Skocz do zawartości

budowa akwairum


Lincoln91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

 

próbowałem znaleźć jakiś temat tutaj o budowie akwairum, ale nie nic znalazłem, tak więc kieruję pytanie do Was.

 

Marzy mi się akwarium mniej więcej 150-200l. Problem w tym że to straszna kasa, mógłbym otrzymać jakieś porady jak samemu stworzyć porządne awkarium z "wybrzuszoną" przednią szybą?

 

U szklarza zapłaciłbym też majątek, więc bardziej myślę o zakupie pojedynczych szyb i potem samemu bym je połączył, problem w tym że nie wiem czy to wypali, czy tak naprawdę wyjdzie taniej i czy może wyjść równie solidnie co kupowane gotowce?

 

No i jak wygląda potem sprawa np pokrywy w sensie dopasowania itd ;)

 

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, czy też jak znacie to linki ;)

 

 

Pozdrawiam,

Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skleiłem 240L mając kilkanaście lat...Działało jak trzeba. Nie jest to rzecz trudna ale trzeba zaciągnąć języka i zwrócić uwagę na kilka spraw...Po pierwsze szkło...Ważne jest, żeby było dobrej jakości (słabej jakości szkło może zniekształcać obraz w akwa, kto mieszkał w komunistycznym bloku i patrzył czasem przez okno wie o co mi chodzi :D ). Grubość szkła musi być odpowiednia do wielkości zbiornika...W przybliżeniu do Twoich potrzeb odpowiednie będzie szkło około 8-10mm grubości ale tak jak mówię...w przybliżeniu. musisz znać rozmiary akwa a przy obliczaniu grubości szyby najważniejsza jest jego wysokość...Pamiętaj, że dno musi być grubsze od ścian bocznych bo kładziesz na nim kamienie i inne dekoracje...

Nie oszczędzaj na kleju...kup pożądny silikon i koniecznie upewnij się czy może on być stosowany do celów akwarystycznych...

Najważniejsze to cierpliość...Nie napinaj się i jeśli na kleju jest napisane, że ma schnąć 24h to poczekaj 48 :D

A zacznij od tego, że przekalkuluj sobie, czy rzeczywiście wyjdzie Cię to taniej niż kupno gotowego zbiornika :D .Obawiam się, że nie...

Weź oczywiście pod uwagę koszty pokrywy i oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U szklarza znacznie drożej, sprawdzałem kiedyś :P

 

@JHiro, ile mniej więcej Ci to wyszło pod względem kosztów?

No właśnie największy problem jest z tym czy to się będzie opłacało, widziałem tutaj temat jak zrobić pokrywę i w sumie bardziej mi się podoba drewniana pomalowana niż te znane wszystkim dopasowywane w zestawach.

 

Narazie to tylko myślę o tym wszystkim, mam w tym momencie 60l z małymi pyszczakami crarbo, szukam pracy do pogodzenia ze studiami i mam nadzieję że za jakieś 2 miesiące będę w stanie zakupić jakieś 250l nawet. Jeśli chodzi o zakup akwarium, gdzie najlepiej szukać? Te na allegro są w dość górnolotnych cenach nie wspominając już o pokrywie ;P

 

Szczerze mówiąc to nie wiedziałem że akwarystyka jest tak rozgałęziona i skomplikowana, o butlach CO2-bimbrowniach o ile dobrze pamiętam, kwasowości wody itd nie wiem nic. Ale nie zmienia to faktu że bardzo mnie interesuje takowe hobby i chętnie się zagłębie w tajniki owego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam bo było to dawno...Poza tym nie kupowałem szkła tylko rozkleiłem i skleiłem od nowa moje akwarium które zaczęło przeciekać...Moim zdaniem taniej i bezpieczniej będzie Ci kupić akwa i zrobić na ne pokrywe taką jaką chcesz...Chyba, że masz znajomego szklarza, który sprzeda Ci szyby po okazyjnej cenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda gdzie indziej ale w Łodzi na giełdzie zoologicznej pojawiają się szklarze produkujący akwaria i nie ma większego znaczenia czy wymiary standardowe czy na zamówienia przelicznik dla prostego akwarium oscyluje w granicach 1zł za litr pojemności akwarium. Profilowane pewnie kosztują trochę drożej.

 

Biorąc pod uwagę całościowy koszt założenia akwarium (osprzęt, rośliny, zwierzaki) to moim zdaniem zdecydowanie nie warto oszczędzać w ten sposób na akwarium - zaoszczędzisz może 20 może 40 zł to i tak niewiele a zalanie mieszkania może sporo kosztować ( i pieniędzy i nerwów)

 

Podlicz sobie ile potrzebujesz na filtr, grzałkę, podłoże,testy, oświetlenie i pokrywę a zobaczysz czy opłaci się kleić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...