Skocz do zawartości

akwarium roślinne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

otrzymałam w spadku akwarium. Kiedyś trochę się tym interesowałam, ale nie pamiętam zbyt wiele. Chciałabym żeby to akwarium było bardziej roślinne, z małą ilością rybek.

Właściciel średnio o nie dbał, część rybek padła, rośliny też i dużo glonów.

Wyczyściliśmy filtr (chyba niepotrzebnie teraz mi się coś kojarzy...?) i podmieniliśmy jakieś 60% wody... taka decyzja zapadła po zrobieniu testu na no3 - który potem okazał się przeterminowany, bo nadal pokazuje wysokie stężenie... rośliny wyrzuciłam były strasznie marne.

Dodałam bakterii nitryfikacyjnych - pływa tam jeszcze kilka rybek.

Proszę doradźcie mi, co powinnam teraz zrobić ?

Czy mogę kupić roślinki czy powinnam jeszcze poczekać i podjąć inne działania ?

Z góry wielkie dzięki za wszelkie rady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duże jest to akwarium? Jeśli ma być mało rybek i dużo roślin polecam bimbrownik CO2

Akwarium ma 100l. Są w nim dwie świetlówki philipsa 18 wat.

Nie mam pojęcia co to bimbrownik... ale jeśli nie jest to kosztowane i nie wymaga zbyt wiele pracy to mogłoby być - sprawdzę.

Czy mogę teraz zasadzić roślinki ? I jakie kupić żeby przetrwały w obecnych warunkach ? Bo strasznie pusto w tym zbiorniku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki mają 4 lata, trzeba je wymienić ?

Jest jakieś 5-7 cm żwirku, woda twarda, wg testu paskowego jbl (po terminie) ok. 20d GH.

Wszystkie glony usunęłam mechanicznie, woda podmieniona w ogromnej ilości, filtr przeczyszczony, więc nie wiem czy całkowity restart jeszcze potrzebny.

Czy teraz jakieś rośliny jak dam to nie padną ?

Czy jakiś zestaw roślin możecie zaproponować ?

Ile tego w ogóle kupić na początek.

Chciałabym na allegro. Znacie sprawdzonych sprzedawców ?

Z tym bimbrownikiem to chyba strasznie dużo zachodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym bimbrownikiem to chyba strasznie dużo zachodu...

To jest całkiem łatwe, wystarczy jedno popołudnie ;)

chciałabym na allegro. znacie sprawdzonych sprzedawców ?

Na allegro lepiej latem kupować bo zimą roślinki popsują się w drodze do Ciebie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki mają 4 lata, trzeba je wymienić ?

Tak, koniecznie.

 

Jest jakieś 5-7 cm żwirku

Jaki to żwirek? jaka granulacja?

 

Z roślin polecam żabienice, strzałkę, zwartki, nurzańca, mikrozorium, bolbitis, anubiasy plus różdżycę i rogatka jako pływające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam o tej bimbrowni CO2 więcej - chyba się pokuszę, jeśli to takie cuda działa :)

 

Jakie świetlówki powinnam kupić na te 100 l ???

(w grę wchodzi tylko zakup na necie)

 

Jej, jaki żwirek... taki zwyczajny, chyba dwie grubości były kupowane, ale są wymieszane teraz...

 

W mojej miejscowości akwarystycznego nie ma, musiałabym specjalnie jechać a do tego w najbliższym miasteczku jest szalenie drogo...

na allegro rośliny dobre ceny mają. tylko nie wiem czy brać od tych co nawożą CO2, ze sklepów czy od prywatnych osób... ?

 

Wyzbierałam prawie wszystkie kamyczki na których urosły glony, i po tygodniu widzę że powoli narastają od nowa...

mam jakiś algol jbl - podać czy lepiej nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam o tej bimbrowni CO2 więcej - chyba się pokuszę, jeśli to takie cuda działa :)

 

Jakie świetlówki powinnam kupić na te 100 l ???

(w grę wchodzi tylko zakup na necie)

 

Jej, jaki żwirek... taki zwyczajny, chyba dwie grubości były kupowane, ale są wymieszane teraz...

 

W mojej miejscowości akwarystycznego nie ma, musiałabym specjalnie jechać a do tego w najbliższym miasteczku jest szalenie drogo...

na allegro rośliny dobre ceny mają. tylko nie wiem czy brać od tych co nawożą CO2, ze sklepów czy od prywatnych osób... ?

 

Wyzbierałam prawie wszystkie kamyczki na których urosły glony, i po tygodniu widzę że powoli narastają od nowa...

mam jakiś algol jbl - podać czy lepiej nie ?

Witam! Bimbrownię warto zrobić, ale na 100l akwarium polecił bym bimbrownie z kanistra 5l po wodzie. Działa o wiele lepiej i dłużej ;) Jeżeli chcesz mieć akwarium typowo roślinne to będzie chyba trzeba dołożyć świetlówek bo teraz masz zaledwie 0,36W/L[ przy takim świetle rośliny też rosną ale cieniolubne]. Co do wymiany świetlówek to kupił bym 1x Aqua glo i 1x jakąś daylight 6500k a później jeszcze coś dołożył. Jak roślinki chcesz kupować to lepiej będzie od prywatnych osób niż z akwarystycznego dlatego, że prywatne osoby częściej o wiele wiele lepiej dbają o rośliny niż sklep akwarystyczny. Jeżeli masz problem z glonamienia różne to kup nowe testy [najlepiej kropelkowe] i pomierz stężenia pierwiastków w wodzie. Na glony może pomóc również zastosowanie specjalnych wkładów do filtra [zapomniałem nazwy :( ] ale nigdy nie lej do akwarium preparatów na glony, bardziej zaszkodzą niż pomogą. Przy okazji podaj więcej info o zbiorniku tzn. Jaki filtr, obsada, chemia, nawozy itp. Jeżeli masz tylko filtr wewnętrzny to chyba będziesz musiała wymienić go na jakiś porządny kubeł [tego rodzaju filtry są o wiele wydajniejsze]. Moim zdaniem restart był by najodpowiedniejszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bimbrownia 5 l - to ile ma mieć ta druga butelka ?

coś czytałam że można zagazować ryby... ? to może jednak zbyt skomplikowane...

