Skocz do zawartości

Welonki


aleks97
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja tak zapytam od siebie jak polecacie urządzić akwarium dla welonek, tzn jeśli chodzi o wystrój? Akwa niestety tylko 80l dla jednej złotej rybki, przewiduję filtr Aquael FZN-2

 

Na tło zastanawiam się nad czarnym workiem na śmieci aby ładnie podkreślić kolor ryby co o tym sądzicie?

Jako podłoże żwirek ale jaki? ciemny czy jasny? drobny czy trochę większy?

Woda lekko zabarwiona czy raczej kryształ?

 

Dodam że w akwarium oprócz złotej rybki na dnie będzie mieszkać kilka raczków z patzcuaro (Cambarellus patzcuarense).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak zapytam od siebie jak polecacie urządzić akwarium dla welonek, tzn jeśli chodzi o wystrój? Akwa niestety tylko 80l dla jednej złotej rybki, przewiduję filtr Aquael FZN-2

 

Na tło zastanawiam się nad czarnym workiem na śmieci aby ładnie podkreślić kolor ryby co o tym sądzicie?

Jako podłoże żwirek ale jaki? ciemny czy jasny? drobny czy trochę większy?

Woda lekko zabarwiona czy raczej kryształ?

 

Dodam że w akwarium oprócz złotej rybki na dnie będzie mieszkać kilka raczków z patzcuaro (Cambarellus patzcuarense).

Jak sam napisałeś niestety tylko 80L.

Odpuść sobie welonkę/welonki w tym zbiorniku.

Przystaw sobie linijkę do akwa i wyobraż sobie w nim 25/30cm potężną rybę.To jak bojek w kubeczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żwirek większy bo jak mniejszy tym więcej ryją rośliny dobrze ukorzenione w rozsądnych odstępach 50 litrów na jednego welona

dorastają do 30 cm lubią temperaturke od 18 do 23s C :)

No bez żartów. Wymiary zbiornika 54l to 60x30x30.

Ja tu widzę pewną ironie.

 

Co do tematu - 100l to minimum z minimum + nadfiltracja.

FZN2 byłby tu za słaby prędzej jakiś kubeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony dorastają do około 30cm w akwarium 25l jego długość wynosi 40cm jeżeli porównujemy to do mieszkania to wychodzi na to,że umieszczają Cie w mieszkaniu o długości 2m z toi toiką(bo filtr mniej wiecej tak działa)resztki jedzenia zostają Ci na podłodze,nie możesz tego pomieszczenia wietrzyć.meblami są rośliny czy ozdoby tez tam pewnie masz,wrzucają Cie tam jako niemowlaka , karłowaciejesz osiagasz 120cm wzrostu. przeczytaj trochę podręczników akwarystycznych średnio,a jak chcesz się dowiedzieć co"ludzie"o tym myślą to zamieść post na forum,ale doświadczeni akwaryści-forumowicze często sa nieprzyjemni dla osób z takimi pomysłami.mam nadzieję,ze poruszyłam torchę Twoją wyobraźnię i poszukasz na allegro przynajmniej 60l akwarium(które i tak jest nieco przymałe) 25l polecam dla krewetek lub zatrzymaj je jako kotnik

dodał: weloniasta (2010-12-27 15:38:00)

pewna taka wypowiedz :D

dorastają do 30 cm zwykle bywają mniejsze żeby osiagnąć wielkość to napewno nie w akwa 50litrów/welona

50 litrow jest jego minimum żeby jakoś funkcjonował

więc nie wiem o co caman :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorastają do 30 cm zwykle bywają mniejsze żeby osiagnąć wielkość to na pewno nie w akwa 50litrów/welona

50 litrow jest jego minimum żeby jakoś funkcjonował

więc nie wiem o co caman :zamieszany:

O to że ty zamknięty w celi 1m x 1m też byś "jakoś funkcjonował".

Akwarium nie jest po to żeby męczyć ryby, a po to żeby zapewnić im optymalne warunki do życia i rozwoju.

