Skocz do zawartości

początkujaca - 25l


Rekomendowane odpowiedzi

hej:) dawno temu miałam akwarium, więc można powiedzieć, że jestem początkującym akwarystą. Mam akwarium 25l w nim kiryska, glonojada, żabkę, małą molinezje i 5 gupików w tym jedną dorosłą samiczkę. Niestety nie mam w ogóle pomysłu jak mam udekorować to akwarium, jakie roślinki posadzić..

Może ktoś z was zaczynał od takiego akwa i pomoże mi coś?:) czekam na jakieś rady dotyczące akwa, co umieścić, itd.

 

Mod.Janusz---Regulamin i niewłaściwy format zdjęcia---popraw to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to musisz zredukować obsadę. Do takiego akwa możesz dać Bojownika lub krewetki. Jeszcze inną opcją są gupiki ( harem 1+2) lub około 5 samców gupika. Zainwestuj w normalną pokrywę, posadź rośliny, termometr daj na boczną szybę. Daj jakieś tło jednolite np czarny brystol. Po tych zmianach akwarium powinno wyglądać inaczej. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę usuwać tych rybek, które mam, ani nie chcę mieć też samego bojownika. zdaje sobie sprawę, że takie akwarium jest za małe, żeby trzymać dużo rybek, wiec nie dokupuje więcej (zresztą te dostałam).

chodzi mi bardziej o to jakie roślinki posadzić, czy wsadzić do akwarium korzeń, jak udekorować itp, a nie czy wyławiać z niego rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

- tło (czarny brystol, worek na śmieci, a jak ci się chce to można zrobić ze styropianu, szarego pomiętego papieru itp.)

- rośliny (do tak małego akwarium najlepiej drobnolistne, mchy)

- korzeń, kokos

- żwirek najlepiej jednolity, te kamienie z przodu nie pasują, fajne połączenie daje czarny bazalt i plaża z białego piasku, poza tym za mało podłoża, powinno być więcej, żeby roślinki się ukorzeniły porządnie

- oświetlenie (pokrywa pokrywą, ale najlepiej zmienić żarówkę na energooszczędną ok 11-18W w zależności czy będą roślinki wymagające czy też nie i o barwie zimno białej, która jest lepsza dla roślin i daje lepszy efekt wizualny)

- wszystkie sprzęty typu grzałka, filtr, termometr, napowietrzacz, rurki i rureczki dajemy na tył/bok akwarium i obsadzamy roślinami tak, żeby je ukryć

- obsada (pomijając fakt, że rybki będą się męczyć w za małym zbiorniku, pomyśl jak będzie wyglądać 15cm molinezja odbijająca się os ścianki do ścianki, duże ryby optycznie pomniejszają zbiornik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie, postaram się zmienić to o czym mówicie:)

fakt - molinezja rośnie dość duża, dlatego nie kupuje żadnych rybek i mam ją tylko jedną, a w przyszłości, koło wakacji planuje powiększyć akwarium, bo to bardzo fajna sprawa:)

kamyki - kupowałam w sklepie i myślałam, że 2 opakowania wystarczą, ale się pomyliłam:( mam zamiar dokupić jeszcze 2-3 opakowania i poszukać w piwnicy kamyków ze starego akwarium.

filtr - chciałam przykryć jakimś wysokim i małym korzeniem, albo roślinkami.

co do oświetlenia, to zbieram na pokrywę, teraz grzeje im zwykłą żarówką 60 W, wydaje mi się, że jakoś lepiej grzeje niż energooszczędna, no ale jak tak mówicie, to zmienię.

 

dzieki. jeszcze jakieś rady?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia, mama mi ją kupiła:) ale chyba długo nie pobędzie, bot o przysmak glonojada haha

Powinnaś się pozbyć - glonojada, bo zwierzak tylko się męczy w tym litrażu i skarłowacieje.

 

Natomiast jak chodzi o molkę... ona też potrzebuje dużo większego akwarium, przynajmniej 80l.

