Jump to content

problem z wodą


lexi3001
 Share

Recommended Posts

Witam! Zakładałam akwarium na początku grudnia, przeczytałam że akwarium musi odczekać bez rybek itp i tak czekało ok 1,5 tygodnia. Po czym wpuściłam rybki, wszystko było dobrze, wodę podmieniałam raz w tyg ok 20%

Mam baniak 52l. z filtrem Fan-1

Po ostatniej podmiance wody (odstanej) w piątek, w poniedziałek zauważyłam że woda zaczyna być mleczna, z każdym dniem jest coraz gorzej, dodatkowo na roślinkach pojawił się nalot (jakby kurz).

 

Bardzo proszę o pomoc, nie wiem czy zastosować jakieś środki (czytałam że nie powinno się tego robić) czy odczekać jeszcze trochę?

jaka może być tego przyczyna?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze woda utleniona, lub jakikolwiek inny środek zabijający bakterie usuwa tylko objawy i pogarsza sytuację biologiczną w akwarium. Duże podmiany wody też nic nie dadzą, wręcz przeciwnie.

 

Co robić? Nic - pierwotniaki nie są szkodliwe i znikną gdy sytuacja biologiczna w akwarium się wyreguluje. Wystarczy jej niczym nie zaburzać...

Link to comment
Share on other sites

tak, filtr cały czas chodzi:)

ja jak podmieniam wodę to czyszczę filtr wodą z akwarium,

tylko teraz nie było mnie na weekend w domu i mama mówiła, że filtr nie napowietrzał wody i go wyczyściła pod kranówką;/

swoją drogą mam filtr Fan1 i dosyć często przestaje napowietrzać mimo wyczyszczenia(gąbka, wirniczek) filtr jest na odpowiedniej wysokości, jak było w instrukcji itp i nie mam pojęcia od czego to może być ? dzieje się tak od kiedy woda w akwarium jest mętna.

Link to comment
Share on other sites

Filtr trochę słaby jak na ten litraż, a wyczyszczenie wkładów w kranówce może sprawić że zanim zmętnienie ustanie troszkę poczekasz prawdopodobnie...

Jeśli masz w domu sól niejodowaną [jodowana być nie może] to możesz wsypać łyżeczkę do akwarium, powinna trochę pomóc w walce ze zmętnieniem, a nie zaszkodzi.

 

Jeśli filtr działa, a nie napowietrza obstawiałbym jakąś nieszczelność wężyka który doprowadza powietrze. Pewnie w miejscu gdzie łączy się z filtrem.

Jeśli filtr filtruje, to nie przejmowałbym się tym. Wodę napowietrza głównie [co już nie raz pisałem] ruch tafli wody. Bąbelki nie są potrzebne. Nie zauważysz raczej żadnej różnicy jeśli napowietrzacz nie będzie działał. Co więcej wiele osób specjalnie odpina te rurki - bo wtedy filtry są cichsze. ;)

Link to comment
Share on other sites

tak tak czytałam o tym że ruch tafli wody napowietrza tyle że moje rybki gdy bąbelki nie działają to cały czas są przy tafli wody nawet kirysy wędrują na chwilkę do góry;/ a filtr działa tyle że te bąbelki nie lecą;/ spróbuję wyczyścić ten wlot gdzie wężyk się łączy z filtrem i zobaczymy co będzie...

Link to comment
Share on other sites

Aha czyli rybki już są? Nie dobrze...

Zmętnienie samo w sobie groźne nie jest, to tylko pierwotniaki, ale sygnalizują niestabilną sytuację biologiczną w baniaku.

Zachowanie rybek też nie jest dobre, powinny pływać normalnie.

Z doświadczenia wydaje mi się że istnieje pewien związek między ilością azotanów w wodzie, a zapotrzebowaniem na tlen, u Ciebie by to pasowało...

 

Sól teraz by pomogła nie tylko na pierwotniaki.

Skoro są rybki to podmiany wody jednak będą potrzebne, testy też by się przydały.

Link to comment
Share on other sites

tak, rybki są pisałam o tym w 1 poście... poza tym wcześniej woda była klarowna dopiero po ostatniej podmianie ok 20% po 3 dniach zaczęła się robić mętna ( baniak założyłam w grudniu i odstał ok 1,5-2tyg), i ten filtr mnie martwi bo też wcześniej pracował bez zarzutu, co do rybek to one tylko zachowują się tak gdy filtr nie napowietrza a gdy go wyczyszczę to ładnie, spokojnie pływają :)

Link to comment
Share on other sites

tak więc wyczyściłam filtr i okazało się, że był strasznie brudny właśnie w miejscu łączenia się wężyka z filtrem i ładnie napowietrza:)

co do obsady to mam:

parkę Ramirezów, 4 kirysy(czekam za wyjaśnieniem co z wodą by móc dokupić ich więcej), 2 gupiki, i 5 razbor klinowych(ta sama sytuacja co z kirysami) rybki nie były od razu do zbiornika wpuszczane,

jakoś miesiąc temu miałam ospę w akwarium i poległo 8neonów,wówczas wlałam Zieleń formy Zoolek. Na ich miejsce po 2 tyg dokupiłam razbory.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...