Skocz do zawartości

Rozwiejcie moje wątpliwości w sprawie oświetlenia.. :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Szanowni Akwaryści :)

Mam na imie Paulina, jestem tutaj nowa choć przyznam że podglądam Was od jakiegoś czasu :)

Chciałam Was prosić o poradę, mianowicie około 2 miesięcy temu dostałam "w spadku" akwarium 240l, z filtrem zewnętrznym i wewnętrznym, plus grzałka plus oświetlenie (samoróbka) i z mieszkańcami oczywiście. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z akwarystyką i słabo znam się na Waszych (a teraz i moich) sprawach. Najbardziej męczy mnie sprawa oświetlenia. Jak wspomniałam jest to samoróbka dokręcona do pokrywy i do dość niechlujnie ponieważ wystaje za tą pokrywę i jakieś 2cm. Wygląda to strasznie dlatego postanowiłam że to zmienię. Chciałabym żeby akwarium było otwarte. Czy zastosować belkę, czy jakieś podwieszane lampy. Przeglądałam już parę ofert i po tym jak zobaczyłam cenę złapałam się za głowe :shock: ...

Waszym zdaniem lepiej kupić oryginał czy lepiej pokombinować samemu tańszym kosztem jeśli się da.. ? Kalkulując belka 120 cm około 200zł plus do tego 2 świetlówki T8 36W to około 130 zł - razem 330 zł. Trochę mnie ta sumka przeraża. Myślicie że da się jakimś cudem obciąć koszty ?

Cóż to na razie tyle, mam nadzieję że rozwiejecie moje wątpliwości.

Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie przebiegać w miłej atmosferze i będzie owocna dla wszystkich stron.

Pozdrawiam ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się da kupując sprzęt "nie markowy" i "nie akwarystyczny", można też prostym sposobem samemu zbudować podwieszane lampy - jest gdzieś nawet na forum poradnik o tym.

 

Pozostaje kwestia ile chcesz tam mieć światła - a to jest zależne od typu akwarium i planowanej roślinności

Kalkulując belka 120 cm około 200zł plus do tego 2 świetlówki T8 36W to około 130 zł - razem 330 zł.

72W - mało. Przydałoby się dwa razy tyle jeśli chcesz mieć "podwodny ogród". ;)

 

PS: Otwarte akwarium dość mocno ogranicza wybór obsady. Jesteś pewna że chcesz zastosować właśnie takie rozwiązanie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to możesz zrobi oświetlenie podwieszane DIY.

 

Gdzieś na forum jest na 100% poradnik jak małymi kosztami zrobić oświetlenie za pomocą miski takiej błyszczącej.

 

Chodzi mi o taką:

 

Dołączona grafika

 

 

 

Trzeba kupić tylko kabel i to coś co się wkręca w to żarówkę (energooszczędna była by good)

 

 

 

Nie będę się rozpisywał gdyż na forum jest na pewno taki temat. Jak znajdę podam link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opcja:

Miska+gwint+kable+włącznik+wtyczka+kompakt= +/- 50zł [w tym ok 35zł za philips tornado 865 32W]

Przy czym trzeba umieć to poskładać.

 

Można też:

Oprawa świetlówkowa+kabel+wtyczka+odbłyśnik+świetlówka= +/- 65zł [w tym ok 15zł za philips tld 865 39W]

To łatwiej poskładać, z takiej elektroniki trzeba przymocować tylko kabel do oprawy, reszta to wręcz dziecinne majsterkowanie. ;)

 

W opcji 1 masz światła punktowe, w 2 światło równomierne na całej długości akwarium.

Jeśli chcesz dużo roślinek, w tym te bardziej wymagające przydałoby się ok 140W światła.

Jeśli skupisz się tylko na podstawowych roślinkach, albo planujesz jakiś specyficzny typ akwarium [LT], albo biotop [bW/Malawi] to tak dużo światła nie potrzebujesz. ;)

 

Ceny podawałem z pamięci orientacyjne od jednego źródła światła. Kupując np. podwójne oprawy świetlówkowe można by trochę zaoszczędzić. W każdym razie robiąc takie oświetlenie trzeba trochę pokombinować. W zestawieniu nie liczyłem kosztów zawieszenia tego wszystkiego pod sufitem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to możesz zrobi oświetlenie podwieszane DIY.

 

Gdzieś na forum jest na 100% poradnik jak małymi kosztami zrobić oświetlenie za pomocą miski takiej błyszczącej.

 

Chodzi mi o taką:

 

Dołączona grafika

 

 

 

Trzeba kupić tylko kabel i to coś co się wkręca w to żarówkę (energooszczędna była by good)

 

 

 

Nie będę się rozpisywał gdyż na forum jest na pewno taki temat. Jak znajdę podam link.

No to dopiero estetyka,Gratuluję pomysłu.

 

Nie napisałaś jaki wymiar akwa,może wystarczy dokupić standardową pokrywę(cena ok.150 zł.)-o ile nie chcesz z tego zrobić zbiornika typowo roślinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcji 1 masz światła punktowe

Może się mylę ale to co ty napisałeś to chyba nie jest w 100% trafne.

