Skocz do zawartości

pomoc w doborze obsady do 240litrów :)


szymek1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

mam akwarium od roku ale ostatnio troszke je zaniedbałem, padło pare rybek, pare oddałem więc wiem biję się w pierś i zwracam się z prośbą do Was forumowicze o pomoc. aktualna obsada :

kosiarka 4 sztuki (są od początku)

bocja wspaniała 2 sztuki (od dawna ze względu na plagę zatoczek)

bocja siatkowana 2 sztuki (prezent na urodziny)

kirysek pstry 3 sztuki (było 6 ale padła połowa)

neon innesa 6 sztuk (było 30 ale miałem morderce w akwa i wyjadł troszkę)

zbrojnik złoty 1 sztuka (kupiłem ostatnio malutki jest)

razbora 3 sztuki (na próbe wziąłem docelowo chciałbym więcej)

 

generalnie chciałbym zostawić wszystkie + do tego dokupić neonek i razbora(uwielbiam ławice). i tu moje pytanie ile sztuk mogę dokupić? i może kupić jakąś ładną parkę większych rybek(skalary??/mile widziane propozycje). nie chciałbym popełnić znów błędu żeby się rybki pozjadały więc proszę o poradę.

 

pozdrawiam Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś pojechał,bocja wspaniała dorasta do 30 cm akwarium za małe to ryba demolka buszuje po zbiorniku i może planty uszkodzić,bocja siatkowana rośnie do 10 ale może być agresywna dla innych gatunków-konkuruje o terytorium ma 2 boczne kolce porani inne rybki.Możesz je zastąpić np. gurami mozaikowy haremik lub parką ramirezek.A co do skalarów to nie wiem.Razbora to ryba ławicowa min 6 sztuk dałbym 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej 40 bez razbor albo 18 neonów i 18 razbor. Kosiarki na młodsze? Po co? I jak dorosną to znowu na młodsze? To nie lodówka, którą wymienia się na młodszy model. Siatkowane mogą zastać 6 sztuk ale wspaniałe odpadają. Męczą się. One to dobrze czują się w akwarium długości 160-180cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś kiedyś czytałem że młode kosiarki lepiej czyszczą akwarium. nie mogę się zdecydować na jedną ławicę więc robię tak jak mowisz po 20 sztuk dam. chcę dokupić jeszcze 3 kirski, molinezje tylko ile sztuk i jaka płeć? i może tego zmienniaka tylko też ile sztuk i jakiej płci?proszę o pomoc bo jutro się wybieram do zoologika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatkowane mogą zostać ale 6 sztuk

Kosiarkax6

Te ryby są stadne.

 

A poza tym masz już odpowiedź:

Czyli:

Kosiarkax6

Kirysek Pstryx6

Razbora klinowax18

Neon Innesax18

Zbrojnikx1

Platka lub molinezja-harem 1+2

Do redukcji narybku może harem bojownika 1+3?

Zamiast bojka może być prętnik. Zamiast kirysków bocje siatkowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

moja obsada na dzień dzisiejszy wygląda tak:

neon innesa 18szt

razbora 17szt

kosiarka 4 szt

prętnik karłowaty 2+1

mieczyk 2 samiczki (samiec padł przedwczoraj)

płatka 3 szt

kirysek pstry 8 szt

bocja wspaniała 2 szt (chcę wymienić na siatkowaną)

bocja siatkowana 2 szt

1 ryba która nie wiem jak się nazywa(prezent od znajomych) pływa po dnie, w dzień mało aktywna, chowa się w trawie, na ciele posiada biało-czarne regularne paski przez cała długość, kształt podobny do zbrojnika niebieskiego.może ktoś wie co to może być za ryba?

 

czy taka obsada może być?

 

przedwczoraj padł mi samiec mieczyka i leżał na dnie poobgryzany, dziś znalazłem neonke i razbore. co może być przyczyną? proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście 1+2 przepraszam za błąd. może być taka obsada? może po prostu padły. muszę poobserwować co i jak i tyle. kupiłem jeszcze 9 krewetek red cherry ale nie wiem czy się uchowają. coś dokupić oprócz kosiarek? coś oddać? może ktoś wie co to za ryba po zamieszczonym 2 posty wcześniej opisie(zepsuty aparat i nie mam jak zdjęcia zrobić)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...