Skocz do zawartości

Pierwsze Akwarium [15l] Jak urządzić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam małe akwarium 35cm/18cm/25cm. [~15l] obliczane kalkulatorem akwariowym(Google).

Dużo czytałem na forum ale chcę się poradzić już jakąś wizje mam ale nie chce popełnić błędów i może moje pomysły nie są do końca najlepsze. Pisze tutaj ponieważ chce porad do mojego konkretnego przypadku.

 

1. Jaka obsada. Chciałbym mieć w nim 3 do 6 rybek z 2 gatunków. Jakie jeszcze nie wiem chciałbym o doradzenie jakiegoś sensownego połączenia?

2. Jaki filtr czy wystarczy tani z allegro za około 15 zł wewnętrzny bądź zewnętrzny. Ja myślałem o tym zewnętrznym.

3. Napowietrzanie: Bąbelki czy deszczownica? Które ładniejsze i efektywniejsze będzie w moim małym akwarium.

3. Niestety nie mam pokrywki i oświetlenia. Czy warto pomyśleć nad zrobieniem pokrywy, Myślałem o stelażu drewnianym obitym materiałem takim jak nieraz pokrywy kolumn głośnikowych. I co z oświetleniem?

4. grzałka z termostatem tania z allegro wystarczy?? i termometr? do kontroli.

5. Tło? Czarny bądź granatowy bristol czy jakaś gotowa tapeta?

6. Niedrogie roślinki i jak jest z tymi sztucznymi i czy dużo mi dadzą żywe roślinki.

7. Dno raczej czarny błyszczący żwirek.

 

Chodzi mi o akwarium tego typu jak w tutaj:

no może bez tej chatki:)

 

Jest to moja pierwsza przygoda z tym i nie dysponuje wysokimi środkami finansowymi na ten cel. Od czegoś trzeba zacząć a jeśli mi się spodoba to może zainwestuje w to o wiele więcej.

 

Z góry dzięki za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 W takim litrarzu ewentualnie same samce Gupika lub Drobniczki lub Krewetki.

2. Myślę że filtr wystarczy .Ile l/h?

3. Deszczownica ładniejsza, ten filtr ma możliwość jej podłączenia?

4. Grzałka hmm. Raczej może być. Ile W planujesz?

5. Czarny lub worek na śmieci, sprawdź w moim kotniku 11l. viewtopic.php?f=22&t=27564&st=0&sk=t&sd=a&start=10

6. Plastikowe roślinki tandetnie wyglądają, zainwestuj w oświetlenie no żarówka energooszczędna i zakup żywe.

7. Błyszczące? Czyli? Weź jednolite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym dała krewetki red cherry i 3-4 samce gupika endlera.

2. Filtr jak najbardziej zewnętrzny, żeby nie zajmował miejsca w akwarium, na przykład jakiś kaskadowy.

3. W małym akwarium bąble będą robiły dużo zamieszania więc lepiej deszczownia lub wcześniej wspomniana kaskada też będzie dobrze napowietrzać.

4. Pokrywę warto zrobić. Pomysłów jest wiele. A jeśli nie to wystarczy szybka docięta na wymiar akwarium i jakaś estetyczna lampka biurkowa z żarówką energooszczędną ok 8W o barwie zimnej białej.

5. Termometr jak najbardziej. Jeżeli masz w domu stałą temperaturę ok. 23-25 stopni to może się obyć bez grzałki. Jeśli są duże wahania temperatury to mała grzałka ok. 25 W (nie wiem czy są mniejsze) koniecznie z termostatem.

6. Odradzam gotowe tapety, nawet jak się trafi jakaś ładna to i tak trudno ją przykleić i efekt tego zabiegu bywa żałosny.

7. Roślinki jak najbardziej żywe. Pochłaniają produkty przemiany materii ryb i wytwarzają tlen. I rybki się o nie nie pokaleczą, co może się zdarzać ze sztucznymi.

8. Jeśli chodzi ci o czarny bazalt to ok.

 

Ps. Nie zapomnij o prawidłowym wystartowaniu akwarium i okresie dojrzewania. Życzę powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ile krewetek do tych 3 samców Gupika Endlera?

2. 3.

Filtr wewnętrzny jest wyposażony w deszczownicę 200l/h

http://allegro.pl/filtr-hj-111b-do-akwa ... 00521.html

Zewnętrzny, nie wiem czy posiada funkcje natleniania wody

http://allegro.pl/filtr-hj-111b-do-akwa ... 00521.html

4. Nad pokrywą jeszcze pomyśle i poszukam tych rozwiązań może któreś mi się spodoba.

5. Temperatura stała chociaż czasami lobię otwarte okno w zimie. Grzałka myślę 25 W. jest sens mocniejszej??

6. Spróbuje z folia i z bristolem zobaczymy ale to dopiero na koniec.

7. A jakie roślinki byście mi polecili.

8. Chodziło mi o:

http://allegro.pl/zwir-naturalny-czarny ... 95037.html

Czy ten czarny bazalt będzie lepszy?

 

Z niczym się nie spieszę chce to zrobić dobrze i mam trochę wolnego czasu na to:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaskada natlenia wodę poprzez ruch tafli - woda spada do akwarium wbijając i rozpuszczając tlen w zbiorniku.

Grzałka 25W to teoretycznie aż nadto, ale ponieważ słabszych nie robią :P Ważne żeby była z termostatem.

Podłoże to akurat kwestia finansowa - u ciebie koszty będą małe bo powierzchnia dna jest nieznaczna. Bazalt odpada przy rybach kopiących w dnie, a że nie będziesz takich mieć to opcja pozostaje otwarta. Z innych ciemnych rozwiązań jest jeszcze niedrogie JBL Manado - w prawdzie najdroższe z tu podawanych, ale jak już wspomniałem mało go potrzebujesz więc nie będzie tragedii - potrzebujesz około 4L (za 3L/5L zapłacisz poniżej 40zł zamawiając na AlleDrogo). Takie podłoże zawsze lepsze dla roślin niż żwirek.