No i tych rybek nie trzymamy nigdy samych. Dla jej dobra - oddaj ją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umiem czytać ze zrozumieniem i wiem, że to akwarium jest za małe na molinezję. wszystko to dostałam i nic na to nie poradzę, nie mam komu oddać tych rybek. pisałam wcześniej, że na wakacjach powiększę akwarium, tylko muszę najpierw uzbierać na niego pieniądze, bo jak wiadomo to jest większy wydatek. też chcę dla tych rybek jak najlepiej, dlatego poprosiłam was o pomoc w udekorowaniu im tego akwarium jak najlepiej na panujące tam warunki. wielkość tych rybek nie przekracza na razie 1,5 cm (oprócz jednego dorosłego gupika, sumika, który ma jakieś 3, i takiej samej wielkości glonojada), wiec mam nadzieje, ze zanim bardzo urosną to zdążę za ten czas kupić im większe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie urosną, skarłowacieją - to ciężka choroba.

Molki są stadne, potrzebują towarzystwa własnego gatunku.

Nie zdziwiłbym się jakby te ryby po prostu wakacji nie doczekały...

 

Postaw się na jej miejscu tej molki [czy tam kiryska] - to tak jakby ktoś zamknął Cię w zbyt małym dla Ciebie domu, przy czym byłabyś całkiem sama, nie miałabyś tam z nikim porozmawiać - byłabyś jedynym człowiekiem w tym domu...

Rybki oddaj do sklepu zoologicznego. U Ciebie się męczą i nawet najlepsze warunki w akwarium tego nie zmienią.

Zostaw sobie gupiki, im możesz zapewnić dobre warunki - pozostałym rybkom nie.

Rozumiem sytuacje, ale mamy luty - do wakacji daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak odpowiedzialności?? to co, mam spuścić w toalecie te rybki, bo Ty każesz się mi ich pozbyć?? mam 5, czy 6 rybek i raptem wielki problem;|

To nie ważne czy masz 1, 5, czy 10. To żywe stworzenia.

Zasada jest prosta, nie hoduje się zwierząt na które nie ma się warunków.

Małe znaczenie ma to czy rybki kupiłaś sama, czy dostałaś jako "trafiony" prezent - nie nadają się.

Co z nimi zrobić? Oddać komuś kto ma większe akwarium, dużo większe. W ostateczności możesz oddać do sklepu zoologicznego - ze sklepu ryby mają szanse trafić do większego akwarium [do mniejszego na 95% na pewno nie trafią], no i będą przynajmniej miały towarzystwo. Trzymanie pojedynczego kiryska, albo molki nie wpływa dobrze na ich samopoczucie. Zostaw sobie gupiki, resztę rybek oddaj.

Nie martw się, prawie każdy akwarysta zaczynał od złej obsady i musiał ją zmieniać.

A co jak nie zmienisz? Czekają Cie same problemy z rybkami. Jeśli zrobisz "po swojemu" to nie oczekuj później pomocy zadając pytania "dlaczego mój kirysek jest osowiały", "dlaczego molka chowa się po kontach", "dlaczego zbrojnik nie rośnie" itd...

nie pytałam się o rady dotyczące moich rybek, tylko roślinek i wystroju akwarium! ....

Akwarium to całość, nie tylko roślinki i wystrój. Nikt nie będzie przymykał oko na to że ktoś męczy rybki bo nie wie co z nimi zrobić i myśli że wszystko jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak odpowiedzialności?? to co, mam spuścić w toalecie te rybki, bo Ty każesz się mi ich pozbyć?? mam 5, czy 6 rybek i raptem wielki problem;| nie pytałam się o rady dotyczące moich rybek, tylko roślinek i wystroju akwarium! ....

Nie unoś się tak--ok. :zamieszany:

Aby była jasność w temacie ,to wszystko co chciałaś wiedzieć ,to już się od kolegów dowiedziałaś ,reszta w twoich rękach.Co do właściwej obsady i litrażu ,to ja proponuje tak:

Oddaj lub sprzedaj na razie wszystkie stworzenia jakie masz w akwarium,pieniążki zainwestuj w dobrą lekturę o akwarystyce i czytaj.Możesz też skorzystać właściwego działu lub z uwag kolegów na forum ale one nie bardzo do ciebie przemawiają. ;)

I jeszcze jedno--Nikt nie chce ci źle doradzić ;)

 

 

Temat uważam za wyczerpany-zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...