Skocz do zawartości

Akwarium (prawie) początkującego dużo pytań :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

Jestem nowa na tym forum, zarejestrowałam sie mając nadzieję uzyskać od Was- doświadczonych akwarystów odpowiedzi na moje pytania.

 

Postanowiłam założyć małe akwarium (30 litrów), bardzo proszę o szczere odpowiedzi.

 

Jakie rybki najlepiej obsadzić w małym akwarium? Podobają mi się pielęgniczki ramireza, jednak sprzedawca w sklepie odradził mi je bo padną. Zrezygnowałam z pomysłu posiadania tych rybek, ponieważ nie chcę ich męczyć i narażać na śmierć. Dzisiaj będąc w sklepie zoologicznym specjalizującym się w rybkach akwariowych sprzedawca polecił mi niewielkie srebrno- kolorowe, żyworodne, stadne rybki ( niestety nie pamiętam nazwy) do tego neony oraz Krewetki (!)

 

Czy konieczne jest zastosowanie preparatu Sera Nitrivez umożliwiający wytworzenie dobroczynnych bakterii?

 

Nie chcę mieć kolejnego banalnego akwarium w stylu:

2 gupiki, kilka mieczyków itp.

Chciałabym rybki oryginalne, stosunkowo łatwe w utrzymaniu oraz takie, które nadają się do zbiornika 30 l.

 

Proszę o odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuj żadnych bakteri,preparatów itd.Zalej akwarium,zostaw z włączonym filtrem na 2 tygodnie.Oczywiście grzałka też musi być i po 2 tygodniach zakup sobie bojownika ;)

Dopisuje sie do postu kolegi, nic nie dodawaj nie pomoże a jeszcze zaszkodzi niech akwarium sobie spokojnie dojdzie w naturalnym otoczeniu z wyposarzeniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akwa wcale nie jest duże, a bojownik to ryba terytorialna i mogą być bójki z innymi rybami.

 

Krewetki red cherry. Biało czerwone to CR i one mają spore wymagania.

 

Na ławicę ryb jest ciut za mało miejsca.

 

Na jednego welona minimum 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem takie gupiki w sklepie że mi szczęka opadła, nigdy bym nie powiedział, że to one.

Proponuję właśnie jakąś wypasioną odmianę gupików, albo neony czerwone.

Do tego 1 bojownik jakiś super żeby kontrastował z resztą.

 

Na jednego welona minimum 100l.

Czyli na 5 welonów minimum 500 litrów ? :help: To dlaczego te trzymane w kulach 10l mają się dobrze?

 

Glonojad jest konieczny do akwarium 30l?

Nie.

Poza tym to najbrzydsza ryba na świecie chyba, no i potrafi rosnąć większa od twojego akwarium.

 

Czy konieczne jest zastosowanie preparatu Sera Nitrivez umożliwiający wytworzenie dobroczynnych bakterii?

Nie tyle umożliwia co przyśpiesza. Te bakterie potrzebują nieco czasu aby się namnożyć.

Ale nie jest konieczne kupowanie takich rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na 5 welonów minimum 500 litrów ? :help: To dlaczego te trzymane w kulach 10l mają się dobrze?

Ten temat był już wielokrotnie wałkowany... poczytaj o wymaganiach ryb.

 

Chyba raczej żaden glonojad nie nadaje się do tego litrażu.

 

Jeśli bojownik to tylko tylko jeden i nie łączony z gupikami - może je podgryzać.

 

Jak stadko małych rybek kolorowych to najlepiej gupików samców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednego welona minimum 100l.

 

Czyli na 5 welonów minimum 500 litrów ? :help: To dlaczego te trzymane w kulach 10l mają się dobrze?

 

 

Dlatego,że nie mają innego wyjścia.Mogą najwyżej zdechnąć z rozpaczy ale na to nie pozwala im instynkt przetrwania właściwy każdej żywej istocie.Nie oznacza to jednak,że jest im dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki raczej trzyma się w haremach, ale samice nie są tak ładnie ubarwione jak samce, a poza tym szybko się mnożą. Oczywiście mogą zjeść narybek, ale na to bym do końca nie liczyła. I będzie po jakimś czasie przerybienie. Więc polecam same samce. Kolory masz przeróżne, nawet widziałam ubarwienie lamparcie. Ewentualnie endlery samce, ich wejdzie trochę więcej.

 

Ja na przykład miałam spokojnego bojownika, który nic nie robił innym rybkom ani narybkowi, ale to w 112l, nie wiem jak by było w 30l, na pewno większy stres i może pojawić się agresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojownik może podgryzać Gupiki, ale nie musi.

Ważne żeby nic bojownika nie podgryzało :)

 

Gupiki raczej trzyma się w haremach, ale samice nie są tak ładnie ubarwione jak samce, a poza tym szybko się mnożą. Oczywiście mogą zjeść narybek, ale na to bym do końca nie liczyła. I będzie po jakimś czasie przerybienie. Więc polecam same samce.

Gupiki najlepiej wyglądają jak uganiają się za samicami, same samce są smutne i ledwo się ruszają.

Jakie przerybienie ? :help: Przecież można je oddawać do sklepu 8-) a sobie zostawiać najładniejsze sztuki.

 

Chyba zdecyduje się na samce gupiki ;)

Nie słuchaj ich, posłuchaj mnie =) zrób haremy.

 

Czy można jakoś przyspieszyć "dojrzewanie wody" w akwarium? Zwyczajnie nie chcę czekac tak długo, mogę poczekać tydzień, ale nie 2-3 tygodnie.

Poczekaj ten tydzień, potem wlewaj bakterie przez pierwsze 3 dni tak jak pisze na instrukcji i spokojnie gupiki wpuszczaj w tym czasie.

W takiej wodzie nie ma już chloru, a gupiki są niezniszczalne i nic im nie będzie ;)

 

Oczywiście nie będzie to prawidłowo wystartowany zbiornik, ale też nie będzie to źle wystartowane akwarium ;)

Kilka rybek jak wpuścisz to jeszcze przyśpieszy dojrzewanie baniaczka ;) one zaczną zanieczyszczać, a ty dodasz bakterii (Nutrafin Cycle) i cykl azotowy ruszy z kopyta :)

Tylko nie wpuszczaj od razu dużo ryb, wpuść kilka, za tydzień resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czekam na dostarczenie akwarium przez kuriera, kupiłam taki zestaw:http://allegro.pl/zestaw-30l-profil-akwarium-pokrywafullwyposazenie-i1414461468.html

 

Czy dobre będą bakterie sera bio nitrivec?

 

Rozumiem, że pierwsze rybki mam wpuszczać ok.10 dni od zalożenia akwarium?

 

W moim akwa jaka będzie optymalna ilość głupików?

 

1+2 i 1+2

 

Jakie ryby pasują do głupików?

 

Mod.Janusz.Edytuj posty.

 

 

 

 

Jeśli chodzi o krewetki to chyba się zdecyduje na kilka RC.

 

Ale jaką funkcję pełnią krewetki w akwa?

 

 

Dobra---koniec,następne pytania zadawaj w odpowiednich działach,bo jeszcze chwila i zrobi się nam tu 10 stron o wszystkim. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...