Jump to content

Świetlówka t8 vs LED


Recommended Posts

Witam

 

Zastanawiając się nad wyborem oświetlenia do nowego akwarium wpadłem na pomysł, aby zamontować w nim oświetlenie LED. I pytanie czy taka świetlówka jest lepsza od standardowej t8 (podobno współczynnik mocy jest 1:2). A to link do tej świetlówki LED http://erybka.iai-shop.com/product-pol- ... -90cm.html

a tu jeszcze jeden: http://sklep.neonica.pl/p,pl,543,swietl ... -+mat.html

 

I czy 2 takie świetlówki starczą do oświetlenia 200l? Czy może warto zainwestować w to: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... -7366.html i dać sobie spokój z LED'ami?

 

Bardziej pasowałoby mi I rozwiązanie, ale wolę usłyszeć opinię innych zanim zdecyduję :D

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To są PowerLedy, które świecą naprawdę mocno. Mam takie zamiast żarówki i bardzo ładnie się sprawują do oświetlenia mieszkania. A czy do akwarium się nadadzą? Nie wiem, ale mam wątpliwości - ledy świecą punktowo. Jak się sprawdzi taka listwa do akwa to tylko można praktycznie stestować.

Natomiast te zamienniki świetlówek wyglądają interesująco, ciekawe jak będzie z mocą. 1620 lumenów odpowiada ok. 140-150W. No i są na diodach SMD, które są bardzo wytrzymałe.

No i wszędzie brak informacji o CRI mierzonej w jednostce Ra. Bardzo ważny parametr, przez wielu sprzedawców pomijany lub ignorowany. Chodzi tutaj o odwzorowanie barw. Generalnie wskaźnik Ra 100 jest ideałem. Ja widziałem tylko 70 i to takie z gwintem E27 do użytku w domu.

No i brak informacji o zasilaniu. Dioda musi być zasilana prądem stałym o odpowiedniej wartości natężenia. Większość tanich układów diód na naszym rynku zasilana jest poprzez układ prostowniczy złożony z kondensatorów warystorów oraz diody prostowniczej (mostek Graetza). Niestety układ ten poza niską ceną ma wiele wad. Pierwsza to pulsacja. Tanie żarówki z tym układem pulsują z częstotliwością ok 50-60Hz, co dla wielu może być wkurzające. Druga poważna wada to mała odporność na zmiany w sieci. Takie żarówki szybko ulegają zużyciu, lub w ogóle przestają świecić bo pada w nich kondensator.

Porządna żarówka/układ LED powinna mieć przetwornicę impulsową tzw. CCD. Tylko to gwarantuje że nie będzie pulsacji oraz że dioda będzie dostawała prąd o odpowiednich wartościach.

 

To co piszę wynika bardziej z moich doświadczeń z diodami w użytku domowym, w akwa nie mam ledów :D . Mam nadzieję, że Wam to coś pomoże.

Link to comment
Share on other sites

jedni stosują diody i dobrze im sie sparawują

ja sam teraz zastosowałem tasme led i podłączone sa pod zwykły zasilacz 12v

znalazłem dobry temat od tym oświetleniu ale nie podam tu linku bo chyba nie wollno

nawet na allegro wpisz tasma led i jest tego duzo

Absolutnie NIE! Widziałeś tego leda na żywo?? To jak świeczka świeci. Strata pieniędzy, ledami można robić nocne.

a ty widziałeś , próbowałeś takie oświetlenie jak nie to sie nie wypowiadaj , były prowadzone testy na małym akwa z diodami i przy nich lepiej rosły rośliny jak przy tradycyjnych świetlowkach
Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanie innej beczki. Chodzi o oświetlenie do 160l BW (tam nie musi być nie wiadomo co). Mam pomysł na konstrukcję z trzech żarówek led na oprawach E27. Chodzi mi o to, żeby swiatło było bardziej punktowe. Co wy na to?

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi o to, żeby swiatło było bardziej punktowe. Co wy na to?

No to będzie punktowe :D . Na każdej żarówce led (a raczej na jej opakowaniu) masz podany kąt świecenia tej żarówki.

Jeśli myślisz o 3 szt. to najlepiej użyć powerledów - są najsilniejsze.

Link to comment
Share on other sites

a ty widziałeś , próbowałeś takie oświetlenie jak nie to sie nie wypowiadaj , były prowadzone testy na małym akwa z diodami i przy nich lepiej rosły rośliny jak przy tradycyjnych świetlowkach

Jakbym nie widział to bym się nie wypowiadał, ale widac wiesz lepiej co widziałem a co nie :]. A co do SMD to nie typ diody, tylko sposób montażu - z resztą bardzo podatny na defekty, a dokładnie połączenia wg normy RoHS nie są już tak wytrzymałe jak tradycyjne, a często zdarzają się zimne luty,
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy to wam w czymś pomoże ale u mnie tz. we Wrześni w sklepie są te LED'owe jarzeniówki (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) i z tego co widzę ładnie się sprawują.

 

 

Kąt świecenia nie jest mi znany ale są bardzo mocne gdyż od ziemi mają jakieś 4,5 - 5 metrów i wszystko jest bardzo ładnie oświetlone.

 

 

Do moderatora:

 

Proszę nie uznawać tego posta jako spam. Staram się pomóc więc piszę co mi się w oczy rzuciło w tym sklepie.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...