Skocz do zawartości

Akwarium 350 litrów


Alvin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W wakacje planuję zakupić zbiornik 350 litrów (140x50x50).

Do wakacji jeszcze sporo czasu, ale nie mogę się powstrzymać od zaplanowania obsady :D

 

Po długich namysłach zdecydowałem się na:

- 1x bojownik syjamski (samiec)

- 8x prętnik karłowaty (4+4)

- 15x neon czerwony

- 15x zwinnik czerwonousty

- 4x pielęgniczka Kakadu (1+3)

- 4x pielęgniczka Agassiza (1+3)

- 8x kirys rdzawy

- 4x zbrojnik niebieski (2+2)

 

Nie przekonuje mnie Malawi ani Tanganika - po prostu wolę mniejsze rybki.

Zastanawiałem się nad Azją bądź Ameryką, ale bardzo lubię i labiryntowce, i pielęgniczki,

a sposobność założenia kolejnego akwarium pewnie nie zdarzy się szybko :D

 

Jednak mam do Was kilka pytań:

Czy kiryski i zbrojniki nie będą wyjadały ikry pielęgniczkom podczas ewentualnego tarła w zbiorniku głównym?

Czy w czasie opieki nad ikrą pielęgniczki nie będą atakowały innych ryb, głównie przydennych?

 

Obsadzając zbiornik starałem się umieścić rybki w każdej warstwie wody,

ponadto wedle zasady 1l. wody na 1cm. ryby wykorzystałem około 330l.

 

Dziękuję za przeczytanie posta i pozdrawiam :) - Alvin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętniki trzymamy w haremie. Przy czym 8 sztuk to z lekka za dużo. Zrób z nie go harem 1+4.

I neony i zwinniki zwiększ do 20 sztuk.

Wybierz: Kakadu/Agassiza.

Mimo wszystko jakaś jedna większa rybka ładnie by się wyróżniała.

 

Dprowadzenie do wyklucia i wychów młodych w akwarium ogónym, wielogtunkowym jest bardzo trudny.

 

Ta zasada 1l/1cm jest szczerze mówiąc-do kotka. Wynikało by 30cm pielęgnice pawiooką można by trzymać w 30l a metrową arowane w 100l.

A poza tym nie chodzi tez o wielkość a przede wszystkim o gatunek. Bo mimo że 6cm Ramireze można trzymać w 60l to 5cm danio już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętniki można trzymać albo w haremie, albo w parach. I ja zamierzam zostać przy parach. W większych akwariach można trzymać większą liczbę samców, jednak minimum 3 bądź 4 sztuki, by nie dochodziło między nimi do walk, a do tego, oczywiście odpowiednią liczbę samic.

 

Mimo wszystko bardzo podobają mi się i neony, i zwinniki. W wielu atlasach podają, że trzymanie razem tych dwóch gatunków to trafny wybór, a w takim litrażu spokojnie mogę pozwolić sobie na hodowanie dwóch gatunków rybki ławicowej. Jeśli w strefie środkowej umieszczę aż 40 ryb, to chyba będzie tam mała ciasnota. Ponadto wtedy musiałbym zrezygnować z jakiegoś innego gatunku, a na wszystkich bardzo mi zależy.

 

Dlaczego nie mogę zostawić Kakadu i Agassizy? Przecież zamierzam utworzyć haremy, więc w akwarium pływałyby tylko dwa samce różnych gatunków. Powierzchnia dna w takim zbiorniku jest dość duża i obaj mogliby sobie obrać własne, spore rewiry.

 

Powyższa zasada miała na celu sprawdzenie, czy rybkom nie będzie za ciasno w zbiorniku. W końcu to akwarium, a nie puszka z sardynkami. Wiem o tym, że pewne ryby można hodować tylko w akwariach o odpowiedniej wielkości. W każdym razie w takim akwarium każda rybka będzie miała dużo miejsca do pływania. Chciałem po prostu sprawdzić, czy nie będzie ich za dużo.

 

Dziękuję za rady. Muszę się jeszcze nad tym wszystkim zastanowić. W każdym razie Madzik okazałaś się bardzo pomocna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja słyszałam to lepiej w haremach.

40 sztuk małych ryb jak neony, zwinniki to można w 240l trzymać. ;) Przy czym one zwiedzają cały zbiornik. Miałam kiedyś rhodostomusy i trzymały się tak naprawdę na dole.

 

Nawet jak ma się duży zbiornik powinno się mieć dosyć mało gatunków by nie robił się kogel mogel. Zostać najlepiej przy max. 4 + dno. Ty chcesz mieć już 8 w tym 4 terytorialne (2 labiryntowe i 2 pielęgniczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż widocznie każdy akwarysta ma swoje zasady :D

 

Właśnie! Zwiedzają cały zbiornik! Ja jednak wolę, by uformowała się ławica (no ale oczywiście nie będę przeszkadzał naturze). Nie planuję trzymania ryb dużych i agresywnych, które "zmusiłyby" mniejsze i spokojniejsze do zebrania się w grupę, dlatego wolę hodować 15, maksymalnie jak radziłaś 20 okazów neonów i zwinników.

 

Wydaje mi się, że 8 gatunków to nie mało, ale też nie bardzo dużo. W galeriach widywałem akwaria z o wiele większą gamą gatunków, ale nie było to uznawane za przestępstwo :D . Co zrobić kiedy jest tak wiele ładnych rybek! Staram się nie zapchać całego zbiornika po brzegi, by rybki niepotrzebnie nie wchodziły sobie w drogę.

 

O terytorialności labiryntowców nie wiedziałem, przyznam szczerze. Jeśli chodzi o pielęgniczki wybrałem chyba dość spokojne gatunki, tym bardziej, że zdecydowałem się na utworzenie haremów z tylko jednym samcem. Ponadto zdaje mi się, że wszystkie wybrane przeze mnie rybki są raczej niewielkie i spokojne :) Początkowo wybór padł na parkę barwniaków, ale są zdolne do zabicia mniejszej rybki podczas tarła i hodowane niekiedy razem z pawiookimi, więc...

 

Ale oczywiście postaram się obsadę dobrać tak, by rybki były szczęśliwe i by mi się podobało. Wezmę pod uwagę Twoje rady i dla pewności jeszcze trochę poczytam i poszperam w różnych źródłach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...