Skocz do zawartości

parametry w dojrzewającym akwarium - co zrobić


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w związku z parametrami:

NO3-100

NO2 - 0

GH >21

KH - 3

PH - 8

 

akwarium dojrzewa już ponad 2 tygodnie. Proszę o wskazówkę czy parametry same się wyklarują czy może muszę jakoś zacząć działać

 

parametry kranówki identyczne

 

proszę również o podpowiedź, czy przy kranówce z ph8 warto przy podmianach dać wodę przegotowaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w trakcie dojrzewania dosypałem pokarmu do rybek - może stąd NO3. Poza tym jako podłoże mam ziemię ogrodową pod piaskiem.

 

W kranówce mam NO3 identyczne. Działać - ale jak, jedyny skuteczny sposób na likwidację NO3 to roślinki, a poziom nie spada. jak sobie radzisz z podobnymi parametrami? zamierzam hodować neonki i pielęgniczki ramireza więc przydałoby się PH 7. Nie mam kubełka aby torf dodawać czy coś w tym stylu. Liści dębu też nie znajdę. Kiedyś (zanim dotarłem tutaj) trzymałem rybki w kranówce nieodstanej, brak dojrzewania i rybcie nie zdychały, a teraz po lekturze forum strzach o te parametry i człowiek chce jak najlepiej. Moja woda to chyab tylko do malawi, a to mi się nie podoba...

 

możliwe że NO3 wynosi 50 - taki urok testów paskowych (mam JBL). Ale pomimo - strach pomyśleć ile wyniesie po wpuszczeniu rybek. Niestety na dzisiaj na kropelkowe budżet już nazbyt nadszarpnięty:)

 

jeszcze 1 pytanko - co jaki czas robić testy, woda zbyt szybko parametrów chyba nie zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na spadek NO-3 stosuje podmianę wody z dobrym odmulaniem dna ,ale ja mam w kranówie NO-3 .10. Testy paskowe są niedokładne , i raczej kranówa nie powinna mieć tak wysokiego NO-3,najlepszym rozwiązaniem to filtr RO , szczególnie na twardą wodę,a jeszcze jedno bym zapomniał , zastosuj węgiel aktywny na spadek NO-3 ,kiedyś sprzedawca w sklepie mi tak doradził i naprawdę mi pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametry kranówki identyczne

 

Mnie to martwi. Nie wiem czy taka wartość mieści się w zwykłych normach jakie kranówka mieć powinna... chyba że z testami coś nie tak.

, zastosuj węgiel aktywny na spadek NO-3 ,kiedyś sprzedawca w sklepie mi tak doradził i naprawdę mi pomogło

Kolego - sprzedawca nagadał Ci bzdur i pewnie zarobił na Tobie sprzedając Ci węgiel.

Węgiel aktywny ma bardzo szerokie właściwości absorpcyjne, pochłania masę związków ale nie No3. Spadek No3 w Twoim akwarium pewnie dokonał się samoczynnie - na pewno nie przez węgiel. No chyba że pomyliłeś węgiel z zeolitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś w takiej sytuacji zainwestować w dokładniejszy test...Testy paskowe służą ta na prawdę do tego, żeby stwierdzić czy coś jest nie tak ale w momencie gdy rzeczywiście chcesz ingerować w parametry musisz mieć dokładniejsze testy...

Szyszki i liście z tego co się orientuję nic nie dadzą (mówię o Ph) w momencie gdy masz tak twardą wodę...Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie że nie bo jak miałem stężenie NO-3 ponad 100 jednostek ,i jak zastosowałem węgiel 3 dni to jak sprawdziłem to NO-3 miałem 50 jednostek , czyli połowę mniej ,nie podmieniając wody

Chemii nie przeskoczysz. ;)

Gdybyś węgla nie dał - pewnie byłoby to samo.

Co się stało z NO3? Stawiam że zielsko je zużyło.

 

Nie wątpię że dałeś węgiel i No3 się obniżyło, ale faktem jest że węgiel ma znikome możliwości absorpcji azotanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyny skuteczny sposób na likwidację NO3 to roślinki, a poziom nie spada.

