Skocz do zawartości

[240l]problem z dobraniem oświetlenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem chyba z oświetleniem a już opisuję dlaczego mi się tak wydaje:

mam akwarium 240l pokrywa jest standardowa kupiona wraz z baniakiem, do tej pory miałem standardowe oświetlenie czyli:

1x30W (T-8) Narva Oceanic Light 30W (90cm)

1x30W (T-8) Sylvania Grolux 30W (90cm)

i wydawało mi się że jest za słabe ponieważ rośliny marnie się rozwijały więc postanowiłem dołożyć trochę - wybór padł na:

1x39W (T-5) Sylvania Luxline Plus 865 T5 39W (85cm)

rośliny widać wyraźnie że ruszyły co było miłym zaskoczeniem ale! pojawiły się także glony - krasnorosty, tak po ok tygodniu widać było dość wyraźnie że ostro rosną z godziny na godzinę :( masakra, więc od razu zacząłem czytać forum jak temu zaradzić i zmniejszyłem napowietrzanie oraz zmniejszyłem przepływ wody w filtrze wewnętrznym oraz skróciłem czas pracy oświetlenia standardowego oczywiście wyciąłem najbardziej zarażone liście roślinek. Po jakimś czasie sytuacja się ustabilizowała i glony zahamowały ale i rośliny tez przestały już tak ładnie rosnąć więc znowu włączyłem dodatkową świetlówkę i problem zaczął się pojawiać znowu :( teraz nie wiem jak rozjaśnić akwarium ale żeby nie rosły glony! czy mam wymienić ta świetlówkę 39W na jakąś inną jeśli tak to na jaka? dodam jeszcze że gdy włączam np samą jedną świetlówkę (39w) to świeci ona nawet jaśniej niż te dwie standardowe więc chyba jednak coś mam za mocno z tym światłem i dlatego glony zaczynają od razu atakować. W filtrze mam wmontowaną lampę UV 9W chodzi non stop - tak dla informacji.

 

z góry dzięki za pomoc

 

fotka z zamontowaną świetlówką:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem to już kiedyś spróbuje pokombinować, CO2 mam zakupiłem niedawno dyfuzor profesjonalny tylko jeszcze muszę dokupić elektrozawór ale to po 1 nowego miesiąca, zwiększyłem dziś Easy Life Carbo oraz kupiłem FEMANGA Algen Stopp! General - napisane jest na nim że jest dobry na krastorosty - zmniejszyłem oświetlenie i teraz trzeba poczekać jakiś i zobaczymy jakie będą efekty

 

 

Edit

 

ja zlikwidowałem dyfuzor.podpiąłem wężyk z co2 pod wylot wody z filtra wew.bąbelki są rozbijane na mniejsze przez co są dłużej w wodzie i są rozprzestrzeniane po całym akwa.jak mogę ci doradzić to załóż se ten dyfuzor pod wylot wody z filtra.elektrozaworu też nie mam- u mnie co2 leci całą dobę i nie ma przyduchy.

 

Andrerw: edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...