Jump to content

Kranówka, parametry, wątpliwości...


JHiro
 Share

Recommended Posts

Słuchajcie zastanawiam się od pewnego czasu nad jedną kwestią...

Czytamy w mądrych książkach i necie jakie parametry wody są odpowiednie dla naszych ryb. Opisują one środowisko naturalne w jakim żyją ryby akwariowe. I tutaj pojawia się moja wątpliwość...czy w tym momencie ma to rzeczywiście aż tak wielkie znaczenie...Oczywiście nie mówię tutaj o toksycznym poziomie no2 (np) ale ryby, które kupujemy w sklepie raczej nie widziały nigdy na oczy swojego naturalnego środowiska (z nielicznymi wyjątkami) i obawiam się, że część hodowców nie przykłada to parametrów w hodowli aż takiej wagi nie mówiąc już o sklepach gdzie ryby na 100% pływają w kranówie :D .

Ja np. oprócz Aquasafe nie leję do wody nic, parametry mojej kranówy to ph od 7,2 - 7,5, ogólna ok. 18, węglanowa ok. 12.

Ryby mają się dobrze, nie chorują i wyglądają ładnie.

Co o tym myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Myślę że masz trochę racji .Rybki hodowane w naszych baniakach z dziada pradziada żyją rozmnażają się i zdychają w kranówie .Oprę się na moim przypadku .Wszystkie rybki w moim baniaku czuły się dobrze do puki nie kupiłem testów i stwierdziłem ze mam za twardą wodę za duże NO3 za mało PO4 i FE .Kupiłem filtr RO nawozy zwiększyłem oświetlenie i zaczęły się problemy nie stabilne PH KH GH rybki dziwnie się zachowywały zdechło parę sztuk .Dlatego wydaje mi się że ryby przeszły ewolucje i przystosowały się do naszej kranówy

Link to comment
Share on other sites

Osobiście nie robię żadnych testów. Pewnie bym robił tylko kwestia finansów wygrywa. Nigdy nie miałem problemy z chorobami ryb, rozmnażają się, wszystkie gatunki zachowują się tak jak jest to opisane na wielu forach i książkach, a rośliny rosną jak szalone. Woda też oczywiście z kranu. No ale kasę trzeba robić, testy sprzedawać. Oczywiście nie mam nic przeciwko ich robieniu i pilnowaniu żeby nie przegiąć z niektórymi parametrami.

Link to comment
Share on other sites

Nie dajcie się zwariować,akwarystyka to również biznes.Większość dostępnych dla przeciętnego akwarysty rybek można z powodzeniem hodować a nawet rozmnażać w znacznym przedziale tak ph jak i twardości gh + kh ale nadal czynnikiem ważnym jest temperatura.Jednak trzeba pamiętać,że są też gatunki trudne, które nie tyle co do odbycia tarła ale do rozwoju złożonej ikry muszą mieć optymalne ph i twardość wody.Akwarystyczne trendy,przypominają dziś trochę to co zdążyliśmy zrobić z naszymi naturalnymi wodami,gdzie chemiczne zanieczyszczenia,nawozy spowodowały degradację rodzimej fauny. W akwarystyce zaistniał specyficzny konflikt ryby kontra rośliny.Dlatego tak ważny jest rozsądek,bo to co jest korzystne dla roślin nie musi być korzystne dla ryb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...