A ile masz tych roślinek...Może nie wyrabiają, albo w ogrodówce mają wszystkiego pod dostatkiem i olewają to co w wodzie :D . A pisząc, że masz ogrodówkę pod piaskiem masz na myśli piasek czy żwirek. Z tego co wiem to nie wszystkie roślinki lubią piasek...jest za drobny i do korzeni nie docierają składniki odżywcze i tlen. Wtedy mogą obumierać i gnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz tych roślinek...Może nie wyrabiają, albo w ogrodówce mają wszystkiego pod dostatkiem i olewają to co w wodzie . A pisząc, że masz ogrodówkę pod piaskiem masz na myśli piasek czy żwirek. Z tego co wiem to nie wszystkie roślinki lubią piasek...jest za drobny i do korzeni nie docierają składniki odżywcze i tlen. Wtedy mogą obumierać i gnić...

mam na myśli piasek płukany i na wierzchu kwarcowy biały. w podpisie jest link do zbiornika, na stronie 2 ostatni mój post to stan aktualny roślin, moim daniem sporo. Może masz rację że to olewają, gdyż nawożę też potasem (2,5 ml roztworu 5% tygodniowo).

 

Jak będą gniły to wymienię na żwir - mam go w ogromie. Niedawno widziałem stronkę (prawdy i mity w akwarystyce, chyba gdzieś to ecik polecał przy poście o akwariach na rurach) gdzie pisało iż to nie prawda że roślinki się gorzej mają w piachu

 

...........................................

 

No niestety u nas woda jest jedną z najgorszych na śląsku. Mam możliwość dostarczania lepszej wody z miejscowości obokm mam też dostęp do wody ze studni, przebadam ją i zobaczymy co wyjdzie. Czy mogę już teraz co 2 dni podmieniać 20% wody aż do uzyskania właściwego efektu? Filtr RO na pewno będzie ale nie na tym etapie ($$).

 

Myślę że PH to problem znikomy, NH3 może rzeczywiście błąd testów. Zaniosę wodę do zoologa porównać wyniki i przedstawię wam co i jak.

 

Woda po przegotowaniu PH 7,5 , błąd testu czy rzeczywiście przegotowanie wody daje takie efekty>

 

Jeśli chodzi o wodę ze studni, co o tym myślicie. Nieopodal (200m) są pola więc mogą w niej być jakieś szkodliwe związki?

 

Ja na spadek NO-3 stosuje podmianę wody z dobrym odmulaniem dna

dna nie ma z czego odmulać - brak rybek

 

Czy zrobienie bimbrowni obniży w sposób zadowalający PH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodałeś jakieś bakterie na start? Przestań nawozić roślinki...

Z tym piaskiem może rzeczywiście...nigdy nie stosowałem więc powołuję się na zasłyszane opinie.

Przetestuj wodę tak jak mówisz i zobaczymy co jest grane...Może się okaże, że to po prostu wina wadliwego testu :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodałeś jakieś bakterie na start?

cały czas trąbią na forum aby nie dawać więc nie daję:)

Przestań nawozić roślinki...

kilka razy polecano aby podczas dojrzewania stosować potas, więc nie wiem czy dawać czy nie... Mam sporo malutkich roślinek zakupionych nie ze sklepu lecz z przycinki, nie chciałbym ich stracić.

Na start wlałem roślinkom kilka kropelek Multimineral z Tropicala - dostałem przy zakupach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie akwarium polega tym, żeby pojawiły się bakterie nitryfikacyjne...Nie wiem dlaczego nie pomóc temu procesowi dodając ich trochę. Poza tym zalecane jest np wlanie części wody z dojrzałego już akwarium, czyli takiej która zawiera kultury takich bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie akwarium polega tym, żeby pojawiły się bakterie nitryfikacyjne...Nie wiem dlaczego nie pomóc temu procesowi dodając ich trochę. Poza tym zalecane jest np wlanie części wody z dojrzałego już akwarium, czyli takiej która zawiera kultury takich bakterii.

Od kiedy bakterie nitryfikacyjne usuwają No3? :zamieszany:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie akwarium polega tym, żeby pojawiły się bakterie nitryfikacyjne...Nie wiem dlaczego nie pomóc temu procesowi dodając ich trochę

masz na myśli preparaty?

Poza tym zalecane jest np wlanie części wody z dojrzałego już akwarium, czyli takiej która zawiera kultury takich bakterii.

Jakbym miał taką możliwość to nie byłoby chyba tego tematu.

