Skocz do zawartości

Gupikarium.


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po wczorajszych narodzinach młodych gupików postanowiłem zająć się hodowlą wyłącznie tego gatunku ryb krzyżując rasowe odmiany tychże okazów.

 

Dziś pociąłem szyby na drugie akwarium. 50x25x25 = 31,25L czyli +/- 28L akwarium. Teraz pytanie, chciałbym zamontować w nim jakąś ozdobę i tu moje pytanie, czy każde drzewo liściaste się nadaje? Czy koniecznie to ma być korzeń? czy może być odarta z kory gałąź? W okolicy niestety nie mam zbiorników wodnych, z których mógłbym coś wytargać. Czy mogę jako tymczasowe światło zamontować zwykłą żarówkę? i ile powinna mieć ona W. Z czasem mam nadzieję, że zarówno moje 64L jak i 31L będą pięknymi zbiornikami z rasowymi gupikami oraz ich młodszymi kolegami - neonami inessa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz hodować rasowe gupiki to nie mieszaj ras,może weż się za odmiane już istniejącą,a wiem co mówie bo już też tak kombinowałem.Mieszając rasy otrzymasz jeden wielki misz-masz,ale rasowe to one raczej na pewno nie będą.

Ja po takiej nieudanej próbie wyszukałem taką odmiane

http://www.adamscy.pl/?do=display&image=Dsc_2778.jpg

i nawet mi to szło,niestety gdzieś w tym zaplątał się gupik żółto-czarnego koloru,krzyżówki były nawet piękne,bo np.takie jak na zdjeciu tyle że z żółtymi kropkami na ogonie,niektóre były od głowy do płetwy grzbietowej niebieskie a dalej żółto-czarne inne jeszcze były seledynowe,ale następne pokolenia były już wyblakłe.u ciebie też będą pojawiać się osobniki niechcianego koloru i te musisz segregować od tych jakie chcesz trzymać wiec musisz mieć na nie 2 akwa no i trzecie na narybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz,ale uważam że to nie wyjdzie,to nie takie proste.To twoje gupiki te z tego linku?jak tak to tam masz nie tylko różne odmiany barwne,ale i odmiany o różnych płetwach,jaką odmiane i kolor chcesz uzyskać?ja bym skupił się na tym czerwonym albo żółto-zielonym jest fajny!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żółto-zielonym?

 

to już żadna rasa, a kundel.

 

Tutaj są standardy rasowych gupików;

 

Na podstawie Inter-Hochzuchtstandard 1995* (Wiedeń)

KODY Poecilia reticulata

1999

 

Standardy

1. Wachlarz

2. Triangel

3. Welon

4. Proporczyk

5. Dwumiecz

6. Górny miecz

7. Dolny miecz

8. Lira

9. Łopatka

10. Płomyk

11. Rakietka

12. Igiełka

 

Barwy podstawowe

1. Szary

2. Złoty

3. Blond

4. Niebieski

5. Pink*

6. Albinos**

7. Biały

8. Srebrny

9. Kremowy

 

Barwy nałożne i wzory

1. Czerwony

2. Niebieski

3. Zielony

4. Żółty

5. Biały

6. Czarny

7. Neonowy

8. Moskiewski(atramentowy)

9. Metaliczny

10. 1 i 3 czarny

11. Skóra węża(snakeskin), drobnowzorzysty(filigran)

12. Wiedeński-szmaragdowy

13. Jednobarwny

14. Wielobarwny

15. Wszystkie barwy

AC (all colours)

16. Wszystkie inne barwy

AOC (all other colours)

 

*Kontrowersyjny - barwa podstawowa czy nałożna

** w odróżnieniu od szarej barwy naturalnej ciała, pozostałe jak: blond, niebieskie i złota są pojedynczo recesywne, natomiast: biała, srebrna i kremowa są podwójnie recesywne. Albinosami wśród gupików nazywane są gupiki czerwonookie, np. blond-czerwonooki, biały czerwonooki itp.

 

Ja planuję krzyżować tzw. Szare i albino. Te drugie dochodzą cenowo do kilkudziesięciu/set złotych za parę :) Lutino to już prawdziwa perełka, kilka stówek trzeba mieć :) jak nie tysięcy, zależy co udało się hodowcy uzyskać i czy rybka ma jakieś osiągnięcia na wystawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja hodowałem gupiki dla siebie a nie na wystawy i wystarczyło mi że miałem z tego satysfakcję a odmiany dwubarwne to nie zawsze kundle jak ty to opisujesz np.żółto-czarne;czerwono-niebieskie czy najbardziej popularna odmiana czerwono-czarna.Jeżeli hodowcy ze swoich gupików rodzą się same żółto zielone przez kilka pokoleń to już moim zdaniem nie kundel a nowa barwna odmiana.Nie trzeba trzymać się standardów bo inaczej nie powstawały by nowe rasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...