Skocz do zawartości

Co wybrać - świetlówka 24W czy odbłyśnik?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kupiłem akwarium w zestawie marki Juwel 63 l.

W zestawie jest świetlówka 15W.

Akwarium aktualnie dojrzewa, zakupiłem piewsze rośliny a dokładnie 3 anubiasy zgodnie z sugestią fachowca w sklepie akwarystycznym który stwierdził, że przy takim oświetleniu lepsze będą rośliny wytrzymałe.

 

Doszedłem jednak do wniosku, że chciałbym poprawić oświetlenie m.in. czytając to forum.

Najprostsze rozwiązanie to zamiana 15W na 24W (takie świetlówki o długości 438mm proponuje Juwel).

Druga opcja to zamontowanie odbłyśnika, który według informacji na opakowaniu poprawia oświetlenie prawie o 100%.

 

Co sugerujecie? Świetlówka czy odbłyśnik? A może oba naraz?

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kupiłem akwarium w zestawie marki Juwel 63 l.

W zestawie jest świetlówka 15W.

Akwarium aktualnie dojrzewa, zakupiłem piewsze rośliny a dokładnie 3 anubiasy zgodnie z sugestią fachowca w sklepie akwarystycznym który stwierdził, że przy takim oświetleniu lepsze będą rośliny wytrzymałe.

 

Doszedłem jednak do wniosku, że chciałbym poprawić oświetlenie m.in. czytając to forum.

Najprostsze rozwiązanie to zamiana 15W na 24W (takie świetlówki o długości 438mm proponuje Juwel).

Druga opcja to zamontowanie odbłyśnika, który według informacji na opakowaniu poprawia oświetlenie prawie o 100%.

 

Co sugerujecie? Świetlówka czy odbłyśnik? A może oba naraz?

 

pzdr.

Zdecydowanie dodaj tą 24 watt i odbłyśniki 39watt będzie już ok, tylko nie zapomnij wtedy o podawaniu co2- bimberek wystarczy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma możliwości żeby zamienić świetlówkę 15W na 24W. Świetlówki 24W o długości 44cm to typ T5, a twoja standardowa 15W to T8. Musiał byś wymienić oprawki świetlówki i statecznik. Innymi słowy równie dobrze możesz dołożyć ją jako dodatkową świetlówkę :P Nie ma świetlówek które by były mocniejsze a pasowały do twojej pokrywy bo moc świetlówki jest ściśle powiązana z jej długością i typem. Odbłyśnik na pewno nie zaszkodzi ale w te prawie 100% bym tak do końca nie wierzył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na temat tych folii i odbłyśników zdania są podzielone z tego co czytałem :P. Bo w teorii odbłyśnik ze względu na to że jest wyprofilowany powinien lepiej odbijać światło, z drugiej strony folia ma większą powierzchnie. Ja osobiście przy jednej świetlówce wybrał bym jednak odbłyśnik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...