Jump to content

Jaki jest najlepszy żwirek ?


neonka1234567890
 Share

Recommended Posts

Wszystko zależy od zasobności twojego portfela. Dla jarzeńców wybierałabym raczej ciemne podłoże bo najlepiej wtedy wyglądają i nie są tak płochliwe. Jeśli chcesz oszczędzić to możesz kupić drobniutki bazalt (granulacja 2-4 mm) a pod bazalt nasypać np Actisubstrate i będzie dobrze dla roślin i dla ryb. Jeśli chodzi o gotowe substraty to sama mam i polecam ciemny Aquasubstrate II+. Warstwa podłoża powinna być nie mniejsza niż 5 cm w takim zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

Sądzę, że najlepszy będzie ciemny żwirek o średniej lub drobnej granulacji. Uwydatni on barwy ryb, ponadto jasny żwirek, wedle opinii niektórych akwarystów, stresuje i irytuje ryby. O ile się nie mylę ludwiga dość silnie się ukorzenia. Nie może zatem zostać zasadzona w piasku, gdyż na skutek rozkładu pokarmu dla ryb wytwarza się w nim warstwa beztlenowa. Ludwiga zasadzona w piasku może również szybko "wypłynąć na powierzchnię". Piasek ogólnie nie służy roślinom. Nadaje się głównie dla ryb ryjących w podłożu, takich jak kiryski lub welony. Do żwirku możesz włożyć tabletki nawozowe, szczególnie obok ludwigi. Moczarka i wywłócznik się nie ukorzenia, zatem najlepiej podawać nawóz w płynie, na przykład Sera florena bądź Planta activ makro i mikro, ale tu nie o tym. Pamiętaj, że sam żwirek jest jałowy, nie zawiera żadnych substancji odżywczych i mineralnych dla roślin, dlatego bardziej wymagającym gatunkom należy podawać nawozy, choć w niewielkich akwariach roślinom łatwym w uprawie wystarczy dobre natlenienie i resztki pokarmu dla ryb.

 

Mam nadzieję, że pomogłem :D

Link to comment
Share on other sites

Moczarka i wywłócznik się nie ukorzenia

Bzdura.

Zapomniałem dodać, że NIE MUSI się ukorzeniać. Można je również pielęgnować jako rośliny pływające. W każdym razie nie można porównywać ich systemu korzeniowego do ludwigi. Mimo że nawet jako rośliny pływające wypuszczają korzenie w kierunku podłoża, większość substancji pobierają przez liście i łodygi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...