Skocz do zawartości

Pomoc w naprawie


pablo_24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam koledzy jestem nowy więc nie krzyczcie na mnie jeżeli coś nie tak robię. Posiadam akwarium 60l od 2 lat wraz z pokrywą i oświetleniem 1x15 watt moim problemem jest brak roślinek żywych co kupię to wszystko gnije i obumiera podłoże to żwir sam żwir nie mam piasku obsada biedna 5 rozborek klinowych filtr wewnętrzny filtracja tylko gąbka chcę zmienić na kubeł tylko nie wiem jaki . Teraz do was pytanie czy mogę rozbudować obsadę o jeszcze jakieś rybki czy podłoże dla roślinek musi być jakieś specjalne czy i jakie roślinki mogę mieć mało wymagające ,i czy zmieniać sposób filtracji oraz oświetlenia w akwarium bo wydaje mi się że jest coś nie tak i to bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadę jak najbardziej możesz jeszcze rozbudować. Dobrze byłoby się zaopatrzyć w jakąś służbę sanitarną żeby zbierała karmę z podłoża (kiryski). Oświetlenie masz liche i prawdopodobnie dlatego padają Ci roślinki. Sprawdź też parametry wody i postaraj się dobrać do niej rośliny, tak będzie najłatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry są ok oprócz azotu przez niego mam wzrost glonów a dokładnie okrzemka na szybach podmieniam wodę 1 raz w tygodniu. Jakie te kiryski zakupić i ile sztuk czy jeszcze jakieś oprócz nich czy to już max .i co z podłożem wydaje mi się że jakaś lipa skoro wszystko umiera mi nic się nie chce utrzymać jakie są mało wmagajece rośliny i jakiej mocy światło mam mieć i przez ile godzin ma świecic narazie mam nam zaprogramowane na 8h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem 1 aukcję ale pieniądze są chore :). Poszukaj świetlówki o potrzebnych Ci wymiarach ale przeznaczonej do celów akwarystycznych. W serwisie aukcyjnym na A jest tego pod korek. Nie wiem jak jest u Ciebie ale przeważnie w pokrywach fabrycznie montują najgorsze i najtańsze badziewia, które nadają się najlepiej do oświetalania kostnicy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moim zdaniem podłoże jest ok.Roślinki padają z braków warunków do życia.

1 sprawa to oświetlenie najlepiej jak byś miał 0,5W/1l wody,a ty masz 0,25 W na litr.

Ważne jest jeszcze jakość świetlówki,najlepiej jak by była specjalnie przeznaczona do akwarystyki( rozchodzi się o ilość lumenów i oddawanie barwy,temperaturę barwy.

2 sprawa; jeżeli chcesz powiększyć obsadę kup najpierw filtr tak jak pisałeś,a dopiero później zwiększ obsadę, ja proponuję Otoski do czyszczenia szyb i roślin.

3 sprawa.Światło najlepiej jak się świeci minimum 10 h, u mnie tyle się świeci i wszystko Rosinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaki filtr chcesz kupić to obsada się dobierze.

 

Jeżeli chodzi o Kiryski, to do tej pojemności tylko i wyłącznie Pigmejki w ilości 6 sztuk.

 

Oświetlenie możesz dokupić, są specjalne zestawy na alledrogo, które dokładasz do tego co masz obecnie koszt mieści się w 150zł z wysyłką. Wówczas masz dodatkowo świetlówkę 24W, łącznie masz wówczas 39W czyli 0,65W na litr, czyli znowu by się przydało podawać CO2 jeżeli chcesz rośliny. No chyba że odłączysz tą 15W to zostanie 0,4W na litr co i tak jest niezłym wynikiem.

 

Rośliny jak chcesz to kup jakieś mało wymagające z tej listy:

 

http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Do tego kup jakiś nawóz, jak nie masz zbyt dużo kasy to zainteresuj się czymś takim jak Symfonia Złota.

 

 

Jak chcesz to się odezwij na PW, to podrzucę ci link do tego oświetlenia dodatkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr chcę kupić taki TEC EX-600 będzie więcej miejsca i lepsza filtracja dla rybek co do oświetlenia patrzyłem na zestawy myślałem o dopięciu drugiej 15 wattowej jarzeniówki i chciałem to zrobić jak fabrycznie do tego odbłyśniki i może coś by z tego było co do podłoża zastanawiałem się żeby wybrać floran start no i większa obsada jakieś rybki pożyteczne czyściciele glonojady do tego baniaka by się męczyły więc coś muszę wymyślić z waszą pomocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek bym proponowała Ci, żebyś dokupił na Allegro moduł oświetleniowy, ponieważ dodatkowa świetlówka nie zmieści się pod pokrywą http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-1 ... 56888.html można go śrubeczkami przykręcić do pokrywy i roślinki na bank ruszą. Zapewne masz tą świetlówkę o temperaturze barwowej 6500K więc moduł powinien mieć 8000 lub 8500K. Poczytaj na temat oświetlenia.

