Skocz do zawartości

[168000L]Oczko wodne


Przemek.Sz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przedstawiam wam moje oczko wodne:) Zdjęcia z lata, znalazłem wiec pokazuje:) Jutro wrzucę fotki jak oczko prezentuje się w zimę:)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Oczko podzielone na dwie części i połączane kanałem.

Wym. pierwszej części:

Max. Dł :11m

Max. Szer:8m

Max. Gł.: 1,6m

 

Wym. drugiej części:

Max. Dł :11m

Max. Szer:10m

Max. Gł.: 1,6m

 

Kanał :

Max: 5m

Szer 50cm

Max. Gł 50cm

 

Bez kanału ok 170 tys L, napełnianie jednej części z węża ogrodowego trwa ok 1 dnia.

 

Kanał pełni role zapory, raz na dwa lata blokuje jedną cześć, wodę przepompowuje do drugiej (max 1,8 od najgłębszego miejsca, peszel zbiera nadmiar wody) części , przerzucam ryby czyszczę i napełniam z powrotem.

 

Oczko posiada:

-4 filtry (bio-kulki/zeolit/po 4 gąbki/siatki) Dwa to Aquel 3500l/H dwa no-name z Castoramy po 2000lH

- 2x pompy Aquel 350W 20000l/H

-Dwie pompy fontannowe, jedna do kamienia a druga pod mostek aby powodowały ruch tafli.

-Skimer ale tylko na jesień żeby liście zbierał.

 

Filtry chodzą całą dobę , pompy po 12H.

 

Na zimę chodzą tylko pompy fontannowe do tego robię przeręble w każdej części

 

Na dnie folia(bezpośrednio na piasku) na foli druga warstwa cieńszej i żwir. Kanał zbrojony i obmurowany granitem.

 

Rośliny:

-Pałki wodne

-Moczarki i rożne odmiany

-Dużo lili, rożne odmiany

-Trzciny

-inne:)

Rybki:)

-Karp

-Tołpygi

-Karasie

-Jesiotry

-Czerwone rybki no-name

 

Miesięczne zużycie prądu od Marca-Grudnia to ok 540KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne oczko.Mam podobną aranżację.Dwa oczka.Woda z dachu po rynnie spływa do Dwóch zbiorników po 1m3 każdy.Ze zbiorników przez filtr wpada do dużego oczka.Nadmiar z dużego wpada do małego oczka.Tylko,ze mam to mniejsze wszystko.I bez kanału.Zwykły przelew.Mam tylko jeden filtr.Za to mocny. Wystarczy,że chodzi tylko 4 godziny i woda czysta.

Wiadomo,oszczędność prądu.Jedynie woda spadowa ze zbiorników musi płynąć cały czas.Inaczej bakterie by zginęły.Nawet wolno wystarczy.W razie suszy w mniejszego zbiornika-20 m3 wodę trzeba wpompować do zbiorników.Niestety.I znów sobie płynie.Na rynnach mam filtry Regendieb./po 100zł można kupić/.Filtr główny to Biotec Screenmatic 12.Na internecie łatwo znaleźć.Zdjęcia z ubiegłego roku.Rok działa nowy.30 lat stary-mniejszy.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ede ... 3e6f2.html

Jeszcze zdjęcia bez wody.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b86 ... efbbb.html

To stary.

Teraz już woda w obu i rośliny i rybki.No i stary wykończony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam odprowadzanie wody z dachu do oczka, w ok 50%.

 

Niestety u mnie wylewka nie wchodziła w grę, mieszkam ok 1,5km od kopalni i momentalnie by popękała, chyba że było by zrobiona specjalna wylewka ale wtedy całe oczko musiało by być murowane.

Folia była najlepszym wyjściem.

 

Od razu odradzam kupowania odkurzaczy:) W moim przypadku jest to gardena sr2000 i powiem że pieniądze wyrzucone w błoto... czyszczę nim dywan teraz. Czyszczenie samego kanału zajmowało 3h. Odkurzacz nie nadaje się do ciągłej pracy, co chwile przerywa aby odlać zassana wodę, często się dusi i trzeba wyłączać. Fakt że nie zasysał kamieni i zbierał muł ale przy liściach, szybko się zatykał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesiotry mam 3

Tołpygi 4

Karp 1 ( 2 lata:)

Nie zliczoną ilość karasi

Kilka czerwonych.

 

Zobaczymy jak lód stopnieje czy będą jakieś straty, czasami jak jest przyduch albo oczko nie jest wyczyszczone i rośliny fermentują to rybki padają bo jest za dużo co2, ale w tym roku miałem kilka przerębli wiec powinno być ok:)

 

Już dodaje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ten syf widać jak śnieg topnieje ale co zrobić. U mnie jak tem. jest na plus to włączam wszystkie filtry i pompy ale i tak po zimie co najmniej dwa weekendy poświęcam na czyszczenie. Wszystkie rośliny/ liście, martwe żaby trzeba posprzątać bo zacznie się rozkładać i syf gotowy. W sobotę zauważyłem że pękło kolanko od filtra i woda wycieka, czeka mnie rozbiórka kaskady i wymiana kolanka.

 

Na razie przykryte śniegiem.Postaram się wrzucać fotki na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witaj,

Zapomniałem sobie o temacie:) Wrzucę jutro jakieś fotki, jeśli pogoda pozwoli bo ciągle leje:)

 

Co do rybek to nie mam to suma nie miałem ale wpuściłem w czerwcu 6 pstrągów niestety przetrzebiły mi resztę obsady i ostatecznie zostały zjedzone.

 

Obecnie mam karasie, tołpygi, jesiotry, karpie, płotki, ropuchy i inne żabowate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...