Rośliny to już temat rzeka, ale na pewno szukaj czegoś co nie rośnie wysoko. Szukaj też roślin o małych/drobnych liściach, żeby optycznie powiększyć zbiornik. Sorry, że bez przykładów, ale poszukaj w sieci :) Jak już coś piszę to trochę radzę, ale wymagam też min. inwencji własnej.

Krewetki to hmmm... Mogę się mylić, ale jak dasz <10 to nie będzie to tłok.

Jeszcze sprawa oświetlenia - szukaj kompaktów o barwie 6500K lub zbliżonej (np. Philips Tornado 865 - około 20zł), albo zrezygnuj z pokrywy i rozważ AQUAEL DecoLight (około 40zł). Właściwie różnicy w kasie nie będzie chyba, że masz materiały na pokrywę i oprawkę pod żarówkę o odpowiedniej szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ile krewetek do tych 3 samców Gupika Endlera? Starczy około 6 potem się rozmnożą Polecam coś łatwo dostępnego i nie rudnego w Hodowli np yellow albo najbardziej popularne i urocze RC (tylko tu uważaj by nie kupić kundli) poszukaj na forum jest sporo o hodowli

 

5. Temperatura stała chociaż czasami lobię otwarte okno w zimie. Grzałka myślę 25 W. jest sens mocniejszej?? Nie ma do takiego akwa to i tak b.dużo 25W

6. Spróbuje z folia i z bristolem zobaczymy ale to dopiero na koniec.

Daje naprwdę fajny efekt głębi sam ma foto tapetę i wygląda to bee w trakcie zmiany jestem

7. A jakie roślinki byście mi polecili.

Łatwe w hodowli polecam temat viewtopic.php?f=5&t=9355

a tutaj jak wyglądają te rośliny viewtopic.php?f=5&t=4458 poszukaj nazwy z tego linku co ci się podoba i sprawdź w tym wyżej cy wystarczy jej oświetlenie.

Polecam oczywiście do krewetek mech rośnie szybko i jest pożywką i schronieniem dla kreweci

Odpowiedziałem na kilka pytań na reszcie się nie znam dlatego nie doradzam by nie popełnić błędu pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to już trochę wiem i chyba kupie akwarium 25l z pokrywa w zoologicznym u mnie taka 80zl ale może tez dostane taka za 50 używaną.

 

A możecie mi powiedzieć jak wyglądają sprawy z czyszczeniem takiego akwarium. Jedni mówią że trzeba cale dokładnie myć a na forum czytałem ze wymienia się tylko 20%wody no i filtr ma działać cały czas?? i chodzi mi o to by akwarium było cały czas w takim stanie jak to na filmiku w moim pierwszym poście w tym temacie. Wiec ile pracy i jaka praca jest potrzebna do utrzymania akwarium w takim stanie??

 

Mod.Janusz -Edytuj posty.

 

 

I jeszcze co np z Neonkami do Tych 3 Gupików?? Mogły by być?? i ile?? [25l]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakieś glonojady do tego i jeśli tak to ile. Kobieta w zoologicznym mi powiedziała że mogę Skalara nawet włożyć z 2 i do tego gupiki np i że jak je włożę razem to nie powinno się nic dziać a po prostu ze względu na mały litraż nie urosną takie duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mógł byś się wstrzymać i kupić większego akwa?

Miałbyś większe mozliwosci z obsada.

Koszty utrzymania większego zbiornika są niewiele większe,główna różnica to start,ale do 100L też nie jest to dużo.

Jak masz możliwość to pomyśl o tym.

Startowałem z takim litrażem(25L) i niestety trudno to nazwać akwarium.

Częste śnięcie ryb,dokupowanie nowych,powtórka z rozrywki,itd.

Problemy z obsadą-bo w zoologu sprzedadzą Ci wszystko,a później okazuje się,że rybki nie nadają się do tego litrażu i kaplica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszę się z tym i dlatego wcześniej się radzę tutaj:)

Pojawiła się możliwość zakupu akwarium 60l większego już na pewno nie chce nie miałbym gdzie go położyć a takie idealnie by pasowało na mój mebel:).

I właśnie pytanie czy takie 60l stwarza już więcej możliwości?

 

I moje gratulacje dla forum i forumowiczów. Dużo się dowiedziałem i szybko uzyskałem odpowiedzi z góry dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może podam w kolejności wg tego które bym najbardziej chciał:

 

1 Gupiki, Bojownik(jeśli by się dało na nim by mi zależało ale tak by nie odbiło się na znacznemu zmniejszeniu obsady)

2 Skalar

3 Stadko Neonek 6-8

4 Kirysek

no i glonojady jeśli się przysadza

Ewentualnie co byście doradzili chciałbym w sumie tak kolo 16 rybek na początek i ewentualnie nie więcej jeśli się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może podam w kolejności wg tego które bym najbardziej chciał:

 

1 Gupiki, Bojownik(jeśli by się dało na nim by mi zależało ale tak by nie odbiło się na znacznemu zmniejszeniu obsady)

2 Skalar

3 Stadko Neonek 6-8

4 Kirysek

no i glonojady jeśli się przysadza

Ewentualnie co byście doradzili chciałbym w sumie tak kolo 16 rybek na początek i ewentualnie nie więcej jeśli się nie da.

 

I na tym już zakończymy,to rozważanie o akwarium i po resztę wiedzy zapraszam do odpowiednich działów.

viewforum.php?f=98

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...