Skocz do zawartości

Rybia ospa pytnko


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam w baniaku ospe.

Baniak 112l

Aquael Fun 2 filtr

Grzałka z termostatem

obsada:

3x brzanka

2x danio tęczowe

9X Neon Inessa

2x Kirys pstry

3x bocja wspaniała (spox czekam na większe akwa bo wiem ze jest dla bocji za małe)

1x plecto

1x zbrojnik albinos

 

rośliny:

Kabomba

ludwigia płożąca

krypto Tropica

gałeziatka

jakiś anubis

 

ph7.8

podmiany 30l x na 1,5 tyg

 

dziś wykluła sie ospa, wszystkie ryby oprócz plecto-chyba bo cięzko go poszukać, mają kropy, stosuje zieleń malachitową- 11ml na cały baniak

Moje pytanie jest następujące:

biorąc pod uwagę moją obsadę do jakiej wysokości mogę podnieść temp zeby pozbyć sie tego dziadostwa i nie zaszkodzić rybom?

Poki co wyczytałam ze optimum to 25/26 dla ogółu więc taką mam normalnie w zbiorniku.

 

Proszę o info

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 to oddziel chore ryby to osobnego akwarium daj im teln+jakas roslinke np. Moczarke

kup preparat do tego odpowiedni jest tego sporo wiec poszukaj czegoś.

 

Leczenie

 

Do praktyk zapobiegawczych występowaniu rybiej ospy należy kwarantanna nowo zakupionych ryb, roślin, ślimaków. Ślimakom i roślinom wystarcza pięciodniowy okres kwarantanny, ponieważ są one nosicielami biernymi. Natomiast jeśli kwarantanna dotyczy ryb to jej długość zależy od temperatury wody: przy 15ºC trwa półtorej doby, przy 20ºC trwa dobę, natomiast po 25ºC – po kilku godzinach. Są to okresy, w których ryba przebywa w jednym zbiorniku, po tym czasie należy przenieść je do kolejnego zbiornika, a poprzedni wydezynfekować. Takie zabiegi należy przeprowadzać przez 12-13 dni w temperaturze 15ºC, w temperaturze 20ºC – przez 8 dni. Stosuje się takie zabiegi w celu pozbycia się z tkanek pasożytów w różnej fazie rozwojowej. Aczkolwiek jest to metoda bardzo nie komfortowa dla ryb, dlatego też zaleca się kąpiele długotrwałe w roztworach różnych leków. Środki lecznicze stosowane w leczeniu rybiej ospy to: A) zieleń malachitowa – stosowana jako roztwór leczniczy 1-10 ml roztworu macierzystego (0,1 g zieleni malachitowej na 100 ml wody) na 100 l wody – stosowany jako kąpiel długotrwała, co trzeci dzień roztwór należy wzmacniać, dodając ½ pierwszej dawki. B) błękit metylenowy – roztwór 3-4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej. C) błękit metylenowy (dla ryb które są wrażliwe na FCM) – roztwór 2-2,5 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej, po pięciu dniach do roztworu leczniczego dodaje się 0,5 mg na 1 litr D) siarczan miedzi – roztwór 0,5-1,5 mg na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej E) siarczan miedzi i kwas cytrynowy – roztwór 0,15 mg siarczanu miedzi i 9,10 mg kwasu cytrynowego na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej F) FMC – mieszanina formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej – po sporządzeniu roztworu macierzystego (100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylenowego i 370 mg zieleni malachitowej) stosujemy go w roztworze leczniczym w dawce 1-1,2 ml na 100 l wody – kąpiel długotrwała. G) trypaflawina – roztwór 0,1-0,4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej H) Aureomycin – w dawce 12 mg na 1 l wody podczas kąpieli długotrwałych I) hydrochlorek chininy – w dawce 10 mg na 1 l wody – podczas kąpieli długotrwałej Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 to oddziel chore ryby to osobnego akwarium

 

http://www.akwar.net/grupy/choroby-ryb/forum/_/8/1

Leczenie

 

"Nie powinno się oddzielać chorych ryb od zdrowych gdyż ten orzęsek występuje w wodzie i w krótkim czasie zakazi sie cała obsada.

Leczymy najczęściej kąpielą długotrwałą z dodatkiem środków zawierających zieleń malachitową bądź błękit metylenowy w proporcji 10ml/100 litrów wody (2 krople na litr). Poza tym można leczyć rivanolem itp., lecz środki podane powyżej są najskuteczniejsze. Ponadto podwyższamy temperaturę wody do najwyższej jaką tolerują nasze ryby, jednocześnie intensywnie napowietrzać. Kąpiele i podwyższoną temperaturę stosujemy aż do zniknięcia białych plamek."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

 

temperatura ma zostać taka jaką mam?

25/26 stopni? większość ryb taką ma max jedynie bocja ma wyższą.

 

czytałam również ze można dolewać zieleni aby pozbyć sie tego dziadostwa. Na opakowaniu jest ze dopiero po tyg. i to tylko połowe dawki zastosowanej.

 

i czy mam rybom zrobić głodówkę?

tymczasową oczywiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaczynać nowego tematu bo widzę, że mam taki sam problem jak Kolega.

Podałem dzisiaj do mojego akwarium ICHTIO i podniosłem temp. do 30 stopni.

ICHTIO mam podać jeszcze w/g opisu za klika dni - moje pytanie:

Czy przez ten cały czas kuracji mam utrzymywać taka temperaturę czy mogę jutro wrócić do 24 stopni które cały czas mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś padł 1 neonek. :'( w akwa mam 27/28 stopni dodatkowe napowietrzanie wg rad forumowiczów. Możecie mi powiedzieć dlaczego padł?

A i jeszcze 1 z neonków ospa "spadła" jednak nadal utrzymuje sie na bocjach... kiedy bede mogła zrobić podmianę wody?

w niedziele lałam zieleni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...