przyniesie efektów. Pamiętaj również o węglu po każdej z kuracji przez 3 dni.

Ryby wzdęte już teraz powinieneś odłowić (albo do innego zbiornika, w którym będziesz próbował je uratować - kwarantanna; albo...) aby nie roznosiły choroby.

Nawet po odłowieniu ryb, w akwarium ogólnym i tak trzeba przeprowadzić kurację. W przeciwnym wypadku choroba zaatakuje kolejne ryby. Ryby w szpitaliku możesz potraktować JBL Furanol (20tabletek kosztuje coś koło 15zł) lek równie skuteczny jak Baktopur direct (bo to ten sam antybiotyk - Nifurpirinol).”

-„podawałem lek typowo na posocznicę (bacto tabs), a później po braku poprawy FMC, który powinien wyeliminować grzyby. Nie stosowałem jedynie nic co zabija wirusy”

- „Jeśli jest to posocznica odradzałbym leczenie. Do wody dodaj nieco alryflawiny i czekaj co się stanie. Osobiście wątpię, że jest to aż tak okrutna choroba. Zazwyczaj objawy, są wynikiem ataku bakterii i jego niekontrolowanego namnażania się. Bardziej to w takim wypadku przypomina Flexibakterioze niż posocznicę. Akryflawina powinna pomóc. Jeśli zauważysz kolejne przypadki zachorowań - daj mieszankę Serowskiego Bactopuru Direct /1 tabletka na 40-50 litrów wody/ oraz Tetrowskiego FungiStopu ... Powinno pomóc.”

 

-najbardziej skutecznych preparatów leczniczych jest SERA baktopur direct

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...