Zaopatrz się w Easycarbo http://allegro.pl/wysylka-gratis-easyca ... 54448.html Tutaj akurat masz już z wysyłką za darmo :) Trzymam kciuki za Twoje akwarium :)

 

I narazie zrezygnuj z zestawów roślinek może, kup sobie cabombe, moczarke, jakis mech. Zobacz jak się będą czuły w akwarium i wtedy możesz dokupić co Ci się podoba. Szkoda pieniędzy wywalać ja i tak mają zdechnąć :P :aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem że mam jeszcze jedną rybę którą sprzedali mi jako kiryska 2 lata temu za nic nie wiedziałem co to za stwór rosnie to strasznie żadko go widać i chętnie go oddam bo się meczy Giętkoząb wielkopłetwy jak ktoś ma warunki to zapraszam bo go szkoda jest zdrowy i szalony w nocy oddam zupełnie za darmo trzymałem go bo nikt z znajomych nie wiedział co to jest i go nie chciał a żal go męczyć może ktoś go weźmie odbiór osobisty teraz ma 10cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówkę zmieniałem na inną też 15 watt lecz jakąś glonobujczą czy coś takiego bo mi taką polecili w sklepie a co do tego modułu 11 watt to nie mało . I jak waszym zdaniem nie ruszać podłoża zostawić tak jak jest tylko dać ten filtr i światło i co2 i powinno ruszyć a obsada jakaś może . I dziękuję już wam z góry za pomoc więcej nie posłucham tych ze sklepu bo oszukują mnie akwarium jest dla synka ma 2 latka i siedzi co chwilkę i patrzy na rybki . Na świetlówce jest tak 15watt T8 power glo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi świetlówkami anty glon to ściema. Świetlówkę masz ok, T8 to jej grubość, z tego co wiem to ta świetlówka ma temperaturę barwy 15000K. Kup więc moduł lub świetlówkę, które dają światło dzienne czyli 6500K. Np. Philipsa 965 lub 865 (to 65 na końcu znaczy właśnie 6500), bądź jakąkolwiek inną 6500K :) Co doo tych modułów to są 9w, 11w, 24 i wyżej.. więc 11 powinno być ok. Pamiętaj, że na 1 litr wody przypada ok 0,5w oświetlenia. Jeśli bawisz się trochę elektryką to możesz sam zamontować świetlówkę tylko potrzebne będą statecznik itd itd... Jeśli jesteś zainteresowany to napiszę Ci co potrzeba :P

 

Żwirek może zostać, jak dokupisz światełko roślinki powinny ożyć. Ja czekam na moduł nowy bo mi zdychają :(

co do obsady, kup 6 otosków lub kirysków i do tego ławicę np neonków innesa lub razbor :) możesz dołożyć parę kreweci. Dołóż jakieś ozdóbki z kokosa, lub zrób domek z rurki PCV i obklej ją kamyczkami :) Kiryski będą się miały gdzie chować :D

 

A co do sprzedawców to... wcisną człowiekowi wszystko, byleś tylko kupił. Jak ktoś dobrze napisał, że większość z nich to zwykli sprzedawcy a nie znawcy tematu :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam takie wskazówki od forumowicza:

Świetlówka T8 15W 45cm

Statecznik elektroniczny 1x15W

Zapłonnik

Oprawki bryzgoszczelne

Przewody

W pokrywie(tam gdzie jest statecznik od oryginalnej świetlówki) wytniesz otwory tak by oprawki bryzgoszczelne mocno się zakleszczyły można to zrobić po przeciwnej stronie tej świetlówki co teraz jest.

 

viewtopic.php?f=40&t=5401 masz tu jeszcze inne wskazówki

 

 

Świetlówka T8 może Ci się nie zmieścić pod pokrywą, więc jak coś to wybierz T5 tylko że nie ma świetlówek T5 15W i takich stateczników :/ Dlatego ja wybrałam moduł 11W...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę 26 lutego, o godzinie 12.00 organizujemy protest TANKUJEMY ZA ZŁOTÓWKĘ przeciwko zbyt wysokim podatkom nałożonym na paliwa w Polsce, a co za tym idzie, cenom zbliżonym 5 zł za litr. Protest polegać będzie na zablokowaniu dojazdu do każdej ze stacji paliw w mieście. Proszę Was kierowców o czynny udział w proteście - minimum 2 godziny

blokady. Bądźmy pierwszym miastem (każdy w swoim mieście) w Polsce, które zrobi takie coś. Wiem z innych for internetowych, że może to być początkiem fali w całym kraju. Celem protestu jest obniżenie akcyzy na kupowane przez nas paliwo. Sukcesem będzie i 30 gr na litrze. Za ceną paliwa idzie podwyżka cen żywności w sklepach. Przy naszych zarobkach - 1300 zł (daj Boże!!!) na rękę - już nas nie stać na podstawowe artykuły. Liczę na to, że ta

inicjatywa pozwoli nam wrócić do normalnych cen (3,80 zł za 1 l Pb95 sprzed 2 lat, gdzie cena baryłki ropy była dwukrotnie większa niż teraz) . Jestem szarym obywatelem, który walczy o swoje dobro, a tym samym też o dobro reszty społeczeństwa. Powielajcie tę

informację na forach, portalach społecznościowych i wszędzie gdzie to możliwe, przekażcie informację swoim bliskim. Jeden człowiek nic nie zrobi, ale grupa może wszystko. Do dzieła!

 

 

Może nie w temacie ale posiadacie auta ludzie nie dajmy się bo nam już na pokarm dla rybek nie starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...