Skocz do zawartości

Woda z biedronki - parametry, skład, zastosowanie


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam temat gdyż oczekuję opinii, jak również uważam że wielu z nas się to przyda

 

Przedstawiam skład wody z biedronki (baniaki 5L)

 

Woda źródlana nienasycona CO2

 

zawartość składników mineralnych w 1 litrze:

kationy:

wapniowy 52,1 mg

magnezowy 7,3 mg

sodowy 2,5 mg

potasowy 0,5 mg

 

aniony:

wodorowęglanowy 170,8 mg

siarczanowy 23,04 mg

chlorkowy 4,6 mg

fluorkowy 0,1 mg

 

woda niskomineralizowana, podana procesom napowietrzenia i filtracji

 

parametry z testów (niestety paskowych) JBL - jeśli ktoś ma w domu wodę proszę o sprawdzenie testem kropelkowym i wrzucenie w temacie

 

NO3 - 10

NO2 - 0

GH>7

KH około 4 lub 5

PH około 7,4

 

Moja opinia - woda idealna na podmianki, dobra cena, itp, idealna alternatywa dla tych co mają ściek w kranówce, jak ja

 

Spotkałem się i na tym forum i na innych z wieloma opiniami stosować/nie stosować. Trudni jednak było o jednoznaczne opinie poparte wiedzą z zakresu chemii itp, większość opinii w stylu nie bo nie lub tak no bo czemu by nie:)

 

Zapraszam do dyskusji na ten temat

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Co do składu mineralnego się nie wypowiem, bo chemikiem nie jestem.

Co do parametrów które nas akwarystów najbardziej dotyczą, czyli jak napisałeś :

NO3 - 10

NO2 - 0

GH>7

KH około 4 lub 5

PH około 7,4

 

Są jak najbardziej ok i nie widzę przeszkód w zastosowaniu jej do podmian (na początku też musiała być to jakaś kranówka), ale wątpię by był to opłacalny interes jeżeli chcemy zmiękczyć wodę. Woda z biedry jest miękka ale w porównaniu do osmozy wypada ona średnio na jeża. Podmieniając 10l musimy zapłacić 3,2 zł, na dłuższą metę lepiej zainwestować w filtro RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odświeżę trochę temat. Ja spróbuje zastosować tą wodę w moim akwarium, ale trzeba zwrócić uwagę na to aby to była woda źródlana, absolutnie nie może to być woda mineralna. Woda nie może być gazowana i ilość minerałów musi być w granicach 300mg i mniej na litr.

Twardość wody można policzyć ze wzoru:

GH = 0,140*Ca2+ + 0,233*Mg2+

KH = 0,046*HCO3-

Taka woda jest świetną alternatywą dla destylowanej, ale nic nie zastąpi filtra RO i na dłuższą metę będę musiał w niego zainwestować.

Dobrym rozwiązaniem jest również destylator wody zrobiony samodzielnie, ale na ten temat zbieram dopiero informacje i za niedługo będę robił plany budowy takiego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dużo info na temat tego filtra (albo wujek google mnie nie lubi). Znalazłem tylko info że filtr obniża GH ale KH zostaje takie jak było. Nie wiem jak jest z wkładami i podobno filtr ten jest trudno dostępny. Ja bym się nie bawił w ten filtr, trochę dołożę i mam RO, który na pewno jest dobry bo sprawdzony i jest dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wszystko jest w internecie. Czasem trza wyjść z domu, pójś do sklepu i popatrzeć na półki :0)

WŁaściwa żywica jonowymienna zdejmie wapń i węglany, czyli leci po całości GH i KH. RO to najlepsze rozwiązanie, ale ten filtr wychodzi o połowę taniej i nie trzeba wody w bańkach taskać. A kupić można w Liroju merlinie taki pomarańczowy z symbolem ST. Podesłałbym linka, ale i tak mam 2 ostrzeżenia bo seplenie pisząc posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zmiękcza wodę. Kh faktycznie zostaje, ale pytanie czy to są jony węglanowe czy po prostu woda ma duży bufor - bo ma ph obojętne. To dyskusja dla chemików, ja na moja wiedzę uważam że woda nie ma kamora, duży bufor stabilizuje parametry, rybki zdrowe, zaczęły lepiej rosnąć i się wybarwać od kąd zacząłem zmiękczać wodę.

Suma sumarum uważam że to najtańszy i najprostszy sposób na zmiękczenie kranówy. I dość stary tylko kiedys nie było w sklepach filtrów tylko sama żywica, którą można naładować spowrotem przy użyciu kwasu solnego.

 

 

Nie zgodzę się, mam taki filtr w pracy tyle że potężny bo zaopatruje w wodę cały hotel i Gh zdejmuje do zera ale Kh zostaje jak było.

Ps.przepraszam za ewentualne błędy i literówki ale pisałem z telefonu.

doczytałem i odpowiadam:

 

Jeśli chodzi o kationit to zależy czym będziesz go regenerował. Jeśli kwasem (5-7% HCl) to będzie on zmiękczał obie twardości mniej więcej do 0. Jeśli sola to będzie zjeżdżać tylko jedna z nich

 

także filtr hotelowy regenerowany solą bo taniej i proścej robi inną robotę niż akwarystyczny regenerowany HCL-em inne jony. Tego na bazie sodu w akwarum nie wolno używać (wbrew twmu co podaje zoolek w instrukcji obsługi swoich magicznych woreczków)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja stosuję do podmian wodę z Biedronki od około 3 miesięcy. I zarówno w małym krewetkarium z galaxy, jak i w większym ryby i roślinki mają się dobrze, galaxy co i rusz powiększają swą rodzinkę, a ramirezy w większym regularnie odbywają tarło. Jak dla mnie ta woda to dobre i wygodne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze się podepnę!

 

Mam twardą wodę (+20 stopni niemieckich) i jak tak zobaczyłem ten temat, to aż mi się oczy zaświeciły, bo w Tarnobrzegu mamy chyba 6 biedronek :D

 

Więc: wodę z biedronki trzeba odstawić, tak?? Na ile? I meiszac z kranówą, czy starczy sama?

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu prawda czy mit? Bez sensu lać wodę z Biedronki żeby się potem okazało że to lipa. :(

 

I pytanie do moderatora - dla czego zniknęły moje posty (pytania) w tym temacie?

 

Bo nic nie wnosiły do dyskusji. Zapoznaj się z regulaminem. Następne takie jak tamten, będą odpowiednio "nagradzane". Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem w tym tygodniu. Do akwa 60 litrów dodałem 5l destylki i 10 biedronkowej. W kranie mam mega twardą wodę, widać było, że Ramirezki nie czują sie najlepiej.

 

Po dodaniu: nie robiłem testów, ale zdecydowanie widać poprawę w życiu moich Ramirezek :) Więcej! Dzisiaj doszło do pierwszgo tarła! Jajeczka leżą, dumnie pilnowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...