Skocz do zawartości

Szyszki Olchy - jak?


wielkopletw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hejka, ostatnio zaciekawiło mnie to, że w niektórych akwariach znajdowały się szyszki olchy; podobno stabilizują kwasowość wody i dezynfekują akwarium garbnikami.

pytanie: jak ją spreparować, aby nadała się do umieszczenia w akwarium?

i czy nadaje się do krewetkarium (jestem w trakcie urządzania :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyszki olchy trzeba gotować a zbiera sie tylko stare zeszło roczne i suche mozna wysuszyć samemu ale muszą być z tamtego roku. Można tez dać kilka tylko przepłukanych ale nie za wiele. Silnie barwią wodę i zakwaszają .Nic nie stabilizują i nie sterylizują Za to wzbogacają wodę w garbniki i obniżają Ph i to tez tylko w wodzie nie za twardej Jeśli woda jest twarda to mogą występować spore skoki tego parametru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz kombinować kup test na Ph i Twardość sprawdź wodę i potem zobaczymy co i jak czasem można tylko zaszkodzić ....... Ja wsypałem szyszki do zbiornika i potem przez tydzień musiałem napowietrzać bo mi się ryby dusiły wiec jak nie masz doświadczenia to się nie baw w to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

szyszki olchy trzeba gotować a zbiera sie tylko stare zeszło roczne i suche mozna wysuszyć samemu ale muszą być z tamtego roku. Można tez dać kilka tylko przepłukanych ale nie za wiele. Silnie barwią wodę i zakwaszają .Nic nie stabilizują i nie sterylizują Za to wzbogacają wodę w garbniki i obniżają Ph i to tez tylko w wodzie nie za twardej Jeśli woda jest twarda to mogą występować spore skoki tego parametru .

nie czytałeś? :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No proszę, szyszki olchy też trzeba wygotować. Ja wygotowywałam wcześniej liście dębu, przy olchowych szyszkach bałam się, że przez tak silną obróbkę termiczną stracą swoje "właściwości".

Ile szyszek byście proponowali do 20,5 l? Dodam, że mam w nim 1 Cardinia Japonica, 3 Otocinae, 5 żab szponiastych, 1 gupika i bojownika syjamskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

dzisiaj byłem nad rzeką która płynie jakieś 50 m od mojego domu i patrze a tam same olchy rosną :P a na nich setki tysięcy szyszek zeszłorocznych [suchych] nazbierałem kilkanaście do kieszeni i teraz pytanie ile i czy warto je wrzucać do akwa??

Ps.

chętnie bym neonki rozmnożył :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś wyczytalem że szyszki zakwasza wodę i obniża pH. Poszedlem do lasu, nazbieralem z 200 sztuk starych szyszuni. Po przyjsciu do domu podzielilem je na polowe. 1 czesc wrzucilem do zwylkej kranówki, 2 porcje zalalem wrzatkiem. po ok 2 dniach zbadalem pH i twardość. I nic. Nic sie nie zmienilo Nic. wkurzylem sie i wrzucilem szyszki do akwa ale tylko garstkę( tych przegotowanych, po oplukaniu). Gdy wróciłem z pracy akwa wygladalo jakbym rozmnażal pyszczaki,woda byla strasznie ciemna. Wyjelem szyszki, zmiezylem pH i nic. Wodę musialem wymienic 2/3. Mozliwe ze moglem byc bardziej cierpliwy, ale po wrzuceniu takiej ilosci do miski powinno cos sie obnizyc nieznacznie, chociaz troche, bo dalo by nadzieje ze sposob dziala. Probowal tego ktos tak szczerze zeby o 1n obnizyc pH i nie barwilo? bo chyba watpie. Zeby nie barwilo mozna wygotowac, ale jaki bedzie tego skutek? Trzeba by bylo sie pobawic dluzej tymi szyszkami, a ja i tak sie wiecej ich nie dotkne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem wodę taką zielonkawą ale teraz krucej oświetlam akwa i mam krysalicznie czystą "bezbarwną"... chciałbym mieć kolor lekko brązowy/herbaciany

ph mam około 6.4 ale napewno mniej niż ta wartość

 

Do lekko brazowej to szyszki na pewno sie nadadza tylko dodawaj je po malu, po trochu zeby nie przegiacXD

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...