Jump to content

Jaki jest najlepszy żwirek ?

neonka1234567890
 Share

Recommended Posts

Wszystko zależy od zasobności twojego portfela. Dla jarzeńców wybierałabym raczej ciemne podłoże bo najlepiej wtedy wyglądają i nie są tak płochliwe. Jeśli chcesz oszczędzić to możesz kupić drobniutki bazalt (granulacja 2-4 mm) a pod bazalt nasypać np Actisubstrate i będzie dobrze dla roślin i dla ryb. Jeśli chodzi o gotowe substraty to sama mam i polecam ciemny Aquasubstrate II+. Warstwa podłoża powinna być nie mniejsza niż 5 cm w takim zbiorniku.

Sądzę, że najlepszy będzie ciemny żwirek o średniej lub drobnej granulacji. Uwydatni on barwy ryb, ponadto jasny żwirek, wedle opinii niektórych akwarystów, stresuje i irytuje ryby. O ile się nie mylę ludwiga dość silnie się ukorzenia. Nie może zatem zostać zasadzona w piasku, gdyż na skutek rozkładu pokarmu dla ryb wytwarza się w nim warstwa beztlenowa. Ludwiga zasadzona w piasku może również szybko "wypłynąć na powierzchnię". Piasek ogólnie nie służy roślinom. Nadaje się głównie dla ryb ryjących w podłożu, takich jak kiryski lub welony. Do żwirku możesz włożyć tabletki nawozowe, szczególnie obok ludwigi. Moczarka i wywłócznik się nie ukorzenia, zatem najlepiej podawać nawóz w płynie, na przykład Sera florena bądź Planta activ makro i mikro, ale tu nie o tym. Pamiętaj, że sam żwirek jest jałowy, nie zawiera żadnych substancji odżywczych i mineralnych dla roślin, dlatego bardziej wymagającym gatunkom należy podawać nawozy, choć w niewielkich akwariach roślinom łatwym w uprawie wystarczy dobre natlenienie i resztki pokarmu dla ryb.

Mam nadzieję, że pomogłem :D

Moczarka i wywłócznik się nie ukorzenia

Bzdura.

Zapomniałem dodać, że NIE MUSI się ukorzeniać. Można je również pielęgnować jako rośliny pływające. W każdym razie nie można porównywać ich systemu korzeniowego do ludwigi. Mimo że nawet jako rośliny pływające wypuszczają korzenie w kierunku podłoża, większość substancji pobierają przez liście i łodygi.