 

 

 

Bo kąt załamania wg. mnie zależy jaką miskę kupi.

 

 

Nigdy się w to nie bawiłem aż tak bardzo i nie wiem jaka micha była by lepsza. W internecie jest na pewno coś o tym.

 

 

 

 

Oprawa świetlówkowa+kabel+wtyczka+odbłyśnik+świetlówka= +/- 65zł [w tym ok 15zł za philips tld 865 39W]

Nie wiem czy we wszystkich sklepach tak jest ale u mnie w Brico Marche można by odjąć to 15zł za tego philipsa gdyż w oprawkach są już świetlówki.

 

 

 

 

 

No to dopiero estetyka,Gratuluję pomysłu.

W jakim to znaczeniu piszesz? bo dziwnie to odebrałem. Nie wiem czy ładnie czy brzydko.

 

 

Jak brzydko to zawsze można pomalować od zewnątrz jakimś sprayem czy czymś tam to obkleić. Jak w tamtym poradniku koleś pisał i wstawiał zdjęcia to fajnie to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dopiero estetyka,Gratuluję pomysłu.

I tu cię zaskoczę.

Zerknij tutaj:

http://podforak.rzeszow.pl/upload/biotopy_4.jpg

Akwarium Pana o nicku Shadow2525 - gościł dawniej na naszym forum.

Bodajże drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Podwodne Inspiracje" w kategorii biotopy - za to akwarium. Poznajesz lampy? Estetyka całkiem całkiem. ;)

,może wystarczy dokupić standardową pokrywę(cena ok.150 zł.)

Napisała że chce otwarte akwarium.

 

W opcji 1 masz światła punktowe

Może się mylę ale to co ty napisałeś to chyba nie jest w 100% trafne.

Bo kąt załamania wg. mnie zależy jaką miskę kupi.

Nie rozumiesz. ;)

Chodzi o to że światło pada z jednego punktu i trzeba użyć kilku źródeł światła żeby w miarę równo wszystko się rozłożyło. W 25l [40cm] można dać jeden kompakt i różnicy dużej między świetlówką a żarówką nie zauważysz - przy 120cm takie rzeczy mają znaczenie

Oprawa świetlówkowa+kabel+wtyczka+odbłyśnik+świetlówka= +/- 65zł [w tym ok 15zł za philips tld 865 39W]

Nie wiem czy we wszystkich sklepach tak jest ale u mnie w Brico Marche można by odjąć to 15zł za tego philipsa gdyż w oprawkach są już świetlówki.

 

Te świetlówki w oprawach to takie modele za 5zł... bardzo słabe wydajnościowo, choć od biedy dałyby radę. Jednak 15zł za nową, bardzo dobrą świetlówkę to i tak niewiele, markowa Aquarella to koszt 3-4x większy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz.

Chodzi o to że światło pada z jednego punktu i trzeba użyć kilku źródeł światła żeby w miarę równo wszystko się rozłożyło. W 25l [40cm] można dać jeden kompakt i różnicy dużej między świetlówką a żarówką nie zauważysz - przy 120cm takie rzeczy mają znaczenie

Dobra już rozumiem :)

 

 

 

Te świetlówki w oprawach to takie modele za 5zł... bardzo słabe wydajnościowo, choć od biedy dałyby radę. Jednak 15zł za nową, bardzo dobrą świetlówkę to i tak niewiele, markowa Aquarella to koszt 3-4x większy.

Może są za 5zł ale ja w oprawcę, która mam teraz w akwarium 25l miałem z samego początku oryginalną świetlówkę i wymieniłem ją na świetlówkę OSRAM i różnicy nie widziałem.

 

 

Ale jak już użytkownik by chciał zmiany na inną to proszę bardzo.

 

 

 

 

 

 

PS. Może zamiast kombinować z tymi miskami to tak przymocować są świetlówkę jak ta na zdjęciu i problem z głowy.

 

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mówił,że to hobby jest tanie?

No ja wiem, tylko autorka tematu chce oszczędzić - więc lepiej pomyśleć nad czymś co [w opcji holender] będzie kosztowało 200, zamiast 660zł... ;)

Na pewno traci się na wyglądzie sprzętu, trzeba wszystko samemu poskładać, ale własnoręcznie zrobione oświetlenie nie będzie mniej wydajne od tego markowego. ;)

Może zamiast kombinować z tymi miskami to tak przymocować są świetlówkę jak ta na zdjęciu i problem z głowy.

 

No właśnie o czymś takim myślałem pisząc o świetlówkach. Jedyny problem jest taki że nie można podwiesić tak "gołej" typowej oprawy, bo połowa światła pójdzie na pokój - odbłyśnik [którego funkcję pełniła przy kompakcie miska] jest konieczny. Zwykłe białe kosztują grosze, te lepsze aluminiowe mogą trochę kosztować...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...