Skocz do zawartości

w moim akwa nie rosną rośliny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

na samym początku pragnę poinformować iż nie jestem początkującym akwarystą. mam po prostu kilka pytań a nie chce zakładać kilku tematów. no wiec tak w moim akwarium nie chcą rosnąć rośliny. Rośliny mam następujące paprotnica sumatrzańska ta rośnie w miarę, kilka małych kępek drobnej trawki też nie tak źle. moczarkę chyba argentyńską i jakąś liściastą roślinę nie wiem co to jest. http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=22&t=24812 to jest link do tematu z moim akwarium moze to coś pomoże. moczarka i ta liściasta roślina nie rosną praktycznie wcale. nie wiem czemu. światło 35w świeci się 9 godzin dziennie. technika co2 brak temperatura wody 25 stopni. testami wody obecnie nie dysponuję.

drugi mój problem myślę ze nie jest to nic poważnego coś w rodzaju powłoki bakteryjnej na powierzchni wody. załączam http://images35.fotosik.pl/425/5660a355b39b8268gen.jpg. myślę ze pomogła by to zwalczyć deszczownica, ale czy nie zaszkodzi ona roślinom ?? czytałem gdzieś ze deszczownia wytrąca z wody co2 który gromadzi się w górnych partiach zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze CO2, chcesz pobudzić rośliny to minimum bimbrownia (jak bedziesz chciał nawoić NPK to będziesz musiał mieć butlę albo do bimbrownii dołożyć EasyCarbo). Deszczownica nie pomaga w nawożeniu CO2 a wręcz przeciwnie, natlenia wodę, a wiadomo gdy woda jest mocno natleniona to hamuje rozpuszczanie CO2. Tyle z mojej strony... powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie masz w porządku, więc to nie to. Doczytałam się w opisie akwarium, że używasz wkładu węglowego we filtrze, wyciąga on różne substancje z wody w tym chelaty żelaza czyli ważny dla roślinek mikroelement (Fe - składnik chlorofilu). Proponowałabym zrobić test na żelazo i pomyśleć o jakimś nawożeniu, przy twoim oświetleniu jak najbardziej można nawozić.

 

CO2 oczywiście można podawać, ale najpierw nawożenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw Nawożenie a poźniej CO2 ??? Bzdura, nie zgodzę się, miałem kiedyś sytuację gdy miałem wszystkich makro i mikro pod dostatkiem a za mało CO2 podawałem i miałem istne ... glonarium!

 

Z resztą patrząc na 'zaroślinnienie' akwa to nie miało co 'wyżreć' Fe bez podawania CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co pomoże CO2 w wyjałowionej wodzie? Tylko przyspieszy proces marnienia roślinek (ja tak miałam, nie nawoziłam a podawałam CO2, wszystko zżółkło). Można utrzymać odpowiedni nie za wysoki poziom składników pokarmowych nie doprowadzając do wysypu glonów. Wszystko jest kwestią dawki i zbilansowania tych składników w wodzie. Ale jak najbardziej się zgodzę, że przy tym oświetleniu CO2 wskazane ;)

 

edit: to węgiel wyciągnął żelazo, a nie roślinki moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę makro w akwa jest ze względu na małe przerybienie... ja bym najpierw pokusił się o CO2 skoro nie jest wogóle podawane ... oczywiście przy podaniu CO2 i 35W w 47L nie obędzie się bez nawożenia, ale z zelazem bym nie szalał, prędzej stawiałbym na braki potasu i fosforu. U mnie braki Fe (przy podmianach 30% kranówki) zauważyłem dopiero po miesiącu od zaczęcia nawożenia NPK i to w dodatku po dołożeniu EasyCarbo do bimbrownii (a mam ponad 0,8W/L).

 

Z resztą głównym składnikiem roślink wcale nie jest azot czy potas, to właśnie węgiel jest podstawą struktury rośliny, nie na darmo mówi się o nim 'pierwiastek życiodajny'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test na Fe? Nie słyszałem jeszcze o poprawnie działajacym tescie Fe :) Testy na Fe są tak niedokładne że moim zdaniem (i nie tylko moim) test na fe to wywalenie kasy w błoto.

 

Prosta zasada ... Najpierw CO2 i makro + duże podmiany przez mesiąc a później mikro, nie słyszałem jeszcze żeby ktoś zaczął podawać mikro bez nawożenia CO2 i uzupełniania potasu i fosforu, tym bardziej że to własnie fosfor jest pierwiastkiem ograniczającym w akwariach glony.

 

A tak wogóle to koszt testu fe+nawóz mikro to około 50zł. Założenie bimbrownii 7zł, ja stawiam nadal na założenie bimbrownii najpierw i dużą (50%) podmiankę wody na weekend.

 

Objawy niedobor Fe:

Żółknięcie liści. Okolica w otoczeniu żyłek jest zielona. Łatwo zaobserwować na szybko rosnących roślinach. Liście stają się białe i szybko giną.

Nowe liście mogą być karłowate.

Echinodorus sp. : podłużne przejaśnienia; przy intensywnych niedoborach nowe liście szybko umierają.

Anubias sp. : liście mają jaśniejszy kolor.

 

Kolega nie ma objawów niedoboru fe, zahamowany wzrost tylko, rośliny rosną ale bardzo powoli... czyli nadal objawy braku C !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze nie będziemy się kłócić, bo to koledze nie pomoże. Najlepszym rozwiązaniem byłoby nawożenie i bimbrownia.

