Skocz do zawartości

Jestem początkujący i mam problem!!


cj_clon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam zbiorniczek 112literków i jest on już u mnie troszeczkę czasu, ale jak do tego czasu że tak powiem niczego się nie dochowałem:(

Więc teraz kilka pytań co z tym fantem zrobić??

Rośliny takie jak:

kryptotoryna długolistna

i kilka kryptotorynek z krótkimi listkami rożnej barwy tzn. czerwone i zielone.

Było jeszcze kilka trawek ale niestety wszystko umarło:(

 

Rybki parę molinezji, i mieczyków niestety gupiki były ale się skończyły:(

Woda ma niestety bardzo dziwny kolor bo jest taka, zółta, ale dlaczego??

Rośliny nie rosną niestety a rybki się nie rozmnażają.. I moje pytania czemu i dlaczego tak się dzieję??

Światło pali się około 12H dziennie,

 

Może ktoś podpowie co i jak zrobić aby to zmienić??

 

 

PS. wujek zagożały akwarysta powiedział żeby pod kamienie wrzucić torfu i że niby to miało pomóc, ale niestety nie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Witam :mrgreen:

 

Było jeszcze kilka trawek ale niestety wszystko umarło:(

Widocznie złe światło miałeś...jakie oświetlenie miałeś ?

Kup mniej wymagające rośłiny jak:

:arrow: Moczarka Kanadyjska

:arrow: Nurzaniec

:arrow: Rogatek

:arrow: Cabomba

:arrow: Bacopa caroliniana

:arrow: Heterantera paskowana

:arrow: Rotala rotundifolia indica

Jest ich dużo, podałem ci nazwy roślin które znam/miałem/mam

 

 

 

Rybki parę molinezji, i mieczyków niestety gupiki były ale się skończyły:(

Skończyły :?: Znaczy że zdechły :?: czy jak :?:

 

 

Woda ma niestety bardzo dziwny kolor bo jest taka, zółta, ale dlaczego??

Może to przez:

:arrow: Zła filtracja

:arrow: Torf w Wodzie

 

 

 

Rośliny nie rosną niestety a rybki się nie rozmnażają.. I moje pytania czemu i dlaczego tak się dzieję??

Dlaczego rybki się nie rozmnażają :?: Bo mają złe warunki. A dlaczego rośliny ci nie rosną :?: ehhh nie jestem jasnowidzem ale może miałeś złe parametry wody lub nieodpowiednie oświetlenie

 

 

 

 

PS. wujek zagożały akwarysta powiedział żeby pod kamienie wrzucić torfu i że niby to miało pomóc, ale niestety nie:(

Torf zmniejsza Ph w wodzie i barwi ją na "herbaciany kolor"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale obecnie w akwarium niema żywej duszy. Jeżeli tak to może zacznij wszystko od początku z godnie z zasadami jakie panują w akwarystyce.

 

Wszystko wywal z akwarium, szkło dokładnie umyj wodą bieżącą, a jeżeli masz jakieś kamienne zacieki to wodą z octem.

 

Potem sprawdź szafkę czy jest wypoziomowana. Odsuń też szafkę od ściany żeby gdzieś było 10 - 15zm prześwitu miedzy szkłem a ścianą (Łatwiej wymienić tło jak by przestało się podobać). Potem na chwile osiądź i zastanów się "CO CHCE MIEĆ W AKWARIUM". Następnym krokiem będzie "JAKIE RYBKI MI SIĘ PODOBAJĄ" i dobór obsady (do tego służy odpowiedni dział). Może jakiś konkretny biotop a może akwarium ogólne. Jak już podejmiesz tą decyzje to przejdziemy do "urządzania" akwa.

 

Ale idąc po kolei zakładając akwarium ogólne. Zastanów się czy stać cię na przerabianie pokrywy i dokładanie dodatkowej świetlówki, dobre podłożę, zestaw CO2 oraz nawozy. Jeżeli tak to w tedy możesz mieć rośliny bardziej wymagające i trawniczki jakie chcesz.

Jeżeli nie stać to możesz zostać przy standardowym oświetleniu. W tedy możesz zrobić ładną kompozycję z roślin cieniolubnych - ale nie będziesz miał trawniczka. Na dno żwirek/bazalt albo jakiś tańszy substrat (jednak cały czas zalecany).

Dekoracja - korzenie, kokosy, kamienie, szyszki olchy, liście dębu... ale żadnych sztucznych gadżetów.

 

Tło - jak już będziesz miał obsadzone akwarium, to w tedy popatrzysz sobie jakie tło ci będzie pasowało (dość często używane to worki na śmieci albo brystol w różnych kolorach, rzadziej fototapety, ale nie zawsze to ma estetyczny wygląd, chociaż czasem jest to świetne zgrane ze sobą - fototapeta i rośliny w baniaku)

 

Po około dwóch tygodniach wpuścisz "pierwszą" turę rybek wcześniej już wybranych, po tygodniu kolejną. Nie wpuszczaj wszystkich na raz bo mogą Ci trochę zwariować parametry wody.

 

Jeżeli założysz akwarium od nowa i zastosujesz się do reguł, raczej najprawdopodobniej nie będziesz miał problem z rybkami i roślinami w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rośliny masz ok?

a woda - too poprostu wyjmij ten torf ;p

albo może masz jakiś korzeń z dworu ? bo nie którzy idą sobie na dwór szukają jakiegoś korzenia czy badyla i do akwa a to też farbuje wode ...

napisz co masz w akwa ( nie ryby tylko: żwir , jakie korzenie(z kąd) , jakie rośliny )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a woda - too poprostu wyjmij ten torf ;p

albo może masz jakiś korzeń z dworu ? bo nie którzy idą sobie na dwór szukają jakiegoś korzenia czy badyla i do akwa a to też farbuje wode ...

napisz co masz w akwa ( nie ryby tylko: żwir , jakie korzenie(skąd) , jakie rośliny )

Jak już wcześniej było napisane za barwienie wody odpowiada torf. Myślę ze ten problem jest już rozwiązany i nie ma co się nad nim rozpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...