Skocz do zawartości

Czy prawidłowo dobrałem oświetlenie ?


Rekomendowane odpowiedzi

W akwarium 112L posiadam takie oświetlenie:

 

1x Philips T5 24W 6500K

2x Osram Fluora 18W ,"77"

1x Osram T5 24W "840"

Czy widmo z tych świetlówek jest OK ? Czytałem inne tematy, jednak nie jestem w stanie jednoznacznie określić jak to do końca jest z tymi świetlówkami...jaka barwa jest najlepsza dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO bardzo dobry zestaw, natężenie światła imponujące, na100% rośliny będą bardzo szybko rosnąć. Co do drugiego pytania - nie warto wpadać w "widmową obsesję", ;) paradoksalnie rośliny najmniej absorbują światła zielonego, ale w dużym uproszczeniu i tak najważniejsza jest moc oświetlenia. Oczywiście świetlówki dedykowane typu fluora czy grolux itp. emitują "efektywniejsze" światło, jednak nie aż tak bardzo, jak chcieliby to wmówić producenci :zamieszany: . Innymi słowy: cena tych świetlówek nie do końca odzwierciedla ilość rzeczywistych zalet. :geek:

Przy tak rzęsistym oświetleniu musisz jednak wykazać się sporym wyczuciem jeżeli chodzi o parametry wody - przy tej ilości luksów łatwo o inwazję glonów.

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, wytępiłem krasnorosty, a teraz walczę z sinicami i zielenicami. Zielenice do zniesienia, z sinicami jest masakra...na razie zmniejszyłem światło do tych 2x 18W Fluory + stosowanie Algen Stop na sinice od Femangi. Z tego co widzę, to na razie mech stracił kolory od tego preparatu,a sinice nie tyle co znikają , tylko stoją w miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodzi to trochę na offtopic, ale z tym zmniejszeniem światła niezły pomysł, algen stopem troszkę gorszy, ale z drugiej strony jak tych glonów jest przypałowo dużo to może rzeczywiście wyjścia nie ma. Spróbuj zapchać akwarium jakimiś szybko rosnącymi krzakami w stylu moczarki kabomby pistie nurzańce etc., dozuj easycarbo dawkę 2x i nawóz mikro w dawce 0,5x. Jedyny sposób na glony to pozwolić roślinom wygrać konkurencję o składniki mineralne. U siebie też mam trochę zielenic i trochę glonów nitkowatych (choć to tak naprawdę nie są glony), ale w ilościach nie zaburzających normalnego cyklu w akwarium. Mogę jeszcze polecić wpuszczenie kilku ampularii i/lub krewetek karłowatych, zmniejszą ilość marnującego się/psującego parametry wody pokarmu. Bo to tez ma wpływ na glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...