Skocz do zawartości

[54l] Checkpoint str. 2


Przemos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moja 60-tka hula już od lipca 2010 r. Ostatnimi czasy nurtuje mnie jedna bardzo ważna rzecz:

 

Jak prawidłowo powinienem czyścić akwarium? Pomimo cotygodniowej podmiany (AŻ 40%) akwarium wydaje mi się niedostatecznie czyste. Woda jest ok, chodzi mi o syf na żwirku i pomiędzy roślinami. Mimo że mam tylko 0,27 W/l udało mi się dość gęsto (jak na takie śwatło) obsadzić akwa. W zwązku z tym nie wiem jak czyścić je pomiędzy i wśród roślin. Nie wystarczy wybrać tego co jest na żwirku, chciaż nawet ta czynność w wielu miejscach akwa jest niemożliwa. A przecież ryby pływają wszędzie. Co mam robić?

 

Jak wy czyścicie swoje zarośnięte akwa?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykły odmulacz własnej roboty z butelki po jupiku, a jak to nie wystarczy to do sklepu w granicach 20 zł myślę że będzie ;)

No właśnie nie. Nie wystarczy. Mam taki najprostszy. Kiedy wzruszę żwirek wydobywa się z niego mnóstwo syfu.

Może jeszcze jakieś rady?

Zastanawiam się czy nie jest konieczny taki: Odmulacz Eheim na wąż 12/16mm... Ale narazie nie kupię bo mam inne wydatki (m.in. filtr i światło).

 

Dodam, że po wzruszeniu żwirku kamienie są czarne. To znaczy jak ich nie ruszam jest ok. Jak je wzruszę i trochę się poprzestawiają są bez koloru - ZUPEŁNIE. Co się dzieje?

 

Ja wśród dużych roślin nie odmulam, a trawniczek delikatnie aby nie naruszyć roślinek.

TO CO SIĘ TAM MUSI DZIAĆ??? Nie wyobrażam sobie tego u mnie.

 

Dodam, że mam 6 brzanek jeśli to ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim akwarium 50L odmulacza nie używam w ogóle. Co tydzień podmieniam jakieś 20 proc. wody, czasem mniej. Filtr gąbkowy płucze w wodzie z podmianki. Co tydzień przecieram gąbką do naczyń szyby. 4 kiryski spiżowe i 2 ślimaki Ampullarius czyszczą dno z wszelkich resztek i nieczystości. Raz chciałem użyć odmulacza ale było to zbędne nawet przy mocnym zruszeniu podłoża. Mam filtr wewnętrzny-producent podaje że 500L/h. Myślę że najlepszy sposób na czyste akwarium to w miarę wydajny filtr i porządna ekipa sprzątająca. Nie mam problemów z osadami czy brzydkim zapachem wody. Wydaje mi się że 40 proc. podmienianej wody to za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz filtr?

AquaEl FAN 2. Lada dzień wymienię na FZN 2.

 

Macie rację z tą "ekipą sprzątającą". Powinienem takową posiadać. W przyszłym tygodniu wybieram się do porządnego sklepu (Filemon we Wrocławiu) i wtedy kupię co potrzeba. Również rybki.

 

Jakie proponujecie na taki kaliber? Akwa 60l obsada 6 brzanek sumatrzańskich. Przydadzą się jakieś pracowite :D:D

Jakieś pomysły

 

Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do brzanek proponował bym szczupieńczyki-98 proc. czasu spędzają przy powierzchni tak że dla brzanek przeszkadzać nie będą. Na dno proponuje kiryski spiżowe-nie przekarmiane zbytnio, mocno buszują w dnie i dobrze czyszczą. Do tego kilka ślimaków ampullarius i jak dla mnie by wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...