Welon trzymany w małym litrażu skarłowacieje. To dość nieprzyjemna choroba, a nie magiczny sposób na trzymanie karasi w dużym dzbanku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nie jest po to żeby męczyć ryby, a po to żeby zapewnić im optymalne warunki do życia i rozwoju.

dlatego pisze ze 50 litrow na jednego welona :D

heh a zacytowana wypowiedz wyżej to wybicie z głowy pewnemu akwaryście umieszczenie welona w 25 litrach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glonojad dorasta też do jakiś rozmiarów na ile pozwala mu akwa

skalar też nie urośnie jak powinien jak ma za niskie akwa

 

...

 

O to się rozchodzi.

Glonojad, czyt. zbrojnik niebieski ma szanse osiągnąć swoje naturalne rozmiary, czyli nie skarłowacieć w jakiś 80-100l, skalar w 180l - przy czym ryby będą jeszcze miały miejsce do pływania.

W mniejszych litrażach tych ryb nie powinno się hodować.

Welon w 50l tego miejsca na wzrost, ani na swobodne pływanie miał nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie różnie jest pisane ze 50l/welona nawet znalazłem ze 80/welona

w akwarystycznym powiedzieli ze 60litrów :zamieszany:

wiadomo im większe akwa tym będzie miał lepiej i osiągnie przyzwoite wymiary :)

W internecie piszą różne bzdury, a sprzedawcy nie są rzetelnym źródłem wiedzy akwarystycznej. Pewnie do kuli też by tego welona wpakowali, z czym często się spotykam w sklepach.

 

Ostatni raz, na logikę.

- Ryba musi mieć takie warunki aby osiągnąć w miarę naturalne rozmiary.

- Bok akwarium 54l ma 30cm.

Ja tu widzę sprzeczność. Jak zaczynałem przygodę z akwarystyką kilka lat temu miałem welonkę w zbyt małym litrażu. I co? Skarłowaciała, chorowała, umarła przedwcześnie.

 

100l to minimum z minimum, niektórzy akwaryści doradzają jeszcze większe litraże, albo nawet hodowanie tych ryb tylko w oczkach wodnych, a nie baniakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się chyba zapędziliście-przeczytajcie pierwszy post(autora tematu).

Moja odpowiedź dotyczy tylko kolegi z akwa 80L,czyli Mrcina90.

A odpowiadając na pytanie Aleksa97 to myślę,że akwa minimum 100x40x40.Temperatura 20-24C

Żeby za bardzo nie kopały to żwirek na podłoże,taki granulacji 0.5-1cm.

Oświetlenie standard,bo rośliny i tak Ci zniszczą.No i podstawa bardzo dobra filtracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już Kolega wyżej zauważył mowa jest o baniaku 80l a nie 54. Dla ułatwienia dyskusji podam wymiary 55cm długości na 35 szerokości na 45 wysokości. Welonka którą chcę tam wpuści ma 9 cm samego korpusu bez płetw a trzymam ją obecnie w 120l z tropikalnymi rybami, więc chcę specjalnie dla niej wygospodarować osobne akwarium z oczywistych przyczyn. Niestety nie jestem w stanie założyć innego, większego akwarium dla niej, a pani w sklepie powiedziała że jej nie przyjmie bo jest za duża i miałaby problem ze sprzedaniem jej (nikt jej już nie kupi do kuli ;/ ), i powiem szczerze że sam też ją bardzo lubię i ciężko byłoby mi się z nią rozstać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi właśnie o temperaturę, Z moich obserwacji to moja złota rybka doskonale sobie daje radę w temp. 24 - 26 stopni i śmiga po całym akwa :D ale zdaję sobie z tego sprawę że powinna być niższa dlatego zastanawiam się nad tym osobnym baniakiem dla niego. Chociaż z Waszych wypowiedzi wnioskuję że korzystniej dla niego będzie zostawić go w tych 120 litrach w cieplejszej wodzie niż wpuszczać go do 80 mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...