Skocz do zawartości

[63L] rasbora hengela


wagrant72
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nasze Akwarium 63L

Wymiary:

60x30x35

Grubość szyby:

5mm

Kształt:

proste

Oświetlenie:

1x 15W (było w komplecie)

Filtracja:

Aquael Unifilter 750

Grzałka:

Elite Submersible 100W

Podłoże:

żwir bazaltowy

Nawożenie:

Filtus pałeczki

flora:

-gałęzatka

-mech jawajski

-cryptocoryna

-rogatek

-żabienica Blehera

obsada:

-brak

planowana obsada:

12x neon czerwony

8x kirysek panda

3x platynka (1+2)

Xx kosiarka (może)

Xx krewetki RC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was kilka pytań. :)

1. Czy ta świetlówka zda egzamin? Jeśli nie to na jaką ją wymienić ? zależy nam na fajnym wzroście roślin i uchronieniu się przed ewentualnym atakiem glonów a jesteśmy z moim chłopakiem w tej kwestii kompletnie "zieloni".

2. Oczywiście nie odrobiłam pracy domowej i nie przeczytałam ,że bazalt nie nadaje się do kirysków więc chciałabym go zasypać 2cm warstwą piasku. Czy to dobry pomysł czy lepiej od razu wymienić podłoże na piasek?? Czy rośliny dobrze będą czuły się w samym piasku jeśli zdecyduję się na usunięcie bazaltu?

3. Jak działać by uchronić się przed atakiem glonów?? jestem zdania, że lepiej działać zapobiegawczo niż później zwalczać.

4. Jakie średniowymagające roślinki moglibyśmy dosadzić?

 

Proszę, abyście na razie nie oceniali aranżacji ,roślin nie planujemy przesadzać ( zasłonią grzałkę itp.), ale resztę wrzuciliśmy do akwarium ot tak,ponieważ woda była mętna i niespecjalnie było widać co się robi. Na pewno pozbędziemy się kamienia i jesteśmy na etapie preparowania gałęzi "znaleźnych" z dębiny.Wysuszyliśmy je oczyściliśmy, gotowały się w soli a teraz się moczą. Dorzucam fotki i proszę doświadczonych akwarystów o pomoc i porady.

 

Co do akwarium dodaliśmy soli akwarystycznej eksklarinu i na razie czekamy aż dojrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ładne ;)

Ale ze swojej "kariery" wiem że nie dolewa się żadnej chemii w czasie dojrzewania zbiornika.

 

Sądzę że świetlóweczka wystarczy. :)

 

Hmmm. Z podłożem bym zrobił tak że albo bym go cały wymienił lub dał na bazalt siateczke o bardzo małych oczkach i zasypał dopiero piaskem. Lecz nie gwarantuje wzrostu roślin w piasku gdyż też używam w mniejszym akwarium i roślinki stają się żółte i "więdną"

 

Następna rzecz. Glony... Jak działać żeby się nie pokazały.? Kup czyścik magnetyczny ;) A jak Ci się pokażą, czego nie życzę nikomu. Zastosuj np. Algin od Tropical. ;)

 

A z roślinek polecam Ci :

Bacopa Crenata - 20-40 cm (3 plan)

Cyperus - 15-50 cm (2 lub 3 plan)

Lilaeopsis Brazilensis - 3-8 cm (1 plan)

Echinodorus Tropica - 15-20 cm (ja mam na 2 planie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZA POŹNO, WCZORAJ BYŁO PRZEMEBLOWANIE WYRZUCIŁAM BAZALT ZAMIAST TEGO JEST TETRA PLANT SUBSTRATE I ŻWIR DOŚĆ DROBNY KWARCOWY:)

 

 

Andrerw: Regulamin: 6.3. Nie piszemy postów z wciśniętym klawiszem „caps lock”. Duże litery świadczą o krzyku, co nie jest tolerowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze Akwarium 63L

Wymiary:

60x30x35

 

Grubość szyby:

5mm

 

Kształt:

proste

 

Oświetlenie:

1x 15W (było w komplecie)

 

Filtracja:

Aquael Unifilter 750

 

Grzałka:

Elite Submersible 100W

 

Podłoże:

tetra plant complete substrate

drony Żwir kwarcowy

 

Nawożenie:

Filtus pałeczki

 

CO2:

bimbrownia

 

flora:

-gałęzatka

-cryptocoryna

-rogatek

-żabienica Blehera

-rotala rotundifolia

-rotala zielona

-hygrophila polysperma

- eustralis stella

-heteranthera

- ludwigia

- moczarka kanadyjska

-limnobium

-Limnophila Sessiflora

- mchy (Flame moss, Pheonix moss, Taiwan moss, Christmas moss, Creeping moss , Willow moss.)

-wglłebka

 

obsada:

-4x neon czerwony (będzie 6 może 8)

-2x neon czarny (zostały w spadku i niech sobie będą)

-3x kirysek panda (będą 4)

-2x otosek (będą 3 może 4)

-??x krewetki RC

-6x ślimak helena (dopiero będą)

 

 

Na pierwszej fotce widać rośliny trzeciego planu dopiero zaczynają rosnąć, więc akwa jest jeszcze "łyse".

 

P.S. MICHALE DZIĘKI!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hello Kochani!