 

Świetlówki chciałabym dwie - żeby nie trzeba było nic dorabiać. jakiej mają być mocy ?

 

Jakie testy są najważniejsze przy akwarium roślinnym ? taka wersja oszczędnościowa ;)

 

Filtr jest zewnętrzny kubełkowy JBL Cristal Profi odpowiedni do pojemności zbiornika.

 

A jakbym chciała teraz restart zrobić - to co z rybkami ? nie mam możliwości ich przełożyć.

 

Od dłuższego czasu żadnych nawozów ani chemii nie było, obsada : 2 bocje siatkowate, 4 neonki (każda inna ;) i jeden gupik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bimbrownia 5 l - to ile ma mieć ta druga butelka ?

coś czytałam że można zagazować ryby... ? to może jednak zbyt skomplikowane...

 

Świetlówki chciałabym dwie - żeby nie trzeba było nic dorabiać. jakiej mają być mocy ?

 

Jakie testy są najważniejsze przy akwarium roślinnym ? taka wersja oszczędnościowa ;)

 

Filtr jest zewnętrzny kubełkowy JBL Cristal Profi odpowiedni do pojemności zbiornika.

 

A jakbym chciała teraz restart zrobić - to co z rybkami ? nie mam możliwości ich przełożyć.

 

Od dłuższego czasu żadnych nawozów ani chemii nie było, obsada : 2 bocje siatkowate, 4 neonki (każda inna ;) i jeden gupik...

Nie! Bimbrownia w cale nie jest skomplikowana to bardzo proste narzędzie ;) Ja wczoraj zmajstrowałem z kanistra 5l[do zacieru] i butelki 500ml[jako filtr] i działa wyśmienicie. Jeżeli będziesz miała dobrze napowietrzoną wodę to nie masz się co martwić o zagazowanie ryb.

 

Świetlówki masz 2x18W czyli nie będziesz mogła dać więcej niż 2x18W, bo statecznik więcej nie wytrzyma. Czyli jak już kupujesz to 18 lub 20 W.

 

Filtr masz dobry ale możesz jeszcze napisać jakie masz w nim wkłady?

 

Też męczyłem się z przetrzymaniem rybek podczas restartu. Ja trzymałem je we wiadrze przez 2 dni i było ok, niektórzy tez trzymają je podczas restartu w wannie lub w umywalce, ale jeżeli już będą we wiadrze, wannie itp. to musisz im zapewnić filtracje i odpowiednią temperaturę. Jednak jak patrzę na obsadę to dobrze byś zrobiła ja byś je oddała do jakiegoś akwarystyka lub dokupiła im towarzyszy, oczywiście wszystko z umiarem i najlepiej tego samego gatunku. Jak będziesz wybierała obsadę to pytaj na forum, na pewno ktoś pomoże.

 

Na PW podesłałem wątek do bimbrowni 5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za instrukcję do bimbrowni.

Wodę w zbiorniku napowietrza tylko deszczownia - wystarczy ?

Tylko czy ta bimbrownia nie wybuchnie ??? Mogę mieć pewność ?

Podłogę mam drewnianą byłaby katastrofa...

 

Rybki oprócz bocji mogłabym oddać, ale nie wiem czy przyjmą w akwarystycznym, prędzej komuś innemu kto wymienia wodę w zbiorniku raz na rok chyba...brrr.

Dokupiłabym ewentualnie małe stadko razbor klinowych albo neonek - bo szkoda mi tych co są.

 

Wkłady w filtrze są jakieś standardowe - od nowości, najpierw wata, jakieś gąbki, ceramiczne jakby rurki i chyba na dole jakieś kulki w woreczku (węglowe?) - laik ze mnie...

 

Jak to się robi z tym restartem ? Tak szybko mogę wpuścić rybki - już po 2 dniach ?

choć nie bardzo mogę je wyłowić z akwa - mam ciekawskiego kilkulatka w domu..

a wyłowić bocje to też sztuka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę kupić już te rośliny i żarówki - kamyczki zielenieją powoli po 10 dniach od gruntownego czyszczenia, zaraz potem zmontuję bimbrownię.

 

Tylko nie chciałabym zrobić w tym zbiorniku misz-masz - podpowiedzcie proszę po ile sztuk i ile gatunków roślin kupić na początek ?

 

Co jeszcze mam zrobić/kupić tak na już ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te wkłady w filtrze zewnętrznym trzeba wymieniać ? te niżej położone.

jeśli tak to co jaki czas ?

 

i jakie testy są potrzebne najbardziej w takim akwarium roślinnym ?

 

będę w niedzielę w sklepie więc może kupiłabym wszystko za jednym razem.

 

zarzucam pytaniami...

odpowiedzcie mi proszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...