Jeśli masz możliwość to ,,pożycz'' od kogoś troszkę osadu i kupki rybek z wkładu filtrowego to szybciej rozwiną się kolonie bakterii

Mi nie zależy na czasie. tydzień czy dwa dłużej poczekać nic się nie stanie. problem polega głównie na zbyt dużym stężeniu NO3. Poprzez dodanie takich kupek nie wzrosłoby dodatkowo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupki rybek

Akurat to może tylko zwiększyć ilość związków azotu w akwarium. ;)

z wkładu filtrowego to szybciej rozwiną się kolonie bakterii ;)

Po raz kolejny powtarzam, bakterie nitryfikacyjne nie odpowiadają za neutralizowanie no3.

Cykl nitryfikacyjny nie zamyka się w typowych akwariach, dlatego robimy podmiany wody aby usuwać nadmiary no3.

Żadne zaszczepianie bakterii tutaj nie pomoże.

 

Bakterie nitryfikacyjne przerabiają amoniak na no2, a później ten na no3. Tu ich rola się kończy.

Żeby pozbyć się no3 potrzebowalibyśmy bakterii denitryfikacyjnych, które to w przeciwieństwie do bakterii nitryfikacyjnych żyją tylko w środowisku beztlenowym. O takie warunki trudno w akwarium. Można zbudować specjalny filtr do redukcji no3 - denitryfikator, w którym będą odpowiednie warunki dla bakterii denitryfikacyjnych.

 

Zwykle no3 usuwamy inaczej - poprzez podmiany wody. Tu jest problem, bo kranówka ma parametry jakie ma - aczkolwiek nie wieże że w wodzie wodociągowej mogłoby być tyle no3...

Poza tym rośliny pobierają no3 w dużych ilościach.

 

Widzę jeszcze jedno rozwiązanie. Masz problemy z Ph i twardością.

Myślę że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Mógłbyś robić podmiany na wodę demineralizowaną [lub raczej jej mieszanki z kranówką]. Obniżyłbyś wszystkie parametry które chcesz naraz. Docelowo mógłbyś zainteresować się kupnem filtra RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku tematu napisałeś że dodałeś pokarmu dla rybek ? po co skoro ich jeszcze nie masz? rozkładający się pokarm też przecież wytwarza azotany NO-3

Dał po to by zainicjować cykl nitryfikacyjny. Bez ryb ilość wytwarzanego w akwarium amoniaku jest bardzo mała, więc ilość bakterii nitryfikacyjnych jest też niewielka. Po wpuszczeniu docelowej obsady ta mała ilość bakterii mogłaby nie nadążyć z przerabianiem nieporównywalnie większej ilości amoniaku. Dlatego też rybki wpuszczamy stopniowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku tematu napisałeś że dodałeś pokarmu dla rybek ? po co skoro ich jeszcze nie masz? rozkładający się pokarm też przecież wytwarza azotany NO-3

sporo czasu poświęcam na lekturę forum i staram się wyciągać wnioski. Podawanie pokarmu w moim rozumowaniu miało pomóc procesowi dojrzewania akwarium.

Myślę że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Mógłbyś robić podmiany na wodę demineralizowaną [lub raczej jej mieszanki z kranówką]. Obniżyłbyś wszystkie parametry które chcesz naraz. Docelowo mógłbyś zainteresować się kupnem filtra RO.

No i myślę że to najtrafniejsza porada. Przeglądałem też inne fora i tam mi polecono powyższe rozwiązanie lub zakup wody mineralnej w sklepie (ponoć dodatkowo zyskuję pożyteczne pierwiastki typu Ca, Mg itp. zresztą natknąłem się z tym i na tym forum:

Co do związków mineralnych to jeden kolega na czacie straszył, że mogą one być mordercze dla organizmów wodnych...

A potem tutaj na forum trafiłem na temat, że to wszystko co jest w wodzie mineralnej to wy i tak dolewacie do akwariów w formie suplementów, te wszystkie Ca, Mg i resztę...

 

Z mojej perspektywy dużo trudniej zastosowanie mieszanie kranówki z wodą demineralizowaną, gdyż przy słabej jakości testach mogę mieć problem z zastosowaniem odpowiednich proporcji.

 

Na zakończenie tematu proszę tylko o wskazówkę czy mój tok rozumowania jest poprawny, jeśli nie zastosuję ostatnią wskazówkę dotyczącą mieszania wody.

 

to nie lepiej bakterie nitryfikacyjne ? tylko pokarm dziwne

myślę że nie da się kupić w sklepie bakteri:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...