Nie za dużo się tu dzieje, ale postanowiłam zrobić małą aktualkę:) Więc tak... Akwarium w takim stanie już chyba pozostanie, aranżacji nie zamierzam szczególnie zmieniać. Pozwolę roślinom spokojnie się rozrastać, po uruchomieniu bimbrowni bardzo szybko zaczęły piąć się ku górze z czego niezmiernie się cieszę ;) Blyxa ma się dobrze, nawet przy tak słabym oświetleniu, straciła odrobinę na kolorach ale widać u niej młode liście. Myślę zatem, że żadna katastrof jej nie grozi:) W każdym razie jestem otwarta na Wasze sugestie, może ktoś z Was ma pomysł jak uatrakcyjnić nieco moje akwa??? Będę wdzięczna za podpowiedzi...

 

Niestety wszystkie czerwone neony które zakupiłam w sklepie zakończyły swój rybi żywot po dwóch dniach (nawet nie zdążyłam rozpocząć akcji ratunkowej) więc postanowiłam skupić się na neonach czarnych, aktualnie mieszkają cztery i poki co mają się dobrze. Chciałabym wprowadzić do swojego akwarium jedną lub dwie ryby, które byłyby takim "gwoźdźem programu"i tu muszę zwrócić się do Was z prośbą o pomoc. Nie wiem co wybrać... Chcę żeby była to ryba która będzie dobrze się czuła w 60ciu litrach. Bojownik zdecydowanie odpada. Myślałam nad parą ramirezek ale obawiam się o swoje krewetki... :( Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hm.. tetr cesarskich dokup tak żeby było ich chociaż pięć.Kiryski panda Ok ale otosków powinno się trzymać około 6 sztuk co do ramirezek to kup jak najmłodsze i co ważniejsze jak najmniejsze z takimi jest najmniej szans że zrobią sobie z krewetek ucztę a jak podrosną to już im krewecie będą pasować i obiadku z nich raczej nie zrobią ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,baniaczek bardzo sympatyczny.

U mnie rośliny rosły bardzo wolno ,a może wcale.Mam tylko żwirek kwarcowy rzeczny o granulacji 3-5 mm,ok.6-8 cm,świetlówki kupiłem razem z pokrywą,oczywiście jakieś tam najzwyklejsze były w komplecie.Po konsultacji z kolegą,z którym zakładaliśmy nasze 1-wsze akwaria 30 lat temu(ja miałem 20 lat przerwy,on nie)polecił mi zmianę świetlówek i nawozy.10 dni temu zakupiłem nowe świetlówki T-8 ,na przód aqua-glo,tył flora-glo 30W i daję codziennie 4 krople ferropol 24 JBL + dałem florenette A w tabletkach pod korzenie(co 10 dni).Rośliny zaczęły rosnąć w oczach(nie przesadzam,ale urosły w ciągu tygodnia ok. 3-4 cm) zrobiły się soczysto zielone. No i światło z aqua-glo pięknie oddaje barwę p.kakadu.

pozdrawiam i powodzenia!!!

 

PS.jak się nazywa ta roślina w lewym tylnym rogu,bardzo ładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spieszę z odpowiedzią:) Obsada trwa na razie w stanie nie zmienionym na pewno dokupie jeszcze dwie pandy, co do otosków nie jestem pewna czy 6 sztuk się u mnie wyżywi bo glony raczej już ustąpiły z akwarium więc przemyślę jeszcze czy zwiększyć ich liczbę. Chciałam dokupić jeszcze trzy tetry cesarskie samicę i dwa samce. Udało mi się upolować w sklepie zoo tetrę hm.. to jakaś odmiana cesarskiej już nie pamiętam jak się dokładnie nazywa ale jest cała aksamitnie czarna, gdy wpuściłam ją do akwa w dwa dni wyskubała rasborom ogony więc musiałam ją odłowić. Postanowiłam zatem że narazie wrzucę do swojej tetry jednego samca i zobaczę jak sytuacja się rozwinie. Mam u siebie w mieście całkiem przyzwoity sklep akwarystyczny ale pytam już trzeci tydzień a tetr jak nie było tak nie ma. Zastanawiałam się czy nie wpuścić trzech kolorowych platek żeby ożywiły trochę akwarium i z biegiem czasu coraz bardziej się ku temu skłaniam. Niestety moje akwarium ma tylko 63litry i każdą decyzję muszę przemyśleć tak aby ryb nie było zbyt dużo i aby dobrze czuły się w swoim towarzystwie. Co najfajniejsze chyba znalazłam u siebie krewetki yellow. tylko są strasznie kiepsko wybarwione, nie żółte a żółtawe, musięli mi je przez pomyłkę w sklepie wcisnąć, no chyba że mi się wydaje pod wpływem światła i to babulti. Nie wrzucałam fotek obsady bo rasbory są strasznie ruchliwe i bardzo ciężko je uchwycić a aparat też mam nie najlepszy ale udało się!!!! Na początek dwie wygrzebane foty starej obsady z neonami i ramirezami. Niestety wszystko zdechło pod wpływem bliżej niezidentyfikowanej choroby przytarganej ze sklepu... Ryby się podusiły mimo, że tlenu miały pod dostatkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...