 

Poza tym koszt nawozów zakupionych na allegro (wieloskładnikowy i Fe) to 10zł z przesyłką (porcje na rok dawkowania w baniaku 100l)

 

Poza tym ja mam test na Fe i korzystam z niego z powodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram tezę: najpierw CO2 potem nawozy. Spróbuj z bimbrownią - kg cukru + kostka drożdży to jakieś 4 zł, wężyki możesz wziąć z zestawu kroplówkowego za 1,6 zł w aptece do tego dwie butelki i klej - kropelka albo super glue. Od biedy na początek za dyfuzor może służyć kostka napowietrzająca tylko ją zeszlifuj drobnym papierem ściernym. Godzinka roboty i masz gotową bimbrownię. Podawaj CO2. Jak po 2 dniach nie będzie efektu to znaczy, ze woda i podłoże wyjałowione. Pomoże tylko jakiś nawóz makro. Rośliny muszą ruszyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom nie chce się kłócić, ale uświadomić że znacznie prościej będzie zweryfikować brak CO2 w akwarium niż brak Fe :)

 

A pozatym przy swoim oświetleniu i bimbrownii kolega nie jest w stanie doprowadzić do przedobrzenia z CO2, a z Fe przedobrzyć łatwo, a wtedy:

 

-na liściach pojawiają się żółte i żółto-brązowe plamki przechodzące w dziury (objaw zatrucia żelazem)

- może dojść do zahamowania wzrostu rośliny

- pewna inwazja nitek przy nadmiarze żelaza

 

Słabe rośliny + inwazja nitek ... może załamać początkującego akwarystę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natalia ...

makro to tylko sole

K2SO4, KNO3, KH2PO4, i MgSO4 - a allegro najtaniej

 

a Mikro to Mikro firmy intermag chelatowane przez hedta... jeden gośc a allegro sprzedaje to w 100ml buteleczkach (3,50 jedna) przy 100L akwa starcza na 7miesięcy :) sam stosuje od jakiegoś czasu i muszę przyznać że efekty są niezłe.

 

czyli ... makro = prochy :) ale i tak rozpusczasz w wodzie, a mikro to po prostu rozwodniony ogrodnczy Intermag ... razem ze 30zł i spokój na długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niech autor najpierw zrobi bimbrownie a potem nawozi (w moim przypadku oznaczało to szybsze wyjałowienie wody ze składników pokarmowych i pojawienie się sinic, ale każdy przypadek jest inny).

 

Podpinam się i chcę zapytać czy mikro i makro kupić w płynie czy w proszku?

Można kupić same sole tak jak kolega pisał, a można wieloskładnikowe samoróbki. Ale nie wiadomo na co się trafi i jak zadziała, bo każdy baniak jest inny. Ja ma samoróbkę i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz przy gainerze możesz mieć jeden perwiastek w normie jednego za dużo innego za mało. Większość gainerów jest produkowana dla akwariów typowo roślinnych... a prawdziwy roślinniak to ponad 150L, więc najlepiej było by podawać w 54L każdą z soli osobno, dobrać odpowiednie parametry i poźniej samemu skomponować nawóz dla siebie. No chyba ze robisz podmianki 50% co tydzien, wtedy gainerek nie zagrozi... raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz przy gainerze możesz mieć jeden perwiastek w normie jednego za dużo innego za mało. Większość gainerów jest produkowana dla akwariów typowo roślinnych... a prawdziwy roślinniak to ponad 150L, więc najlepiej było by podawać w 54L każdą z soli osobno, dobrać odpowiednie parametry i poźniej samemu skomponować nawóz dla siebie. No chyba ze robisz podmianki 50% co tydzien, wtedy gainerek nie zagrozi... raczej.

Podmieniam zawsze tak 20-30%. Zastanowię się jeszcze, dzięki za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno wywali Ci glony po Gainerze... W tak małym zbiorniku...

Sole rozpuścisz w odpowiednich ilościach w pół litra wody destylowanej i będziesz miała na pół roku nawozu.

Tylko musisz pilnować podmian wody. 20-30 procent na tydzień. Jak zaniedbasz to albo glony ruszą, albo zwierzęta potrujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno wywali Ci glony po Gainerze... W tak małym zbiorniku...

Sole rozpuścisz w odpowiednich ilościach w pół litra wody destylowanej i będziesz miała na pół roku nawozu.

Tylko musisz pilnować podmian wody. 20-30 procent na tydzień. Jak zaniedbasz to albo glony ruszą, albo zwierzęta potrujesz.

Chyba jednak właśnie kupię te sole. Mam nieprzemijającego hopla na punkcie akwarium od sierpnia, więc o zaniedbaniu nie będzie mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 'hoplem' to uważaj... Ja po 5cio letniej przerwie, rok temu wróciłem do akwarium i zauważamu u mej kobity przejawy zazdrości o akwarium :)

Mój chłopak nie może zrozumieć jaki jest sens ładowania pieniędzy w akwarium, no i krzyczy, że lepiej kupiłabym sobie jakieś ubranie, a nie ciągle tylko rybkom prezenty robię :D Z ładnego akwarium taka sama radość jak z udanych zakupów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehhehe... bez obrazy, ale po co kobiecie ubranie :D

 

Taki mały żarcik... zawsze to lepiej wydac kasę na hobby niż przepić. A jak pewno zauważyliście akwarystyka rozwija, sporo trzeba się naczytać o bilogii zwierząt i roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehhehe... bez obrazy, ale po co kobiecie ubranie :D

 

Taki mały żarcik... zawsze to lepiej wydac kasę na hobby niż przepić. A jak pewno zauważyliście akwarystyka rozwija, sporo trzeba się naczytać o bilogii zwierząt i roślin.

Oj muszę przyznać Ci rację. Jak sobie pomyślę jak to ja kiedyś ,,uprawiałam akwarystykę'' to aż mi wstyd :oops: Zero wiedzy :roll:

 

P.S. Co do żarciku z ubraniami, również się zgadzam :twisted::twisted::twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...