Jump to content

Urządzenie, obsada akwarium 450l początkujący pomóżcie

hydrofor
 Share

Recommended Posts

Witam! Na początku chciałbym się przywitać ze wszystkimi bo jestem tu nowy.

Zaczne od początku:

1 rok temu kupiłem akwarium o pojemności 450l ze standardową pokrywą wymiary 150x50x60

filtr zewnętrzny JBL 1500 czy cos takiego ( był największy z dostępnych kosztował ponad 500zł

grzałke z automatycznym ustawianiem temperatury ( chyba 300w)

no i oczywiście szafke pod akwarium wykonał stolarz, jest bardzo solidna

do akwarium wrzucilem 2 korzenie nasypalem z 50kg zwirku kwarcowego 3,5 średnicy gdzies, 50 neonków, 2 glonojady takie z wypustkami na czole, posadzilem jakies roslinki jednak nie chcialy rosnać, wiec obecnie nie mam roslinek.

Po roku egzystencji mojego akwarium chcialbym sie za nie pozadnie zabrac.....

W poniedziałek przyjdzie mi folia ( odbłyśnik pod pokrywe, stare słabe świetlówki zastąpie trzema nowymi które kupiłem ich model to philips t5 28W SYMBOL TCH128 1XTL5-28W/840HF, dodam ze nie emitują ciepła, zatem pobierają mniej energi i ich swiatlo jest mocniejsze niz w zwykłych 28w, oraz mam juz sterownik czasowy), dodatkowo zamontuje tzw bimbrownię dobry pomysł z tą bimbrownią??

Dlatego bimbrownia poniewaz u mnie nie ma punktu do napelniania butli co2 a wiez ze jest bardzo potrzebne co2.

Chciałbym stworzyć akwarium roślinne ( mchy, trawki, jakies wieksze roslinki)

Do tego jakies rybki.

PROSZĘ WSZYSTKICH DOŚWIADCZONYCH AKWARYSTÓW O POMOC W DOBORZE ROŚLIN, RYBEK, AKCESORIÓW, WKŁADU DO FILTRA, URZĄDZENIA CAŁEGO ZBIORNIKA, WSZYSTKO CO NAJWAŻNIEJSZE, Z GÓRY DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM...

PS. ROSLINKI NIEZBYT WYMAGAJĄCE :)

Witam Cię,

Jeśli chodzi o bimbrownię to w tak dużym zbiorniku nie opłaca się, ponieważ niewiele zdziała. Polecam produkt EasyCarbo, czyli CO2 w płynie - słyszałem o nim mnóstwo dobrych rzeczy. Pamietaj, że jak założysz na nowo to akwarium to przez pierwszy miesiąc musi ono dojrzeć i nie wlewaj żadnych nawozów. Z roślin polecam Ci moczarkę, kabombę, wszelkiego rodzaju mchy, kryptoryny, czy szczególnie na początek pistię. Pozdrawiam.

• Administrator

Warto. Jednak większym problemem są one same. Symbol 840 znaczy , że mają 4000K, a to nie jest zbyt dobre. Za "uniwersalne" uznaje się 6500K. Czyli musiałbyś poszukać coś z Philipsa 965 lub 865. Do tego coś pod 8500-10000K. Grolux, aquarelka...

Pokrywę oklej folią, jak masz możliwość dołożenia świetlówki to nawet się nie zastanawiaj nad tym. Przy 450l i 60cm wysokości akwarium. Potrzebowałbyś około 200-200W, to takie naprawdę min. aby spokojnie utrzymać dosyć dużo roślin. O tych bardziej wymagających oczywiście możesz wtedy zapomnieć.

Co do roślin to zobacz tutaj: viewtopic.php?f=5&t=9355