Skocz do zawartości

Pokrywa 60x30 profil


Eryk:D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wszystko się da, dla chcącego nic trudnego... :shock:

:arrow: ale pytanie zaczyna się tutaj czy się opłaca? kupować wszystkie potrzebne materiały, np znajomy robił do baniaka 200litrow profilowanego i nie zrobił pokrywy profilowanej tylko prostokątna dobrze uszczelniona by światło nigdzie nie uciekało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da zrobić, ja mam u siebie własnie zrobioną pokrywę do 60x30 profil z cienkiej płyty drewnianej, w najbliższym czasie mam zamiar zmienić płytę na jakieś tworzywo sztuczne.

Roboty nie ma dużo, musisz znaleźć jakąś giętką płytę żeby można było zrobić z niej profil i musisz oczywiście pamiętać o większej powierzchni górnej pokrywy. Z resztą postępujesz jak przy budowie pokrywy prostokątnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mierzysz akwarium. Szerokość najmniejszą (przy łączeniu szyb bocznych i przedniej), szerokość maksymalną (maksymalny wymiar mierzony od ściany tylniej do przedniej) i długość (tylnia szyba).

2. Zapisujesz i robisz szkic tego co zapisałeś do wymiarów dodając po 5-10mm.

3. Żeby dokładnie odwzorować profil robimy tak:

-bierzemy kawałek sznurka, bądź czegokolwiek co jest elastyczne i nie daje się rozciągać.

-znajdujemy nasze akwarium.

-mierzymy długość szyby profilowanej.

-sznurek przycinamy do wyżej wymienionej długości dodając 3-5mm naddatku

4. Mając wymiary (z dodanym naddatkiem) zabieramy się za rysowanie naszej pokrywy na materiale z którego będziemy go robić. Zaczynamy od boków prostych, żeby prawidłowo narysować profil należy w środku długości boku najdłuższego (długość akwarium) wyznaczyć maksymalną szerokość akwarium (szerokość maksymalna z pkt 1.). Następnie używając sznurka (pkt 3.) aproksymujemy linię krzywej profilu.

5. Wysokość pokrywy będzie zależała od oświetlenia jakie zamontujemy, dokładnie mówiąc jego budowy i gabarytów więc musimy ją przyjąć w zależności od indywidualnej sytuacji.

6. Boki i tył pokrywy wycinamy zgodnie z wymiarami i żądaną wysokością. Do wycięcia przedniej ściany potrzebny nam będzie sznurek (pkt 3.) który będzie naszym wymiarem szerokościowym.

7. Połączenie ze sobą płyt oraz podparcie pokrywy załatwiłem poprzez dodanie 4 (słownie: czterech) klocków drewnianych. Składamy boki i kołki a do utwierdzenia używamy kleju bądź czegoś mniej wyszukanego w postaci np. gwoździ, wkrętów (na ślinę się chyba nie będzie trzymać). Kołki ustawiamy tak aby pokrywa zachodziła na akwarium (10-20mm).

8. Jeśli chcemy możemy wyciąć w górnej płycie pokrywy "drzwi" które połączymy spowrotem z pokrywą za pomocą zawiasów.

9. Montujemy oświetlenie.

Voila ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mierzysz akwarium. Szerokość najmniejszą (przy łączeniu szyb bocznych i przedniej), szerokość maksymalną (maksymalny wymiar mierzony od ściany tylniej do przedniej) i długość (tylnia szyba).

2. Zapisujesz i robisz szkic tego co zapisałeś do wymiarów dodając po 5-10mm.

3. Żeby dokładnie odwzorować profil robimy tak:

-bierzemy kawałek sznurka, bądź czegokolwiek co jest elastyczne i nie daje się rozciągać.

-znajdujemy nasze akwarium.

-mierzymy długość szyby profilowanej.

-sznurek przycinamy do wyżej wymienionej długości dodając 3-5mm naddatku

4. Mając wymiary (z dodanym naddatkiem) zabieramy się za rysowanie naszej pokrywy na materiale z którego będziemy go robić. Zaczynamy od boków prostych, żeby prawidłowo narysować profil należy w środku długości boku najdłuższego (długość akwarium) wyznaczyć maksymalną szerokość akwarium (szerokość maksymalna z pkt 1.). Następnie używając sznurka (pkt 3.) aproksymujemy linię krzywej profilu.

5. Wysokość pokrywy będzie zależała od oświetlenia jakie zamontujemy, dokładnie mówiąc jego budowy i gabarytów więc musimy ją przyjąć w zależności od indywidualnej sytuacji.

6. Boki i tył pokrywy wycinamy zgodnie z wymiarami i żądaną wysokością. Do wycięcia przedniej ściany potrzebny nam będzie sznurek (pkt 3.) który będzie naszym wymiarem szerokościowym.

7. Połączenie ze sobą płyt oraz podparcie pokrywy załatwiłem poprzez dodanie 4 (słownie: czterech) klocków drewnianych. Składamy boki i kołki a do utwierdzenia używamy kleju bądź czegoś mniej wyszukanego w postaci np. gwoździ, wkrętów (na ślinę się chyba nie będzie trzymać). Kołki ustawiamy tak aby pokrywa zachodziła na akwarium (10-20mm).

8. Jeśli chcemy możemy wyciąć w górnej płycie pokrywy "drzwi" które połączymy z powrotem z pokrywą za pomocą zawiasów.

9. Montujemy oświetlenie.

Voila ! :)

Ale pociągnąłeś schemat kolego ;D

myślę ze można szybciej i prościej

:arrow: zbieramy materiały potrzebne nam na budowę pokrywy.

:arrow: materiały powinny być mocne a zarazem dające zrobić profil (giętkie)

:arrow: ze względu ze będziesz musiał do tego przymocować oświetlenie więc musi być coś mocniejszego.

:arrow: odradzam jakieś płyty oklejane ze względu ze po jakimś dłuższym czasie woda paruje skrapla się po rozkleja Ci się kolego.

:arrow: najlepiej jakieś tworzywo sztuczne

:arrow: przechodząc do planu zaopatrz się w biały brystol większy niż akwarium wysmaruj krawędź akwarium jakimś ciemnym kolorem przyłóż brystol i masz odbity szkic na papierze po dokładaj po 5mm z każdej strony by pokrywa pasowała i zabieraj się za wycinkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała być instrukcja więc poszła instrukcja step-by-step : D Niedługo będę robił u siebie następną pokrywę, jak pisałem wcześniej bo moja zaczyna się powoli rozpadać od wilgoci właśnie, więc myślę że zdam fotorelację dla potomnych ; ]

hihi nic nie mówię walnąłeś mu instrukcje ze punkt po punkcie będzie patrzył na forum i robił ;D

:arrow: właśnie o tym mówię, ze będzie się rozklejała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...